Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '12

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
880
 

Muhteşem Yüzyıl- Suç duyurusu mu? Benim aklım ermedi!

Muhteşem Yüzyıl- Suç duyurusu mu? Benim aklım ermedi!
 

Hepimiz birden konuşuyoruz!


Bu bölümde Kanuni gözdesi Firuze için bir karar verecek ve tüm Türkiye, hatta bütün dünya bu için nefeslerini tutmuş bekliyor. Bu arada dünya gerçekten Muhteşem Yüzyılı konuşuyor, gündeme getiriyor. Mesela John Malkovich, İzzet Çapa ile bu konu üzerine de konuştu. Tabi bu durum da dizinin reytingleri alt-üst etmesine sebep oluyor. Eğer okuma zahmetinde bulunduysanız ben daha önce görüşümü bildiren bir yazı yazmıştım; Muhteşem Olmak Zor! Demiştim.

Demiştim de bunun üzerine bu kadar ileri gidileceğini görememiştim. Başbakanımız konuştu, muhalefet konuştu, yabancı basın konuştu, ben konuştum, ağzı olan konuştu. RTÜK Başkanı Esat Çıplak çok sert konuştu;. Bu dizideki kurguya Başbakan gibi ben de karşıyım. Kanuni Sultan Süleyman’ın, Hürrem Sultan’ın isminin kullanılmasını ben de doğru bulmuyorum. Bu kişileri çağrıştırabilir ama isimlerini kullandığınız an dizi kurgu olmaktan çıkar. Ancak bunun gidiş yolu yargı değildir. Televizyoncuları, yapımcıyı, yönetmeni suçlayacağımıza toplum olarak kendimize çeki düzen vermemiz lazım. Başbakanın bir diziyi eleştirmesi, el koyması ve kaldırılmasını istemesi bir demokrasi sorunudur. Buna ancak RTÜK’teki üyeler müdahale edilebilir. Başbakanın yargı konusuna, insanların algı konusuna karışmasını doğru bulmuyorum. Başbakanın yayınlara karışabileceği tek bir madde var o da milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı haller.”dedi

Ama sen nereden çıktın dediğim biri de konuştu; Ömer Faruk Bildirici. Öyle bir hamle yaptı ki koskoca diziyi Konya Adliyesine gidip geçtiğimiz cuma suç duyurusu yaparak şikayette bulundu. Başbakanımızın sert çıkışından sonra ‘’Cumhuriyet Savcılığı’’na suç duyurusunda bulunmakdan geri durmadı. Konya’da yaşayan Bildirici; ‘’Ben turizmin sektöründe rehberlik yapıyorum. Dizide tarihi konularla alay ediliyor, gerçekler çarptırılıyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinin yönetmenleri hakkında soruşturma açılmalı ve dizi yayından kalkmalı’’ diyerek suç duyurusunda bulundu. Dilekçesinin İstanbul Başsavcılığı’na gönderilmesini istedi.  Kameraları topladı, basına dilekçesi ile poz verdi. Ne var bunda? Diyebilirsiniz sakin olun! Bununla kalmadı ev hanımı olan eşi İnci Bildirici de hem eşine destek vermek adına hem de tarihe sahip çıkmak adına aynı şikayetle adliyeye baş vurdu. İnci Bildirici ‘’ konu hakkında eşim daha önce şikayette bulunmuştu. Kamuoyundan destek beklemişti, ama bulamadı. Şimdi ben eşime destek olmak için şikayetçiyim’’ dedi. O da kameraların karşısına geçti, gazetecilerle röportaj yaptı. Kucaklarında çocukları ile mutlu aile tablosunu sergiledi.

Şimdi benim anlamadığım şudur; beyefendi ve hanımefendi ne yapmaya çalışıyor? Google bir bakayım dedim, nereden aklıma geldiyse? Kendimi Googleda aramıyorum! Bu beyefendinin ismini yazdım ve o da ne? Hakkında bir başka habere rastladım. Ömer Faruk Bildirici 2008 yılında ruhsatı kızkardeşi üzerine olan aracı ile karlı yolda kaza yapmış. Araç yetkili servise çekilmiş, araç tamiri 3 ayda yapılmış. Kasko firması 5 bin 500 liralık faturayı ödememiş(?) . Yetkili servis aracı sahibine teslim etmemiş. Bu arada Sayın Bildirici ailesinden kaza yaptığını gizlemek için ‘’aracı bir firmaya kiraya verdim’’ yalanını söylemek zorunda kalmış(!).  Fakat gerçek öğrenilmiş ve kızkardeşi ile birlikte olayı yargıya taşımış. Inceleme sonucunda aracın elektrik aksamı ve motorunun söküldüğünü bildirmeyi de unutmamışlar. Yetkili servis araç tamir masrafının ödenmediğini ve bu parçaların kendilerinin elinde olduğunu söyleyince de takipsizlik kararı almışlar. Bunun üzerine yapılan bilir kişi araştırmasında sökülen parçaların değerinin 13 bin lira değerinde olduğunu tespit etmiş. 5 yıldır kendilerine teslim edilmeyen arabaları için tazminat istemektedirler.

Şimdi benim anlamadığım şudur ki; duyarlı vatandaş Bildirici bir anda nasıl böyle bir hal aldı ve kendi halinde halim selim, haksızlığa uğradığını belirten biri iken Muhteşem Yüzyılı medyatik olmak adına kullanan biri oldu? Bu durumdan ne bekliyor? Durul- Yağmur Taylan kardeşlerin kendilerinden ne istiyor? Şikayetine yapım firması, senaristler, oyuncular  ve diğerleri ile de devam edecek mi? Yoksa yılan hikayesine dönen araba hikayesini gündeme getirmek mi istiyor? Çabaları asıl bu yüzden mi?  Yoksa kendi gibi düşünenlere yol gösterip, hakikaten diziyi kaldırtma eylemi yapıp tarih mi yazacak? Yoksa……. Ey güzel insanlar! Önce okuyun, ama tek yönlü okumayın, aynı konuyu her fikirden okuyun ki aydınlanasınız, sonra seyredin, sonra tartışın, bilgi paylaşın! Demekten kendimi alamıyorum!

Ben bilmem! Karar sizin! Meşgul ettim kusura bakmayın!

Hayatta dolambaçsız yürümeniz dileği ile…..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hakaret içeren yorumlar yazmazsanız sevinirim. Hele ölmüş biri hakkında yazılanları burada paylaşamam. İslamiyet ölüye saygıyı gerektirir. Sevgili Meral Okay için sıradan biri gibi yazılmasını onaylamadığım için sadece seviyeli yorumları burada paylaşacağım. Sevgi ve saygılarımla

ece er 
 04.12.2012 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3870
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster