Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1540
 

Münasebetsiz, içi boş bloglar

Münasebetsiz, içi boş bloglar
 

Tarihimizde, münasebetsizliğiyle ünlü "Münasebetsiz Ahmet Efendi" diye biri var.

Ünü her tarafa yayılan, Münasebetsiz Ahmet Efendi'yi padişah da merak eder ve bir gün huzuruna çağırtır.

Yenilir, içilir ve sohbet faslı başlar.

Münasebetsiz Ahmet Efendi, durur durur :

- "Padişahımmm" der.

- "Buyur, Ahmet Efendi" der padişah.

-"Babanız davul çalar mıydı"

Padişahın, canı sıkılır, ama belli etmez, sohbet ortamını da bozmak istemez. Gayet, sakin merakla yanıtlar:

-" Çalmazdı, Ahmet efendi, niye sordunuz ki"?

-"Hiç... benim babam da çalmazdı da"...

Milliyet Blog ortamı günden güne büyüyor. Bu süreç içinde çok güzel ilginç yazılar okuyoruz. Zaman zaman eleştiriler dozu aşıyor, saygı sınırını aşan, kişileri rencide edecek yazılar ortaya çıkabiliyor. Blog yazarları arasında ufak tefek sürtüşmeler ve yanlış anlamalar oluyor. Blog yönetimi de kendi kural ve anlayışıyla bunları önlemeye çalışıyor.

Ne yazık ki, blog ortamında yaşananlar, dışarda bazı sitelerde devam ediyor, ettiriliyor.

Bunları da bir ölçüye kadar doğal sayıyorum. Zaman içinde her şey değişime uğrayacak, taşlar yerine oturacak.

Gelelim bloglarımıza. Çok okunma isteği, biraz hırs, kendimizi göstermek, öne çıkmak kaygısıyla bir çok "münasebetsiz bloglar" yazmaktayız. Bunun yanında iş olsun torba dolsun, dostlar bizi pazarda görsün misali bloglar da yazıyoruz.

Başlığını merak edip, okumaya başladığınız bir blogun başlığıyla konusu arasında bir ilişki olmadığını okuduktan sonra anlıyorsunuz.

"Dam başında saksağan, vur kazmayı beline" sözüne çok iyi uyuyor bu bloglar.

Başlık çok iddalı oluyor bazı yazılarda. İçeriğe baktığınız zaman içerik sıfır. Bu tür yazılar, okuyucuyu da aldatmış oluyor.

Hiç bir şey eleştirilmez değil. Hepimiz yanlış yapabiliriz. Eleştiri ile hakaret sınırını iyi bildiğimiz, ayarlayabildiğimiz taktirde, blog ortamı çok güçlü canlı hale gelebilir.

Milliyet Blog ortamını bir okul olarak kabul edebiliriz. Bizler de bu okulun öğrencileriyiz .Bu okulda öğreneceğimiz çok şeyler var. Hata yapa yapa, yanlışlık yapa yapa doğruyu güzeli bulacağız.

Bu süreç içinde, içi boş münasebetsiz bloglar yazmaktan, hakaret kokan bloglar yazmaktan kurtulacağız.

Umarım, münasebetsizlik yapmadım.

Yaptıysam uyarın beni.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir yazı olmuş. Bu yazıya göre örneklerde çok güzel. Hatalarımızı kendimiz düzelticez. Yazılarımıza yorumlar gelerek bizleri uyararak yanlışlarımızı görücez. Artık o yanlışı yapmamaya dikkat edicez. Saygılarımla...

RIFAT BARIS KUSCU 
 19.10.2008 16:16
Cevap :
Merhaba, Katkından dolayı teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  20.10.2008 11:41
 

Büyük oranda size hak verenlerdenim ben de. Bazı bloglar var ki, antibiyotik gibi düzenli sıklıkta okumak istiyorum, tekrar tekrar. Bazıları da var ki, daha yarısına gelmeden sağ-üst'teki çarpıda tıklayıveriyorum. Önemli olan nicelik değil nitelik der büyüklerimiz. Gerçi onlarda da bir emek söz konusu, saygı duymak gerek. Cümleleri sağdan soldan çalıp burda yayınlamaktan iyidir!

OynamıYorum 
 02.07.2008 13:46
Cevap :
Merhaba, Çalıntı yapmak, çok ilkesiz, erdemsiz bir durum. Kendimiz gibi olsak daha iyi daha doğal daha içten olur. Aslında ben de yazdığım bu blog da kendimi eleştiriyorum. En kötü içi boş blog çalıntılardan kat kat iyidir. Teşekkür eder, esenlikler dilerim.  04.07.2008 21:44
 

Ümit Beyin yazdığı yorumdaki kişi benim. Ben Orhan Pamuk'u hiç bir zaman okuma gereği duymadım. Çünkü yeterli referansı vardı. Şimdi ben onu okuma gereği duymamışsam tanımıyor mu olacağım? Hitlerin Kavgam'ını okuduğumda ona karşı yargılarım değişecek mi? İstediği kadar masumları oynasın. Bir de buna yorum isterim Hocam. Selamlar.

Ahmet Balcı 
 12.06.2008 19:37
Cevap :
Merhaba, Yoruma yorum yapmak biraz sıkıntı yaratıyor, geçmiş dönemlerde bunu yaşadık. İnsanın sezgileri, hisleri çoğu zaman gerçeği yakalar. Ben Orhan Pamuk'un tüm kitaplarını okudum. Ne oldu yine en sert tavrı ben koyuyorum. Siz bildiğiniz gibi düşünün ve yorumlayın, ben de sizin gibi düşünüyorum. Sevgilerimle esenlikler dilerim.  12.06.2008 21:25
 

kafasına kafasına vurmak lazım. Zaman ayırıp okuyoruz. Resim başka, isim başka, konu başka. Bloğun kelli felli yazanının, yazısını okuyorsun, ya internetten apartılmış, ya da başka bir siteden kopyalanmış. Kaynak göstermediği gibi, yorumları da, işte ben böyle yazarım havasında, kosturlana kosturlana yanıtlıyor. Zaman içinde eleniyorlar, sayfalarına gitmez oluyoruz ama bu arada okunulası yazıları da atlayabiliyoruz. Ellerinize sağlik. Sevgilerimle...

narçiçeği 
 12.06.2008 8:26
Cevap :
Merhaba, Yazımı tamamlayıcı yorumunuz için teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  12.06.2008 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1408
Toplam yorum
: 1907
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1041
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster