Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '12

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
21237
 

Müjde! Asgari ücretli ve Emekliye'de sosyal yardım paketi geliyor!

Müjde! Asgari ücretli ve Emekliye'de sosyal yardım paketi geliyor!
 

AKP'nin Meclis’e sunduğu yasa teklifiyle, fakirlere verilen sosyal yardımların kapsamı genişletiliyor. Yani sizin anlayacağınız verilen oyların karşılığı sadaka olarak dağıtılacak!

Teklif memur ve işçi emeklilerine de fakirlik ve muhtaçlık yardımı verilebilmesini sağlıyor. Teklifle, böylece 3 kişilik ailesi olan ve 650 lira emekli maaşı alan bir emekli ya da asgari ücretli çalışan da muhtaçlık yardımı alabilecek.

Biliyorsunuz memur ve işçi emeklisi muhtaçlık yardımı alamıyor. Bu eksikliği on yıl sonra keşfeden AKP’li dostlara(!) teşekkür etmekte fayda var.

Teklifte yer alan bir hükümle devlet memur ve işçi emeklisiyle asgari ücretle çalışanların da ‘yardıma muhtaç ve yoksul’ kapsamına alarak, sosyal yardımlardan yararlanmasına olanak veriyor.

Teklifte yer alan yasal düzenleme, halen hükümetin ‘Sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımlarından’ yararlanamayan çalışanları ve emeklileri de kapsama dâhil ediyor. 

Halen asgari ücret başta olmak üzere düşük ücretle çalışanlar ile emekliler herhangi bir yardım alamıyor. Ancak yeni düzenlemeyle, fakir ve muhtaç durumdakiler, sosyal güvenliğe sahip olsalar bile, ‘Hane içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az’ ise ‘muhtaç ve yoksul’ kategorisinde kabul edilerek sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’na göre fakir ve muhtaç durumdaki kişiler ancak kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmamak ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almamak şartıyla yardımlardan yararlanabiliyorlardı.

Meclis’e gönderilen teklif, ‘Sosyal güvenliğe sahip olsalar bile’ hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3ünden az olan kişilerden fakir ve muhtaç durumda oldukları tespit edilmiş olanlara yardım yapılabilmesini sağlıyor. 

Bu kapsamda halen 701 liralık asgari ücret dikkate alındığında, bir emekli ya da çalışanın aile içinde kişi başına geliri 234 liranın üzerine çıkmıyorsa, fakirlik yardımı alabilecek. 

Buna göre halen 650 lira emekli maaşı alan ve 3 kişilik ailesi olan bir emekli, ‘muhtaç’ olarak tanımlanacak ve yardım alabilecek. Ayrıca halen asgari ücretle çalışan ve 3 kişilik ailesi olan bir işçi ya da 990 lira alan ve 4 kişilik bir ailesi olan emekli de ‘muhtaçlık’ yardımı alabilecek.

Görüldüğü gibi yıllarca devlete hizmet etmiş, normal şartlarda sosyal güvence primini ödemiş insanlar sadakaya muhtaç hale geldiler.

AKP son 10 yılda uyguladığı ekonomi politikaları ile halkın yüzde 50’sini nasıl yoksullaştırdığını bu teklifle itiraf etmiş oluyor.

Bu ortamda şunu anlamak mümkün değil. Bir ülke memurunun, emeklisinin adam gibi maaşını ödeyemezken ve halen borçlu olduğu bir kuruma (IMF) nasıl oluyor da 5 milyar dolarlık yardım yapabiliyor.

Memurların aldığı 2012 zammı, daha verilmeden ellerinden vergi olarak geri alınırken, 6 aylık zam farkları hesaplarına yatırılmazken, emeklilerin alacakları farkın ne olduğu bilinmezken, memurlara ve emeklilerine yüzde 1 zammın, ülkeyi Yunanistan’a çevireceği konuşulurken, IMF’ye nasıl 5 milyar dolar verilebiliyor?

Dış borç yükü 500 milyar doları bulmuşken, her yıl ya borçlanarak, ya da sıcak para ile ekonomiyi döndürmek için 70-80 milyar dolar bulmak zorunda olan bir hükümet, bu parayı nereden buldu?

Aklıma şu soru takılıyor. İktidarın yakın olduğu Arap Sermayesi tarafından ülkeye gönderilen petrol dolarları, IMF’e aracılığı ile mi aklanıyor? Veya Araplar, paralarını değerlendirmek için bizim ülkeyi mi kullanıyor. İktidar  buna aracılık mı yapıyor.

Sorulacak soru çok, ancak ne zaman, ne de mekan yeterli değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, yazdığınız yazı daha eski tarihli olmasına rağmen bu sosyal güvenceli olanlara yardım meselesi daha yeni başlamış durumda. Hatta son günlerde şurada ( http://www.sosyalyardimlar.net/sydv-sosyal-guvencesi-olanlara-yardim/ ) bir yazı paylaşmıştım. Dediğiniz gibi kötü yönleri olmakla birlikte bence dikey adaletin sağlanmasında gerekli bir şey. Zaten herkese verilmiyor bu yardımlar, sosyal güvencesi olup aynı zamanda yeterli geliri olmayanlar için. Mesela asgari ücretle çalışanlar için.

Selçuk Mumcu 
 14.01.2013 19:09
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. İşte zenginleşmenin en güzel göstergesi. Ekonomik mucizenin ürünü... Selamlar, saygılar...  15.01.2013 10:36
 

Yani vatandaşı ; “ Kapı kulu" yaptılar, yapacaklar .. Ne müjdesi insanı aşağılan bi haber bu. Adam gibi maaşlarda özlük haklarda iyileştirme yapsınlar. İnsanca yaşam sürdürebilmemiz üçün gerekli olanı. Hey gidi heyyy Arabın kırmızı pabuçları .. Saygılar

Nil ALAZ 
 21.06.2012 13:51
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  24.06.2012 16:45
 

Merhaba Mesut bey, Sadaka toplumuna dönüştük artık. Baksanıza bilmemne yardımı adı altında sadaka verecekler. Adam gibi aylığınızı şuraya yükselttik deseler olmaz mı? Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 21.06.2012 13:50
Cevap :
Merhaba Osman bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  24.06.2012 16:46
 

Dost, sorulacak soru çok da... Bir gün sorulur sanırım. saygılar, selamlar

UFUK KESİCİ 
 21.06.2012 12:38
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  24.06.2012 16:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2908
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster