Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

12 Nisan '09

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
9890
 

Muhteşem Kuyruklar

Muhteşem Kuyruklar
 


Örümcek maymunu gibi bazı maymunların, nesneleri güçlü bir şekilde kavrayabilen kuyrukları vardır. Yâni kuyruklarını tıpkı bir el gibi kullanabilirler. Maymunlar bir daldan diğerine hızla sallanarak atlamak istedikleri zaman, kuyrukları çok işe yarar. Bununla beraber, kuyruklarıyla dallara asılarak uzakta bulunan yiyeceklere de erişebilirler.


Kuyruğunu dallara dolayabilen tek hayvan maymun değildir elbette... Pek çok yılan, kertenkele, karıncayiyen ve sıçan da aynı beceriye sahiptir. Lâkin, maymunlar bu hayvanlardan farklı olarak, kuyruklarıyla nesneleri kaldırıp tutabilirler.


Eğer bir kokarca kuyruğunu kaldırmışsa, bu tehlikenin yaklaştığına işarettir. Çünkü kokarcalar tüylü kuyruklarını, kendilerini savunmak amaçlı kullanırlar. Bir kokarca zor durumda kaldığı zaman ayağını yere vurur, tıslar ve kafasını sallar. Ardından amuda kalkıp kuyruğunu havaya diker. Bütün bu uyarılar işe yaramazsa, çürük yumurta gibi kokan bir koku püskürtür. Bu kötü koku hayvanları ve insanları uzaklaştırmak için yeterlidir!


Erkek halka kuyruklu lemurlar da kuyruklarını, bölgelerini korumak için kullanırlar. Yabancı bir erkek lemur alanına fazla yaklaşırsa, kuyruğuyla bileğindeki koku bezlerini ovalar... Sonra da rakibi uzaklaşana kadar kötü kokan kuyruğunu sallamaya devam eder.


Mavi kuyruklu parlak kertenkele, açık mavi renkte bir kuyruğa sahiptir ve kuyruğunun parlak rengi düşmanlarının dikkatini çeker. Ancak bu hayvan, onu avlamak isteyen hayvanlara bir sürpriz hazırlar... Aç bir yırtıcı kuyruğunu ısırmak istediği zaman kuyruk aniden kopar. Düşen kuyruk hareket etmeye devam ederek saldırganı bir süre oyalar. Bu arada güvenli bir yere kaçmayı başaran kertenkelenin, yaklaşık bir yıl içerisinde yeni kuyruğu çıkar.


Yabanıl kediler kuyruklarını akrobatların bile ilgisini çekecek denge hareketleri yapmak için kullanırlar. Örneğin, leoparlar zamanlarının çoğunu ağaçların üzerinde geçirirler, yemeklerini bile ağaç üzerine çıkarıp orada beslenirler. Bu yükseklikte dengede kalmak çok önemlidir. Leoparlar uzun kuyrukları sayesinde, ağaç tepelerindeki daracık dallarda dahi dengelerini kaybetmeden yürüyebilirler.


Yabanıl kediler kuyruklarını yerde de kullanırlar. Örneğin çita, bir zebra ya da antilop sürüsünün karşısına çıktığında, hayvanlar dört bir tarafa kaçışırlar. Çita avını yakalamak için çok keskin dönüşler yapmak zorundadır. İşte tam bu aşamada çitanın kuyruğu devreye girer. Uzun kuyruğu hayvanın sabit kalmasını sağlar. Böylece çita hızını hiç kesmeden ani dönüşler yapabilir.


Kuyrukla denge numaraları yapmak, yabanıl kedilere özgü bir hareket değildir. Kanguru da kuyruğuyla dengesini sağlayan bir hayvandır. İki erkek kanguru dövüşürken, birbirlerine güçlü bacaklarıyla tekme atarlar. Kanguru tekme atarken iki ayağını birden kaldırır. Bunu yapmak için kendini arkaya doğru atar ve ağırlığını kuyruğuna vermek suretiyle dengesini sağlar. Ardından da yana devrilmeden rakibine hızlı ve güçlü bir tekme savurabilir.


Bazı hayvanlar da bir eş bulmak için kuyruklarını kullanırlar. Erkek tavus kendine eş aradığında, kuyruk tüylerini devasa bir yelpaze misâli açar. Parlak yeşil ve mavi tüylerden oluşan bu göz kamaştırıcı gösteriye, dişiler çeşitli sesler çıkararak cevap verirler. Bu gösterişli kuyruk aynı zamanda, erkek tavusun sağlıklı olup olmadığını da gösterir. Erkek tavusun kuyruğu ne kadar gösterişliyse, o kadar da sağlıklı demektir.


Gri sincap yağmurda ıslanmamak için, kuyruğunu bir şemsiye gibi başının üzerine doğru kıvırır.


Akrep kuyruğunda zehirli bir madde taşır.


Tilki ısınmak amacıyla tüylü kuyruğunu vücuduna sarar.


Görüldüğü üzere, hayvanlar kuyruklarını düşmanlarını korkutmak ya da ağaçlarda sallanmak gibi pek çok farklı amaç için kullanabilmekteler.Kaynakça >>> Natıonal Geographıc

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3631
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster