Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
486
 

Muhalefet partileri, düşman kardeşleri oynuyor!

Muhalefet partileri, düşman kardeşleri oynuyor!
 

Türkiyede muhalefet partileri, belki de Cumhuriyet tarihimizde hiç olmadığı kadar, aynı politik amaca hizmet ediyor, bugün. Üstelik şeklen birbirlerine taban tabana zıt idelolojilere oturmuş gibi göründükleri halde.

CHP, MHP ve DTP bugün geldiğimiz noktada, demokratik açılım sürecinin "kırılması" için bütün gayretleriyle çaba sarfediyorlar. Yaptıkları her şey, söyledikleri her söz yek diğerinin politik amacını besliyor.

DTP, dağdan inenler için yaptığı şovlarla, aslında CHP'nin ve tabii MHP'nin politika çanağını dolduruyor. Bu gereksiz ve abartılı "törenler", terör sorununun barış yoluyla bitirilmesini isteyen büyük Türk çoğunluğun asabını bozuyor. Bu asap bozukluğu giderek, zaten bunu bekleyen öteki muhalefet partilerininin kandiline yağ damlatmış olacak.

Oysa, DTP'liler de çok iyi bilirler ki, eğer bu muhalefet partileri tek başlarına ya da birlikte iktidar olsalar, bu açılımların adı bile anılmayacak. Dahası ülkede kavga ortamı devam edecek... Belki de kendileri, bir zamanlar olduğu gibi, yaka paça derdest edilip hapse gönderilecek...

DTP dağdan inmelerle başlayan "hayırlı süreci" hayırsız hale getirmek için çaba sarfediyor sanki. Bunu bilerek mi yapıyorlar, yoksa bilmeyerek mi, pek farketmiyor; sonuçta, gövde gösterisine dönüştürdükleri "şovlar", "şövenist" zihniyetin ekmeğine yağ sürüyor.

Bir ülkenin muhalefet partilerinin böylesine, kavga ve gerilimi tetikleyen politikalar benimsemiş olmaları; o ülke için, ne büyük talihsizlik... Sanki, onlar çoktan "bölünmeye" karar vermişler de, iktidarın birleştirici çabalarını akamate uğratmak üzere söz ve eylem birliği içine girmişler. Bakmayın, şekilde çok farklı gibi göründüklerine, aslında bu "şovcu ve şövenist" tutumları onları aynı merkezde bir araya getiriyor.

AK Parti iktidarı hangisine elini uzatsa ya eli havada kalıyor ya da o ele pis bir şeyler bulaşıyor. Otuz yıllık geçmişi olan ve binlerce cana mal olan böyle bir sorunda bile "ortak akıl" geliştirme imkanı yok iktidarın. Çünkü, ortak havuza konacak "akıl" yok. Baykal, fellik fellik kaçıyor, Bahçeli zaten ağzından ateş saçıyor; Ahmet Türk, zafer sarhoşluğu içinde kendinden geçiyor... Gel de bu muhalefetle "ortak akıl" bul??

Geriye, bu büyük milletin sağduyusu kalıyor. Her türlü tahrik ve provakasyona rağmen bu ülkenin insanı geleceğinin dününden ve bugününden iyi olacağına inanıyor. DTP'nin yersiz gösterileri canları sıksa da, hakim çoğunluk büyük bir olgunluk ve aklı selim içinde sürecin devamını bekliyor.

Bir gün bu "çorba" pişecek de bazılarının çorbada tuzu bile bulunmamış olacak!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sayın yazar,yazınızı okudum. Yazınıza şunu eklemek isterim. Terör bitmeli;evet. Ama kardeşlik bitmemeli. Birde şu sorularımı cevaplarsanız sevinirim. Şu kürtlerin ağızlarında sakız gibi sürekli çiğnediği DOĞUŞTAN GELEN DEMOKRATİK HAKLAR nedir?Bu ülkede Türklerde olupta Kürtlerde olmayan nedir?Kürtçe eğitim olursa bu halk Türkiyeye nasıl entegre edilecek açıklarmısınız? Yorumumu yayınlar ve Sorularımı bir AYDIN olarak cevaplarsanız,bendenizi çok mutlu edersiniz.Saygı ve Selamlarla...

Hamdi Salih BESPARMAK 
 25.10.2009 7:20
Cevap :
Değerli Hamdi bey, kaygılarınız aslında bize yıllardır enjekte edilen korkuların sonucu. Demokratik haklar bu ülkede Türklere de yeterince verilmemiştir; sadece Kürtlere değil.Neden? Hep bu vatan elden gider tehditleriyle... bu demokratik açılım, tüm ülke insanı için gerçek bir demokratik ortam sunacaktır.Kimseyi kimseye entegre etmek gibi bir derdimiz olmamalı. Bu halk zaten inanç bakımından da, gelenek bakımında da entegre durumda. Ortak idealler, ortak vatan ve ortak devlet birliktelik için yeterli..Herkes kendi yaşama biçimini yaşasın; bu farklılıklar toplumları bölmez; ama zorlamalar, baskılar bölebilir...Bu yüzden Türkleri ve Kürtleri tahrik edenler asıl bölücülerdir, diyorum. Selamlarımla..  25.10.2009 11:01
 

sizi anlamak mümkün değil. iktidarlar eylem içi vardır. muhalefet de bu eylemleri eleştirmek farklı bakış açısıyla halka söylemek için vardır. türkiyedeki gelişmelerden tamamen hükümet suçlanmalı ya da ödüllendirilmelidir. Artık at gözlüklerini de çıkarın biraz da hükümeti eleştirin. ama nerde sizde o kalem... varsa yoksa muhalefet. türkiye kuruluşundan buyana hiç bu kadar aşağılanmamıştır. ama bazıları için bunun bir önemi yok.

barış aydın 
 24.10.2009 12:43
Cevap :
Sorun şu ki Sayın barış, Türkiyedeki muhalefet terör gibi en hayati bir konada bile hiç bir şey üretmiyor; hiç bir teklif öne sürmüyor..Bağırıp çağırmayla süreci istismar edip oy kazanmaya çalışıyorlar..Ülkede 25 yıldır akan kanı durdurmak için, siyasi risklerini de göze alarak çalışma başlatan iktidarın neyini eleştirecektim ki..O zaman Bahçeliden bir farkımız kalmazdı..Selamlar  25.10.2009 14:47
 

Merhaba...Adı üstünde, "muhalefet"; anlamı da muhalif olmaktır...Bu iki parti bu sözcüğün anlamını hakkıyla veriyorlar...Fakat, iktidar da. bu açılım konusunda biraz tavizkar davranıyor; bu süreç daha iyi yönetilebilir diye düşünüyorum...Biraz daha dikkatli olmalı ve açılımın, bu teslim oluş ve teslim alış sürecinde olduğu gibi, sulandırılmasına izin vermemeli. Selamlar.

cdenizkent 
 22.10.2009 15:01
Cevap :
Katılıyorum...Ancak, sürec çok hassa ve her şeyi önceden hesap etmek kolay değil...Toplum olarak hepimizin katkı vermesi gerekiyor...Selamlarımla..  22.10.2009 19:29
 

Blog yazılarınızla, çorbada tuzu bulunanlardansınız. Fazla söze gerek yok. Saygılarımla...:)))

sufi-su /Emel Yeşilkayalı 
 22.10.2009 12:48
Cevap :
Teşekkür ederim..Saygı ve sevgi bizden..:) Selamlarımla...  22.10.2009 13:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 795
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster