Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '07

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
1337
 

Muhabirlikte gerekli bilgiler…

Mesleki tecrübe ve bilgi birikimlerimi habercilikte uzmanlaşmak isteyen genç meslektaşlarıma aktarmak için muhabirliğin belirli dallarında bilgi vermek istiyorum. Bu amaçla yazdığım metinleri Milliyet Blog aracılığıyla ulaştırmayı düşündüm.

Sağlık muhabirliği

Sağlık muhabirliğini ana başlıklar altında toplamak istersek şunları yazabiliriz;

-Hastaneye gelen adli olayları takip. Bunlar kurşunlanma, yüksekten düşme, zehirlenme, kalp krizi, dayak, boğulma vb olaylar. Bu tür olaylar, olay kahramanının kimliğine, işine ve olayın oluş şekli ve niteliğine göre haber değeri taşıyabilir.

Bu olayları haberleştirebilmek için muhabirler genellikle hastanelerin acil servislerinde bekler, hastane polisleriyle işbirliği yapar, polis muhabirleriyle koordineli çalışır. Ayrıca acil servis doktorları, hemşireler ve hastabakıcılarla zaman içinde ikili ilişkileri güçlendirip, dostluklar kurarak haber kaynakları yaratılır.

-Servislerde yatan hastalar arasında ilginç ameliyatlar, ilk kez yapılan operasyonlar, organ nakilleri, kopan kol ve bacakların yerine dikilmesi, ortopedik ameliyatlar, (boy uzatma gibi), estetik ve plastik ameliyatlar, göğüs büyütme, küçültme, ayak kemiği ve kaslardan penis yapımı, yanan yüzün tamiri Ve operasyonlar da haber olarak ele alınıp, işlenebilir. Burada hastanın kimliği, doktor, yapılan operasyonun özelliği ayrı ayrı öne çıkarılabilir. Bazı hastanelerde muhabirler izin alabildiği takdirde bazı servisleri dolaşıp, hastalarla görüşüp haber yakalamaya çalışırken, girilmemesi gereken yerlerde yatan servis ve ünitelerdeki haber özelliği taşıyan hastalar için de doktor, hemşire, hastabakıcılar haber kaynağı ve muhbir olarak kullanılabilir.

-Bazı hastalıkların tedavi şekilleri ile hastalığın özellikleri de haber olarak değerlendirilebilir. Bunun için o hastalık ve tedavi şekli ile ilgili uzman bir doktorla görüşüp, röportaj yapmak veya bilgi almak gerekir. Örneğin lösemi hastalığının tedavisinde kullanılan kemik iliği naklinin geldiği son aşama nedir? Organ nakli konusunda gelişme var mı? Daha önceleri doku uyumu olanlardan böbrek nakli yapılıyordu, son olarak doku uyumu olmadan da yapılmıştı.

-Uzman doktorlarla yapılan röportajlar genellikle doçent ve profesör unvanlı olursa daha iyi olur, çünkü bu kişiler konularıyla ilgili araştırma yapmış, kitap yazmış ve detaylı bilgiye sahip, tecrübeli kişiler oluyorlar. Ayrıca olayın sosyal boyutuna da inebildikleri için halkın anlayacağı dilde bilgi vermeleri haber yazımını kolaylaştırmaktadır.

-Sağlık muhabirliğinin bir diğer yanı, sağlık kuruluşlarının mercek altına alınmasıdır. Bu tür haberler genelde hastane yönetimlerinin, sağlık müdürlüklerinin hoşuna gitmez. Gazeteciler çeşitli şekillerde engellenmeye çalışılır, hastanelere girişine izin verilmez ya da bir refakatçi ile gitmek istediği yere götürülüp, bilgi alması, fotoğraf çekmesi sağlanıp, yine aynı şekilde dışarıya çıkartılır.

Sağlık kuruluşlarının eksiklikleri, yapılan yanlış tedavi ve ameliyatlar sonuca ölümlere yol açmak, personelin sorunları, doktor, hemşire eksikliği, yatak yetersizliği, kuruluşun temiz olmaması, kurallara uymayan vatandaşların davranışları, personelin, halka ve hastalara kötü muamele de bulunması hep haber konuları olarak ele alınıp işlenebilir.

-Sağlık muhabirleri zaman haber oluşturma ile ilgili tecrübe kazanırken, çeşitli hastalıkların oluşumu, tedavisi, kimler tarafından daha iyi tedavi ve ameliyat yapıldığı, hangi sağlık kuruluşunun yönetimi, personeli daha iyi öğrenir ve bu öğrendikleri de işini yapmada kolaylık sağlar. Bu aşama da bir personelin, bir doktorun hatasını ya da işini çok iyi yaptığını gözlemleriyle tespit edip, gerek duyduğunda haber olarak değerlendirebilir.

Kısacası sağlık kuruluşlarındaki her türlü sağlıksızlık, uzmanların vereceği her türlü bilgi haber olarak ele alınıp, işlenebilir.

Sağlık muhabirlerinin cep ve ev telefonları, hastane polislerinde, acil servis doktorlarında, özel arkadaşlık kurduğu, doktor, hemşire, hastabakıcılarda olmalıdır ve mümkün olduğunca çok haber kaynağına anında ulaşabilmek için de onların tüm telefonları kendi ajandasında bulunmalıdır.

Sağlık muhabirleri, gazetecilik yaparken insan olduklarını unutmadan kişisel ve meslek ahlakına uymalı, gazetecilik kurallarını ihlal etmemeli, haber kaynağının ve özel haberlerde haber kahramanının yazılmasını istemediği bilgileri yazmamalı, görüntü ve fotoğrafları çekmemelidir.

Sağlıkla ilgili bilgilerin büyük bölümü, özellikle de uzmanlar tarafından verilen bilgilerdeki terimler Latincedir ve sadece tıpla uğraşan kişilerin anlayacağı şekildedir, bu nedenle bilgi alınırken varsa Türkçesi de öğrenilmeli, haberde mümkün olduğunca tıbbi terimler kullanılmamalıdır.

Ayrıca haber, uzmanın verdiği bilgiler aynen kullanılarak, halkın zor anlayacağı şekilde değil, sadeleştirilip, basit bir dille ama bilgi dolu olarak verilmelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkür ederim Tuncay Bey,

Bilgilendirmeniz ve ricaları önemsediğiniz için..-burçin

mucizelerim 
 26.09.2007 21:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 246
Toplam mesaj
: 75
Ort. okunma sayısı
: 1459
Kayıt tarihi
: 23.08.07
 
 

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunuyum. 28 yıllık g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster