Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1390
 

Muhafazakar, laik, anti laik, laiklik karşıtı

Muhafazakâr
Tam anlamı tutucu olan kelime... Ancak muhafazakar olmak sağcı, ya da islamcı olmak anlamına gelmez.. Her alanda muhafazakâr olmak mümkündür... Muhafazakar ateist, muhafazakar budist, muhafazakar

Hıristiyan, muhafazakâr salak olmak mümkündür... (Bknz: muhafazakâr sözlük partisi) (bkz: kel alâka)

Laik - sıfat, hukuk (lâik) fransızca laïque
Din işlerini devlet işlerine karıştırmayan, devlet işlerini dinden ayrı tutan:
"Türkiye Cumhuriyeti ... Laik ve sosyal bir hukuk devletidir."- Anayasa. (Kaynak: tdk sözlüğü)

Anti laik
Laik devlet yapılanmasına karşı olan kimseler ve/ veya düşünceler, kuruluşlar için kullanılası söz. (leggare)

Muhafazakarların bir bölümü büyümeyi ve istihdamı sağlamak için ekonomiyi dışa açmayı isterken, Diğerkeri karşı çıkıyor. Aşırı muhafazakarlar ekonomide devlet kontrolünü ve zenginliğin "inançlı ezilmişlere" dağıtılmasını isterken, ılımlılar özel sektörün desteklenmesi ve dini vakıfların elindeki sanayilerin özelleştirilmesi suretiyle ekonomik gelişmenin sağlanmasını istiyor. Sertlik yanlıları, iç sanayi üretiminin artırılmasından pek çıkarları olmayan ve ithalattan kâr elde eden geleneksellerden destek alıyorlar.Muhafazakarlar arasında çözüme varmayan bu mücadelenin ekonominin önünde engel oluşturduğu belirtiliyor. (Yeni Şafak)

Efendim Muhafazakarlar yeniliğe ve gelişmelere açık değillerdir.Ve muhafazakarlar arasında sürekli bir mücadele söz konusudur.Bu mücadele yeniliğe gelişmelere karşı olmak veya olmamak yönünde süregelmekte ve halen devam etmektedir ki bu gerçek gözardı edilemez. Peki bu mücadeleden ekonomi de zarar görür mü?.. Evet fazlasıyla görür.Bir çok alanda ekonomik kayıplarımız söz
konusudur.

Peki Muhafazakarlar Laiklik Karşıtı mıdır?.. Muhafazakarlar Laik değildir. Fakat Laiklik Karşıtı da değildir. Ayrıca Laik Olmamakla Laiklik Karşıtı olmak arasındaki farkı iyice ayırt etmemiz gerekiyor.İki Kavramı aynı kefeye koymak yanlıştır.

Netice de Türkiye Cumhuriyeti Laik bir devlettir.Laik Devlet Yapımızı korumalıyız ve hep bunun mücadelesini vermeliyiz.

Hanife ÇITA
hthhanife@gmail.comÖnerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir yazı. Fakat ben de herhalde yanlış anlayanlardan olacağım. Muhafazakar elde olanın, statünün daimiyetini savunmak değilmidir. Peki mevcudiyetin devamını sağlamak ne ileriye ne de geriye gidişe engel olan bir düşünce yapısı olmazmı? Beni aydınlatırsanız sevinirim. Çok güzel bir aralık da yakaladığınızı düşünmekteyim. Bir sonraki yazı yada yorumunuzda laik olmayanların nasıl laik karşıtıda olmayabilir tezinin aydınlanması gerekir derim. Ben bu konuda sizin gibi düşünmemekteyim ve bu hatamın düzeltilmesine yardımcı olmanızı dilerim. Sevgilerle.

Engin Şahin Karadeniz 
 17.08.2008 22:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 369
Toplam yorum
: 494
Toplam mesaj
: 67
Ort. okunma sayısı
: 1887
Kayıt tarihi
: 11.08.08
 
 

1965 doğumluyum.. İstanbul'da oturuyorum.. Edebiyatla ilgiliyim.. Öykü ve denemelerim var.. Öykül..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster