Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
2103
 

Müjde Ar’ın sigarayı bırakma formülünü tahmin ediyorum

Müjde Ar’ın sigarayı bırakma formülünü tahmin ediyorum
 

Nefes analizi bu şekilde yapılıyor


Bugün internette en çok okunan haberler listesinde ilk sırayı Müjde Ar’ın programında 3 günde sigara bırakmanın formülünü bildiğini söylemesi almış.


Evet bu formülü ben de duydum ve açıklıyorum. Zira bu konuda yazmak istiyordum ne zamandır.


Vejeteryan ve yogi olan bir arkadaşım, uygulamaya başladığı yeni nefes tekniği sayesinde hayatının değiştiğini, 1 haftada sigarayı bıraktığını, panik ataklarının geçtiğini, yeniden doğduğunu söylüyordu bana. Geçmişte ÖSS sınavına hazırlanırken yaşadığı aşırı endişe nedeniyle nefesini tutmayı öğrenmiş ve bu nefes tutma onda bir süreliğine beynine oksijen gitmemesi ve ne yapacağını bilememe, bir tür kal gelme hali yaşatmış. Kendisini bu durumlardan kurtaran, bilinçaltını temizleyen ve onlarca terapi seansına bedel olduğunu söylediği tekniğin adı ise “transformal nefes”.

Kendisine çok güvendiğimden ve bu değişimi yaşadığı konusundaki samimiyetinden de kuşku duymadığımdan, Ankara’da yeni açılan ofislerindeki tanıtım seansına katılmaya karar verdim. Gözlemlerim ve yaşadıklarım gerçekten şaşırtıcıydı.

Öğrendim ve şahit oldum ki biz insanoğlunun, her birimizin nefes alma şeklimiz farklıymış. Seansa 3 kişi katıldık ve nefes koçu, hepimizi ayrı ayrı sırt üstü yere yatırarak nefeslerimizi inceledi ve kişiliğimizin falını çıkardı. Yanlış duymadınız, nefes alışımızdan karekterimizi ve yaşadıklarımızı tahmin etti, yanılma payı %15 filandı. Sonrasında bir nefes deneme seansı yaptık; kesintisiz ağızdan 100 nefes alıp verme şeklinde. Bu sayede vücuda maksimum oksijen alınıyor, bir tür detoks yapılıyor. Bu nefes seansları sırasında da insanlarda geçmiş olaylara dönük ani bilinçaltı boşalmaları oluyormuş. Beraber katıldığım kişilerden birisi, görünürde bu ilk deneme seansında bile çok etkilendi ve geçmiş travmaları ortaya çıktı. Bende bir şey olmadı. Nefes falımda iradeli olduğum çıktı, ondandır belki ilk seansta bir etki olmaması.

Hayatımızda yaşadığımız zorlu olaylar karşısında refleks şeklinde nefesimizi tutuyormuşuz. Tekniğin özü nefesimizi açmaya dayanıyor. Bunu birkaç seansta öğrenmek, kişilerin zayıf taraflarının güçlenmesine neden oluyormuş. Depresyon, endişe, kanser, menapoz gibi tıbbi tedavisi kesin olmayan hastalıklara alternatif tedavi yöntemi olarak uygulanıyormuş.

Merakımdan ve kendimde olabilecek değişimleri görmek istediğimden seanslara devam etmeyi istedim, ancak 1 saatlik seansın oldukça pahalı olması sonucu şimdilik erteledim.

“Transformal nefes” ilk Amerika’da başlıyor, Türkiye’deki uzmanı Nevşah Fidan son yıllarda bu tekniği ülkemizde uygulamaya başlamış. Arayışın sonu gelmiyor, hayatımızda bir transformal nefes eksikti, onu da uygulamak lazım tabi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1412
Kayıt tarihi
: 12.09.07
 
 

ODTÜ İşletme mezunuyum, felsefe bölümünde master eğitimi aldım, uzun yıllar bankacılık ve finansm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster