Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
366
 

Murat Bardakçı, Orhan Pamuk'a neden "çüş" çekti!

Murat Bardakçı, Orhan Pamuk'a neden "çüş" çekti!
 

internetten alınmıştır


Tarihçi Murat Bardakçı'nın romancı Orhan Pamuk'a çektiği "çüş Orhan çüş" komutu bugünün olayı oldu... Özellikle twiter'da "çüş Orhan Pamuk" tagı tepelere çıktı.

Bu söz zamanla, edebiyatı "edepsizlik" sanan anlayışı anlatmak için kullanılacak bir deyim haline dönüşebilir mi?... Olabilr, niye olmasın!

Edebiyat tarihinde böyle sözler vardır... Yazarının ya da söyleyeninin ötesine geçip tüm topluma mal olur; hatta dünya çapında kabul görür.

Bunlardan biri Dünya Klasiklerinden olmuş, Henrik İbsen'in ünlü eseri Peer Gynt'te kahramanın annesinin ağzından söylediği "Yalan söylüyorsun Peer" ifadesidir.

Roman kahramanı Peer Gynt, bunların çoğu masumane de olsa, o kadar çok yalan söyler ki, her ağzını açtığında annesi ona: "Yalan söylüyorsun Peer" der.

Bu söz yıllarca, tüm Avrupada ve dünyada, sürekli yalan söyleyenler için kullanılan bir darb-ı mesel haline gelmiştir... Yalan söylediğine inanılan birine "Yalan söylüyorsun Peer" diyor Avrupalılar... Hala yaşatılıyor mu bilmiyorum.

Bizde de böyle sözler vardır. Zaten tüm deyimler önce bir kişinin ağzından çıkmış zamanla darb-ı mesel haline gelerek anonimleşmiştir. Özellikle Tanzimat şairi Ziya Paşa'nın didaktik şiirleri böyle darbı meseller haline gelmiştir.

Şimdi Murat Bardakçı'nın "çüş Orhan çüş"üne gelelim.... Murat Bardakçı, bu "çüş"ü Orhan Pamuk'un Türkiyede ensest ilişkileri doğalmış gibi gösterdiği son kitabı üzerine söylüyor.

Bizdeki bir kısım"sanat" ve "edebiyat" erbabı genellikle Türkiye'yi aşağılama yoluyla kendilerini Avrupa nezdinde yüceltmeye çalışırlar... Orhan Pamuk'un Nobeli alırken Ermeni meselesini nasıl aracı yaptığını biliyoruz.

Son kitabında da Pamuk, sanki Türkiyede kayınpederler gelinlerine tecavüz ediyor, oğullar analarıyla yatıyor gibi bir manzara çizmiş... Murat Bardakçı da işte buna "çüş" çekiyor...

Murat Bardakçı'nın çüş çektiği yazısında Pamuk'tan aldığı alıntının bir bölümü şöyle:

"“...Bir dönem skandal ve cinayet haberlerini öne çıkaran gazeteleri Oidipus ve Rüstem benzeri hikâyelere çok rastladığım için okudum. İstanbul’da iki çeşit hikâye okur tarafından çok seviliyor, ucuz gazetelerde çok yayımlanıyordu. Birincisi; oğlu askerde, hapiste, uzaktayken babanın, genç ve güzel geliniyle yatması, olayı fark eden oğulun babayı öldürmesiydi. Çok işlenen ve sayısız çeşitlemeleri olan ikinci cins cinayet ise, cinsel açlık içindeki oğulun, bir cinnet anında zorla anasıyla yatmasıydı. Bu oğulların bazıları kendilerini durdurmaya ya da cezalandırmaya çalışan babalarını öldürüyordu. Toplum tarafından en çok nefretle karşılanan oğullar bunlardı: Ama toplum onlardan babalarını öldürdükleri için değil, zorla analarıyla yattıkları için nefret ediyor, adlarını bile anmak istemiyordu. Baba katili bu oğulların bazıları bir pisliği temizleyerek nam yapmak isteyen hapishane ağaları, kabadayılar veya kiralık katil adayları tarafından öldürülüyordu. Bu cinayetlere devlet, hapishane yönetimi, gazeteciler, hatta toplum karşı çıkmıyordu...”

Böyle münferit olayları kitaplarına yazarak Batılı okurları nezdinde sapkın ve zıvanasından çıkmış bir toplum imajı yaratmak, bu tip yazarlar için kendini pazarlama yolu olmuştur öteden beri.
 
Murat Bardakçı da buna kızıyor... Başta söylediğim gibi bu durum sosyal medyada çok tartışıldığı için ben de burada gündeme getirdim.
 
Diyanet; "kızına sulanan adamın nikahı bozulur mu" gibi hayasız soru soran bir densize cevap verdi diye kıyamet koparanlar, şimdi o "pamuk ellerini" klavyelerinde gezdirerek Orhan Pamuk'a da iki çift laf edecekler mi, merak ediyorum.
 
Bu çüş yazısını da biraz bunun için yazdım. Hadi bakalım kimler "çüş Orhan Pamuk çüş" diyebilecek bir görelim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Adam popüler olup paraya para dememenin yolunu bulmuş..Makyavel ne demişti: Amaca giden her yol mübahtır.Bu da banknot istiflemenin metodunu bulmuş.Helal melal olsun.Toplum ahlakı ve ülke imajının canına okumaya gelince..para yanında ne önemi var canım? Selamlar..

mustafa semih arıcı 
 18.02.2016 11:45
Cevap :
Evet, batılılar ilk güzellik yarışması "şampiyonumuz" Keriman Halisten beri, sürekli Müslüman Türk insanın değerlerini aşağılayanlara ödül veriyor, zengin ediyorlar...Teşekkür ederim..Selamlarımla  18.02.2016 12:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4272
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 804
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster