Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '14

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
20353
 

Muhteşem Yüzyıl/ Şehzade Mustafa öldü- karısı ve çocukları ne olacak?

Muhteşem Yüzyıl/ Şehzade Mustafa öldü- karısı ve çocukları ne olacak?
 

Ard arda veda zamanı başladı!


Geçtiğimiz hafta nefesler tutuldu, bir can alındı, Türkiye ayağa kalktı! Yakın çevremden biliyorum Muhteşem yüzyıl hastası pek çok tanıdığım 123. Bölümü seyretmedi, seyredemedi. Türbe ziyaretlerinde bulunup, Kanuni’e lanetler, Şehzadeye dualar okundu. Bu bana bizim geçmişimiz hakkında hafıza kabına uğradığımızı veya  tarih bilgimizin olmadığını tekrar tekrar hatırlattı. Bildiğiniz gibi “Geçmişini bilmeyen toplulukların gelecekleri olmaz!”, bu yüzden doğruya yakın anlatılan, içine arada masallar katılan tarihi dizileri de destekliyorum ve istiyorum!

Muhteşem Yüzyıl Çarşamba akşamı yayınlanacak 124. bölümü ile yine çok ses getirecek. Şehzade Mustafa'nın boğulma sahnesi hala tüm Türkiye'nin dilindeyken yeni bölümde de çok konuşulacak sahneler var.  Canımız acıyacak, yüreğimiz ve ruhumuz kanlı gözyaşlarına boğulacak! Ecdadımız kalıcı olabilmek, dünyayı ele geçirip, önünde diz çöktürmek için “devletin bekası” adına bunları yaptı. Boşuna inkar etmeyelim!

Ama,  olayı abartıp da “ölmüş, göçmüş, geçmiş ceddine” dava açacak kadar masal aleminde de yaşamayalım!

Bursa’da televizyonda yayınlanan 'Muhteşem Yüzyıl' adlı diziden etkilenerek Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan 47 yaşındaki Hasan Köz, bu kez de dizinin yayınının durdurulması için savcılığa başvurdu.Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, Rüstem Paşa ve adının tespit edilmesini istediği diğer şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu. 'Şüpheli' olarak gösterdiği Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında 'Halkı kin ve nefrete sürüklemek' ve 'Azmettirerek boğdurmak' suçlarından yargılanmalarını isteyen eden Köz, dilekçesinde şüphelilerin adresini 'Topkapı Sarayı/İstanbul' olarak gösterdi”

Şehzade Mustafa’nın katillerinin bulunarak cezalandırılmasını ve şehzadeye itibarının iadesine karar verilmesini isteyen şahıs bir de otopsi istedi. Şehzadenin türbesine de beyaz gül bırakmayı ihmal etmedi. Osmanlı hanedanının özellikle Hürrem Sultan’ın torunlarının özür dilemesini istediğini söyledi. 
Kanuni Sultan Süleyman’ın unvanının geri alınmasını da talep ettiğini kaydeden şahıs, “Çünkü evlat katilinin bir devlet başkanı olarak anılmasını istemiyorum. Çünkü devlet başkanları hümanist olmalı insancıl olmalı evladını öldüren milletini de gözünü kırpmadan öldürür” dedi. 

Savcılıktan davayla ilgili olarak takipsizlik kararı çıkması halinde ise karara itiraz edeceğini de ifade eden şahıs, “Takipsizlik çıkarsa yasal olan oturma eylemi gibi demokratik hakkımı kullanacağım” diye konuştu. Belki “İnsan Hakları mahkemesi”ne de başvurur kim bilir?

Bu bir ilk değil, geçen sene de Konya’dan bu tarz bir ses gelmişti ve ben de satırlarımda yer vermiştim. Bu tarz olayları ben basında yer alıp, ilgi çekmek için yapıldığını düşünüyorum. Belki de gündem değiştirmek içindir, Allah kolaylık versin!

Gene diziye dönelim!

Şehzade Mustafa’nın ölümünden sonra ekrandan neler geçecek, neler, acaba ekranımıza Şehzade için yazılmış Mersiyeler gelecek mi? Ben daha önce Taşlıcalı Yahya’nın mersiyesini yayınlamıştım.

Unutulmayan MERSiYE
Şehzâde Mustafa adına birçok mersiye yazıldı. Bunların en meşhuru Taşlıcalı Yahya’nınkidir:

Meded, meded bu cihânın yıkıldı bir yanı
Ecel celâlîleri aldı Mustafa Hân’ı.
Dolundu mihr-i cemâli, bozuldu erkânı,
Vebâle koydular âl ile Âl-i Osmân’ı.
.............
Enîsi gâib erenler, celîsi ehl-i sefâ,
Ziyâde ide yaşım gibi rahmetin mevlâ.
İlâhi! Cennet-i firdevs ana durağ olsun,
Nizâm-ı âlem olan Pâdişah sağ olsun!

Şehzâde Mustafa ile ilgili birçok mersiye yazıldı. Kadın şair Nisâyî yazdığı mersiyede Hürrem Sultan’ı açıkça suçlamıştır:

Bir Urus câdısınun sözin kulağuna koyup
Mekr ü âle aldanuban ol acûzeye uyub
Bâğ-ı ömrün hâsılı ol serv-i âzâda kıyup
Bi-terahhum şâh-ı alem n’itdi Sultan Mustafâ
Şâh-ı âlemsin veli halk tutdı senden nefreti
Kimsenün kalmadı hergiz sana meyl-i şefkati
Bâis olan müftiye irmesün Hak rahmeti
Merhametsüz şâh-ı âlem n’itdi Sultan Mustafâ

Muhteşem Yüzyıl’da Şehzade Mustafa’nın babası Kanuni tarafından öldürülmesinden sonra eşi Mihrünissa Sultan’(Berrak Tüzünataç) da intihar ediyor. Berrak Tüzünataç önceki akşam intihar sahnesinin çekimi için son kez kamera karşısına geçti. Sahne çekildikten sonra her zaman ki gibi set ekibi alkışlar eşliğinde şampanya patlattı. Berrak Tüzünataç’ın intihar sahnesi 2 hafta sonra ekrana gelecek.

Oysa Şehzade Beyazid’in eşi intihar eder, Şehzade Mustafa’nın karısı çocukları ise:

Şehzade Mustafa’nın eşi Rümeysa Sultan- Diğer adı ile Cariyesi Dilefruz:

Şehzadenin 2. Eşi olarak bilinir. İlk zevcesi Ayşe Sultan’dır. Rümeysa Sultan’ın dört çocuk doğurduğu kaydedilmiştir.

Rumeysa Sultan aslen Bosna Hersek'lidir. Doğum adı Nadia Frankos'dur.  12 yaşında Osmanlı haremine eğitim için girmiştir. Babası Cüreyc isimli orta halli Boşnak bir terziydi. Annesi Cabarrania Fransız bir ressamdı. Ağabeyi ile kendi adı yabancı olduğu için herkes onların Boşnak olduğuna inanmazdı. Annesi Cabarranai, babası Cüreyc  öldükten sonra bir adamla evlenip Fransa’ya gitmiştir. Ağabeyi ile geçinemeyen Nadia diğer adıyla  Rumeysa Sultan güzelliği ve zekasıyla Şehzade Mustafa'nın dikkatini çekmeyi başarmıştır. 1547 yılında ilk çocuğu Şehzade Mehmet'i doğurmuştur. 1553 yılında Şehzade Mustafa'nın babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından boğdurulmasının ardından oğlu Mehmet'in de büyüyünce dedesi Kanuni Sultan a isyan açacağı düşünceyle 6 yaşındaki Şehzade Mehmet de boğdurulmuştur.Şehzade Mustafa'nın ve Şehzade Mehmet'in öldürülmesinin ardından İzmir'e yerleşen Rumeysa Sultan, İzmir'in “Kadın Efendisi” olarak kabul edilmiştir. Adaletli, zeki, ağırbaşlı olduğu için Ege’de kime sorulursa direk o gösterilirdi…

Şehzade Mustafa ve Rümeysa Sultan’ın Çocukları:

Nergisşah Sultan: 1536 yılında Manisa'da doğdu. Daha sonra Damat Cenabi Ahmet Paşa (şair, tarihçi, Enderuni ve çeşnigirbaşı, 20 yıl kadar Anadolu Beylerbeyi) ile evlenmiştir.
Şehzade Mehmed: 1546'da Amasya'da doğdu. Ölümü; 1553, Bursa.
Şehzade Orhan: Ölümü; 1552, Konya. (ölü doğum )
Şah Sultan: 1547 yılında Konya'da doğdu. 2 Ekim 1577'de öldü. Zevci Damat Abdülkerim Ağa.

Gerçek tarihte olduğu gibi dizide de ortalık karışacak. Haliyle de ekrandan birer birer oyuncular “Veda Resmi Geçidi”ne başlayacak. Taşlıcalı Yahya sürgüne giderken, Rüstem Paşa azledidecek (tekrardan görevi iade edilecek), olup bitenler Şehzade Cihangir’i derinden yaralanacak ve Şehzade Cihangir, kısa bir süre sonra vefat edecek. Şehzade Mustafa’ya yakınlığı ile bilinen Kara Ahmed Paşa veziriazamlığa getirilecek. Şehzadenin cenazesi Bursa’ya gönderilerek defnedilecek. Hürrem Sultan’ın kışkırtmasıyla, babasının intikamını alır gerekçesiyle Şehzade Mustafa’nın 7-8 yaşlarındaki oğlu Şehzade Mehmed de öldürülecek, fakat dizide sanırım bu gerçek saklanacak ve Şehzade Mehmet, annesi tarafından kaçırılacak.  

Kısacası final sezonuna giren dizide tarihi sıralamayla ardı ardına vedalar göreceğiz.

Hayatta vedalar görmeden aşamanız dileği ile…

 eceer6@gmail.com

https://twitter.com/eceer6
https://www.facebook.com/pages/Ece-Er-%C4%B0le-Ba%C5%9Fb

Füsun İnci bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3839
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster