Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl okudum. Son yarı dönemi Paşabahçe Ferit İnal Lisesi'nde tamamlayarak lise mezunu oldum. İyi İngilizce bilirim. Para için çalışmaktan emekliyim. 1953 doğumlu, evli ve iki çocuk babasıyım. İlgi alanlarım: Edebiyat, fotoğraf çekimi,..

Devamı
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
Felsefe nedir ve ne işe yarar?

Yazının blog okuyucusu için biraz uzunca olduğunu keşke söylemez olaydım. Bu konuya fazla takıldınız. Önemli bir şey değil. İkinci olarak gördüm ki kendimi anlatmakta yetersiz kalmışım. Ben demiyorum ki felsefe çözümün bilgisini yapmaz. Elbette çözümün bilgisini felsefe de merak eder ve yapar. Ben sadece somut çözüm eylemine geçmez diyorum. Çözümün bilgisini üretir de çözümün somutluğundan sorumlu tutulmaz, diyorum. Hiçbir filozofu sorunun çözümünü somutlaştırma gayreti yok diye suçlayamam. Bundan daha ileri netlikte düşüncemi ifade edebileceğim sanmıyorum. Gene de itiraz hakkınız saklıdır tabi. Sevgiyle,

13 Aralık 2017 11:13
Felsefe nedir ve ne işe yarar?

Yanlış anlaşılmayı çok önemsemem. Ancak düşünür kimliğinize olan saygımdan dolayı açıklama isteğine kapıldım. Ben asla uyarı niyetiyle yorum atmam. Kendi görüşümdür. Aynı kanıdayım. Yazınız blog okuyucu hevesini kaçıracak kadar uzun. Bu bir uyarı değildir; sadece bir okuyucu tespitidir. Kısa yazmanıza dair bir isteğim de olamaz. Sonuçta nasıl yazacağınız sizin seçiminizdir. Saygı duyarım. Felsefe yapma konusunda da aynı görüşteyim. Ancak sizin cevabınız okuyunca fark ettim. Şöyle demeliydim "Felsefe yapmak, yanıt vermekten çok yanıtsızlığı gidermeye ve yanıtları doğrulamaya yönlendirici sorgu işlemidir. Öncesinde "...yönelik sorgu işlemidir" demiştim. Yanlış ifade olmuş. Felsefe, kanımca doğrudan doğrulama misyonu yüklenmez. Felsefe bilgiyi sorgular; doğru bildiğini de sorgular ve sorgulatır. Doğrulayıcı makam sadece bilimsellik makamıdır. Dolayısıyla bilgiyi çözümde somutlaştırmak da bilimin ve bilime iltifat eden siyasetin işidir. Gene de her çözüm sağlam felsefi alt yapı talep eder.

11 Aralık 2017 18:57
Balık Yiyebiliyor muyuz?

Ucuz balık görünce alıyorum. Proteinse mesele karşılamanın başka yolları var. Omega 3 ise derdimiz semizotu, ceviz, yumurta idare ediyoruz. Gene de bizdeki balıkçılık sektörünü geliştirme üzerine siyasi ve sosyal kesimlerce kafa yormalıdır. Deniz de toprak kadar bereket nimeti yapılabilir.

11 Aralık 2017 12:18
 
Toplam blog
: 633
Toplam yorum
: 2692
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 771
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster