Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '14

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
4516
 

Muhteşem Yüzyıl/ Pamir Pekin- Şahzade Elkas Mirza’nın sonu geldi!

Muhteşem Yüzyıl/  Pamir Pekin- Şahzade Elkas Mirza’nın sonu geldi!
 

Geçen senelerdeki reytinglerine göre bu sezon seyredilirliği azalmış olsa da hala Çarşamba'nın lideri sürdürmekte. 11 Aralık Çarşamba yayınlanan bölümle karşımıza Şahzade Elkas Mirza adında bir karakter katıldı.

Şahzade Elkas Mirza’yı Pamir Pekin canlandırıyor, daha önce Lale Devri, Tozlu Yollar ve son olarak Kanal D'den yayınlanan Güzel Çirkin dizisinde rol alan Pamir Pekin, Muhteşem Yüzyıl'a Acem diyarından gelen Elkas Mirza olarak karakteri olarak katıldı. 
Fatma Sultan ile aşk yaşatılmaya başlayan Şahzade aslında kim merak ediyor olabilirsiniz diye bir derlem yaptım. Hazır ölümü de yaklaşmışken bakalım bu yakışıklı Şahzade Elkas Mirza kimmiş?

Şahzade Elkas Mirza:

Safevi Devleti’nin kurucusu Şah İsmail’in 2. Oğludur. Doğum yılı 1516 dır. Ağabeyi Şahzade Tahmasab 1524 yılında tahta geçince Şahzade Elkas Mirza’yı 1533 yılında orduya kumandan atadı. 1538 yılında Şirvan’a vali atandı. 1545 yılında çevresindekilerin kışkırtmasına kapılarak ağabeyi Tahmasb'a isyan etmek için girişimde bulundu. Annesinin, akrabaları ve yakınları tarafından vazgeçirildi ve Şah Tahmasb tarafından af ettirildi. İki yıl sonra tekrar isyan etmekle kalmadı, Derbend kalesinde sikke bastırdı, hutbe okuttu. Tahmasb tarafından saldırıya uğrayan ordusu, Şahzadeyi terk ederek Şaha sığındı.

Şahzade Elkas Mirza yandaşları ile 1547'de İstanbul'a giderek Osmanlı padişahına iltica etti. Osmanlılara İran emirlerinin Tahmasb aleyhtarı olduğunu söyleyerek padişahı İran Seferi'ne teşvik etti.

Osmanlı ordusu sefere çıktı, Safevî beylerinin kendisine tabi olacağını taahhüt eden Mirza'nın yalanı ortaya çıkınca da Elkas Mirza’ya çok kızdı. Safevî beyleri Osmanlı'ya biat etmedi. 

Tebriz'de Mirza'yı tahta geçirmek isteyen Kanuni, destek almadığını görünce bundan vazgeçti. Daha sonra Elkas Mirza Şii siyaseti gütmesi nedeniyle gözden düştü. Ancak Safevîlerin geri çekilirken uyguladığı yağmalama sebebiyle Süleyman, kuvvetlerini geri çekmek zorunda kaldı. Kısa bir süre sonra, yine Safevîlerin elindeki Van'ı kuşattı. Sonraları kuşatmayı Erzurum BeylerbeyiUlama Paşa devralırken, 25 Ağustos 1548 tarihinde şehir Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katıldı. 10 gün içerisinde Van kalesini Osmanlılar ele geçirdi.

 İran içlerine akınları sırasında ele geçirdiği değerli eşyalardan bir kısmını Sultan Süleyman'a yollayıp taltif olmayı diledi. Bir süre iyi ilişkiler sürse de politik olarak rağbet görmedi. Osmanlı desteğinden mahrum kaldı.

1549'daErdelan beylerine sığındı. 1550'de Tahmasb'ın isteği ile öldürüldü. Tarzı, tavrı ve şairliği ile Şehzade Beyazit’e çok benzer yönleri vardır.

Hayatta benzerlikleriniz sizi üzmesin dileği ile…

eceer6@gmail.com

https://twitter.com/eceer6
https://www.facebook.com/pages/Ece-Er-%C4%B0le-Ba%C5%9Fb

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3848
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster