Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '10

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
1080
 

Muğla Kültür Şenliği başlıyor...

Muğla Kültür şenliği 24 Eylül'de başlıyor. Kekik kokulu dağlarından bal sarkan üzümlerinden tarhanasına kuru biber asılı evlerinden peteklerine bal yapan arılar uçuşur çamlarına. Muğla yıllar var bu geleneğini yaşatır. festivalini de. Festivalde rahvan at yarışları gelenek haline gelmiştir. ve Karabağlar Yaylasında Keyifoturağı kahvesinde iyi kavun yetiştiricisi ödüllendirilir. Kavun yarışmasıdır bunun adı.

Muğla'yı en güzel Şadan hocam şiirselleştirir ve dillendirir.
Başka neler vardır? Kültür ve sanatın her dalı. Resim sergileri ile Muğlalı ressamlar yine coşacaklar.
Sanat severler derneği yine bir hayli program ile Festivale renk katmaktadır. Sadettin bey aradı haber verdi, sağolsun hep arar ve bilgilendirir. Sadettin Özbek sanatı bir icra eder sahnede ortaya koyar ki, işte sanat ona öylesine güzel ve anlamlı yakışır.

Ne vardır programda sevgili dost ve arkadaşımız Avukat Şafak Ahmet Deniz'in iki güzel şiir kitabı çıkmıştır. "Her Kadının Coğrafyası Farklı ve Saklı göl" imza ve tanıtım günü vardır, Cumartesi günü saat 14.00'de.Konakaltı Kültür Merkezi'nde. Şafak Ahmet Deniz Muğla'da sanatı gönülleyen ve Sanatseverler derneği'ni büyük bir emekle ve coşkuyla sevgiyle gülümsemeyle Muğla'ya kazandıran dost, şair avukat. Özlem gidereceğiz Şafak Ahmet beyle. O güzel ve duru gülüşünü izleyeceğiz, şiirlerini dinleyeceğiz, hasretle buluşacağız. heyecanlı bir gün şiir dolu akşam.

Muğla şiiirle güzel, resimle çizilmiş sokakları, tarhanası ile mis gibi lezzet kokmuş, Muğla bacası ile simgesel bir kent. Muğla güzel bir kent, ne de şirin serin yaylası, tarihi ile meşhur görkemli eski evleri ile Saburhanesi'nde Asartepe'ye dayanmış sırtı evlerinin. Mübadeleden önce Rumlar yaşamış Türklerle dostluk içinde, aşkla. Giderlerken arkalarında sevdalarını yaptıkları evlerini , evlerine işledikleri ustalıklarını, evlerindeki kedilerini dostluklarını bırakmışlar göz yaşlarıyla, tutmuşlar göçün yolunu.

Şiir dinletisi var yine festivalde, kimden? "Yitirdiğimiz değerler" başlıklı. Maksut Doğan, ArifKarakoç, İsmet Ünal Türker, Erdoğan Çokduru'dan. Sevgili hocam kitaplaştırdı Erdoğan Çokduru'yu Karnaval Gecesi ile ve Arif Karakoç'u şiirlerinde. Şadan hocam ne güzel dillendirir ve okur , gelecek mi bu yıl festivale? Prof. Dr. Şadan Gökovalı hocam.
Belgesel gösterimi Asartepe'den Arasta'ya Muğla ve lagina gösterimleri. Doyulur mu Muğla'yı seyretmek. Diner mi heyecanı, coşkusu geçer mi?

Muğla Kentsel Sit alanının ortaya çıkışını anlatacak Y. Mimar sevgili arkadaşım ve dostum Ertuğrul Aladağ Muğla'nın karakteri yakışır ona , onun söylemine.

Etkinlikleri düzenleyen Sevgili Başkanımız Dr. Osman Gürün ve basın ve halkla ilişkiler müdürü sevgili arkadaşım Hasan Önkaş ve grubuna teşekkürler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 632
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 509
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster