Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
368
 

Muhalefet'in muhalifi Sarıgül

Muhalefet'in muhalifi Sarıgül
 

Bu gün CHP’nin kuruluş yıldönümü .

Atatürk’ün kurduğu partiden medyaya yansıyan birbirleri ile yaptıkları muhalefet.

Baykal ve ekibi Anıtkabir’e yürüyor boyunları eğilmiş bir şekilde.

Sarıgül ve ekibi CHP genel merkezinde gövde gösterisi düzenlemeye yürüyor diğerlerinden farksız aslında .

Gazetelerin internet baskıların yansıdığına göre, Anıtkabirde yirmi beş veya otuz bin kişi, Sarıgül’ün eyleminde ise altı ila sekiz bin kişi vardı.

Hesaplaşma bu durumda başka bahara kaldı gibi gözüküyor. Her iki tarafta umduğunu bulamadı. Gündem meşgul edildi. Topluma bir şekilde umut verilemedi.

Anıtkabir’e çıkan Baykal herhalde Ata’ya ; Kurduğun partiyi hep muhalefette tutma başarısını gösterdim (!) diye yazacak değildi.

Sarıgül ise ; Güçlerimizi birleştirmek, topluma umut vermek için projelerimizi kamuoyuna açıklamak için ..diye söze başlayamayacaktı. Baykal’ın başarısızlıklarını gündeme getirerek liderlik hayalleri kurmaya devam edecek gibi.

Aslında bu durum yıllardır “hizipçi” olarak adlandırılan Baykal’a siyasetin bir gazabı olarak görülebilir. Sen misin yıllarca muhalif olan her şeye, alternatif politikalar sunamayan topluma. İşte Sarıgül sana muhalif. Uğraş dur . Bir şekilde yine karşına çıkacak.

Sonuç olarak toparlarsak her iki gruba da halktan yeterince destek gelmedi.

Ne Sarıgül’ün Şişli belediye başkanı olarak kullandığı olanaklar ne de Baykal’ın siyasi parti başkanı olarak kurduğu otorite yeterli bir çoğunluk, üstünlük oluşturamadı.

Gözün aydın Türkiye diyesi geliyor insanın, artık iki Baykal’ımız var. İkisi de muhalif ama kendilerine…


*Fotoğraf Hürriyet internet

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel ifade etmişsiniz tabloyu kutlarım. CHP nin güçlenememesinin sebepleri ortada ve bunun karşısında o kadar imkan ve gücünü ortaya koyup liderliğe soyunan birisi var.Ama toplum destek vermiyor. Çünkü hisleri Sarıgülle olmaz diyor. Chp içinde hiç azımsanmayacak bir kesim var Sarıgüle karşı yine Baykal diyecek. Ne zaman tüm solu kucaklayacak bir LİDER çıkacak İşte o zaman karşısında hiç bir güç duramayacak.  

sinan biçer 
 15.09.2007 18:12
Cevap :
Liderlere endeksli siyasi yapılanmalar bile beklentileri karşılamaz gibi . Önemli olan halkın bilinç ve kültür düzeyinin demokrasinin gelişmesine olacak katkılarıdır. Örnek; günümüzde olduğu gibi otel odalarında halktan kaçarak anayasa yapma gibi bir çaba binlerce yurttaşın tepki için demokratik duyarlılığını göstermesi olabilir! Veya her gün yeterli önlem alınmadığı için trafikte yaşanan can kayıpları bile bilinç düzeyi yüksek toplumlarda demokratik tepkiye yol açabilir. kısaca özetlersek bireylere endeksli yapılanmalar ile bir yere varılmaz. Zaten yüz yılda bir gelen Atatürk'ü bile içselleştiremeyen coğrafyadan yaşadığımız fotoğraf çıkar ve bizi mutlu etmez...  16.09.2007 0:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster