Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
873
 

Muhan Hoca

Why? Seneler evvel ODTÜ de Muhan Soysal isimli bir hoca vardı. Ben ders almadım, ama namı o kadar yaygındı ki, ben de pek çokları gibi onun hakkında çok şey duydum, biliyorum. Birgün Muhan Hoca yazılı yapmış. Tek soru var, soru şu, “Why?”. ODTÜ de böyle sorular olabilirdi, yazılılarda. Mesela, tek bir cümle yazılır (ki bunun soru şeklinde olması da gerekmez), sonra da altına “Comment” denirdi. Siz de o cümle hakkında ne istiyorsanız yazardınız, ister lehinde ister aleyhinde isterseniz başka şeyler. Hoca da ona göre not verirdi. Yani sorular, klasik, , cevabı zaten belli olan, daha evvel öğretilmiş, veya ezberletilmiş sorular olmak zorunda değildi. Neyse, biz gelelim Muhan Hoca’ nın yazılısına. Soru neydi ? “Why”. Bütün öğrenciler kendine göre bişeyler yazmış ve çogu da kırık not almış. Yalnızca bir öğrenci, iki kelimelik bir cevap yazmış ve 100 üzerinden 100 puan almış. Öğrencinin cevabı şu imiş, “why not”. 

 

Bugün gazetede Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın bir beyanatını okudum, şöyle : Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Hürriyet’e, “Sadece isimsiz-imzasız ihbar, gizli delille tutuklama olmaz. Hukuk devletinde kişinin, neyle suçlanıyorsa sebebini, suçlamayla alakalı delilleri bilmek hakkıdır” dedi. Şimdi ben de tek kelimelik bir comment de bulunuyorum: So ? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

So what? :-) Sadece İngilizce'ye vurgu yapan şakacı bir yanıttı bu. Elbette beklediğinizi vurguladığınız yanıt çok daha derinlikli olmalı. Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 28.03.2011 16:22
Cevap :
evet kısaca "netice" demek istedim, yani söyledikleriniz güzel hoş da netice de birşey değişecek mi değişmeyecek mi? demek istedim...  28.03.2011 16:54
 

Ağabeyimin ODTÜ de okuduğu yıllarda duymuştum kendisinden hocanın namını...selamlar..

Tunay 
 25.03.2011 17:50
Cevap :
teşekkürler..  25.03.2011 23:07
 

Merhaba, o dönemlerde Ankara'da yaşayıp da Muhan hocayı duymayan öğrenci yoktur sanırım, benim de Hacettepe'de öğrenci olduğum yıllarda ODTÜ lü arkadaşlarımızdan kendisiyle ilgili çok hikayeler dinlemişizdir, yıllar sonra İstanbul'da bankacı olduğum yıllarda bir eğitimimizde kendisini hoca olarak karşımda görünce çok heyecanlanmıştım ve çay molasında yanına gidip sohbet ederken duyduğumuz bu hikayenin gerçekliğini sorduğumda çok gülmüş ve " talebelerim diyorsa doğrudur hocam " demişti:)) bakın beni nerelere götürdünüz...selamlar.

sevtap özkahraman 
 25.03.2011 12:31
Cevap :
teşekkürler...  25.03.2011 13:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster