Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '11

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1003
 

Muhteşem Yüzyıl

Muhteşem Yüzyıl
 

Aslına bakarsanız, "Muhteşem Yüzyıl" dizisi için yorumu birkaç hafta sonra yapmayı düşünüyordum. Doğrusu da bu olmalı idi. Ama bir iki gündür o kadar çok yorum ve haber oldu ki, dizi neredeyse bir açık oturum konusu oluverdi. Bizim de bir kaç laf etmemiz kaçınılmaz oldu.

Gerçek yorumu dediğim gibi dizinin ilk üç bölümünü seyrettikten sonra yapmalıydık. Herşeyden evvel tarih konulu dizi yapmak çok zor. Toplumun önyargıları kuvvetli ve ne yazık ki tarih bilgisi de zayıftır. Dolayısıyla tarih dizisi yapmak ve beğendirmek zordur ve büyük bütçeler gerektiririr. Dizilerin en önemli misyonu tarih konusunda bizlere birşeyler söylemesi, düşündürmesi ve döküman karıştırmamıza neden olmasıdır. Bence "Muhteşem Yüzyıl" ilk bölümünde bunu başarmış görünüyor. Bir çok seyircinin de söylediği gibi dizi "Harem" ağırlıklı başlaması, Saray ve Hürrem ağırlıklı devam etme ihtimali bizleri düşündürdü. Sultan Süleyman'ın onüç büyük seferi dizide nasıl işlenecek merak ediyorum. Kanuni'nin 46 sene süren hükümdarlığı ve Hürrem'e olan aşkı, Hürrem'in entrikaları o yüzyılın gerçekleri bunun farkındayız. Netice bu bir dizi ve bundan sonra çekilecek tarihi dizilere referans olacak.

Ve bizler bu iş başarılırsa tarihimizi bir kez daha elden geçirip günlük sohbetlerimizde tarihimizi konuşacağız. Unutmayalım ki tarih konulu kitapları onbinler okuyor, dizileri ise milyonlar seyrediyor. Bir kaç hafta sonra beğenmeyip boykot etmek istersek diziyi seyretmeyiz, reytingleri düşürürüz. Yapabileceğimiz bu olmalıdır, yoksa sokaklara dökülüp yürüyüşler yapmak gülünç duruma düşmektir.

"Muhteşem Yüzyıl" ekibine güvenmek istiyorum, ilerleyen haftalarda bunu hep beraber göreceğiz....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben dizinin ilerleyen günlerde reyting rekorları kıracağını düşünüyorum, çünkü toplumun fazlasıyla ilgi duyduğu cinsellik fazlasıyla işleniyor.Bir padişahın seks hazırlıkları ve çevresindekilerin bunun için canhıraş çabaları dakikalarca işleniyor..Tarihi bir dizi değil reyting için yapılmış ticari bir dizi bence, diziyi bu gözle izlersek kanuninin başarılarını konu etmesini bekleyemeyiz ve sokağa dökülmek gibi komik tepkiler de vermeyiz..Selam ve saygılar...

Güler Sun 
 14.01.2011 13:44
 

Hakan Bey, yayınlanan ilk bölümün ardından hak etmediği tepkiler aldığını düşünüyorum "Muhteşem Yüzyıl" adlı dizinin. Sizin de işaret ettiğiniz gibi diziyi ilk bölümden "iyidir" veya "kötüdür" diye damgalamak ne kadar adaletli ? Değerlendirmelerimizi ilerleyen bölümlerde yapmanın daha uygun olacağı düşüncesindeyim. Çok önemli bir gerçekte asla unutulmamalı. Bu bir "BELGESEL" değildir. Bu bir dizidir ve dizilerde "KURGULAR"a yer verilir... En derin saygılarımla, teşekkür ederim.

A.Nilgün Aktaş 
 10.01.2011 9:16
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler...  10.01.2011 21:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 479
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1536
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster