Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
4175
 

Muhteşem Yüzyıl mı? Yoksa Hürrem'in hayatı mı?

Muhteşem Yüzyıl mı? Yoksa Hürrem'in hayatı mı?
 

Hürrem'in Bihterden farkı ne?


Hürrem'in Bihter'den Farkı Ne? 

Televizyon seyretmek artık giderek nostalji olmaya başladı çünkü nasıl Televizyon Radyonun pabucunu dama değil minare şerefesine attıysa, Televizyon da yaptıklarının cezasını çekmeye başladı, eh etme bulma dünyası. Artık internete takılanlar TV nin pabucunu uzaya fırlattı. 

Televizyonda en çok ilgi çeken Diziler içinde "Öyle bir geçer zaman ki" "Hatırla sevgili"nin kuvvetle esinlenilmiş durumu gibi. Diğer ilgi gören dizi "Kurtlar Vadisi  Afganistan" da yakında çekilir sanırım, İngiliz 007 James Bond'un Türk versiyonu Müslüman ve Milliyetçi kuvvetli esinlenmesi de iş yapmakta. 

Diğer dizi "Muhteşem Yüzyıl" rating toplayanunsur ama adına bakınca sanırsınız ki Kanuniyi yaptığı savaşlarla, Fransa Krallarına yazdığı mektuplarla, Martin Luther'in takipçilerine verdiği destekle Avrupa'yı ikiye bölmesini izleyeceğinizi sanıyorsunuz, Osmanlının süper güç olduğunu doya doya izlemeyi beklerken karşınıza adıyla hiç de alakası olmayan ve bu konulara gram ağırlık vermeyen Hürrem odaklı Aşkı Memnu'nun Bihter'inin yüzyıllar öncesi halini aratmayan aşk entrika kokan kadınların kıskançlıklarını rating uğruna kullanan bir dizi geliyor karşınıza. İnsanlar Marmaris kuyumcularında eskiden Bihter yüzüğü parfümü geldi diye dükkanlarında yazıyordu şimdi Hürrem yüzüğü geldi diye yazıyorlar. 

Ne mekan var, ne siyasal çelişkiler ve Orta çağa ışık tutacak ciddi bir bilgi ve bilinçlenme var dizide. 

Dizi "Muhteşem yüzyıl" değil Kanunu'nin yatak maceraları sanki.

Adı "Hürrem" olmalıymış dizinin. Bence Aşkı Memnu'dan tek farkı kostümler... 

O yüzden diziyi seyretmeye değer bulmuyorum... 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muhteşem Yüzyıl'ın son bölümlerini izledim, gerçekten yapım düzelmeye ve kişiliğini bulmaya başlamış. Umarım Kanuninin Dünya ve Avrupa tarihine olan etkisi vurgulanmaya devam eder. Özellikle Avrupa'nın dinsel ve siyasal çelişkilerine olan etkisi iyi irdelenirse çok daha başarılı olur ve daha eğitimli kişilerinde ilgisini çekmeyebaşlar....

Ayhan Özcimbit 
 30.09.2011 2:06
 

sizi tebrik ediyorum sanki benim düşüncelerimi yazmışsınız. artık televizyon saçma sapan dizilerle doldu ve televizyon izlemeye değer bişeyler bulmak zor.ben dizilere bazen bakıyorum onun dışındada izlersem belgesel gibi yayınlar izliyorum.

ZYYA BULUT ARAS 
 30.06.2011 10:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3659
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster