Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '16

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
118
 

Murathan Mungan'dan Harita Metod Defterini okuyorum.

Murathan Mungan'dan Harita Metod Defterini okuyorum.
 

 Bu aralar bir okumaya verdim ki kendimi anlatamam. Aynen 1990 lı yıllarda Paris'te olduğu gibi nefessiz okuyorum. Sanki susayan bir insanın kana kana su içmesi gibi okuyorum. Sanırım mevsim, içinde bulunduğum şartlar bu okuma isteğimi daha da arttırıyor.

  Benim bu okuma hızıma kızım İzmir'den  kitap göndererek yetişmeye çalışıyor.Anlayacağınız yurt içi kargo bana çalışıyor.Bir zamanlar Paris'te de postane bana çalışırdı.Eşim her gün İstanbul'dan gazete. dergi ve kitap gönderirdi. Ben de sürekli okurdum.

  Dün Orhan Pamuğun Kırmızı Saçlı Kadın adlı kitabını bitirdim. İlk defa bir Orhan Pamuk kitabını yarıda bırakmadan çabucak okudum.Ya Orhan Pamuk daha akıcı yazmaya başladı veya benim okuma isteğim galip geldi.

 Bugün de Murathan Mungan'ın Harita Metod Defteri adlı yeni kitabına başladım.Kitabın zaten ismi baştan beni mest etti. Çocukluğumuzdaki defterler geldi aklıma. Bilmem yeni nesil böyle defter kullanıyor mu?

 Kitaptaki ilk öyküyü ki bu aslında ikinci bölüm oluyor.  İlki Niyet isimli bir  yazı. Ben Niyeti öyküye benzetemediğim için ikinciden başladım.

  Tren isimli bu öyküyü daha okumaya başlar başlamaz yanaklarımdan akan yaşlara mani olamadım. Tutuklu babası, annesi ve onları götüren jandarmalarla birlikte uzun bir tren yolculuğu geçiren küçük bir çocuğun ağzından yazılmıştı bu öykü.

 Bir yandan gözlerimden akan yaşları silerken bir yandan da merakla öyküyü okumaya çalışıyordum ki birden kafamda bir şimşek çaktı. Ne hakkı vardı bu öykünün beni bu şekilde zırıl zırıl ağlatmaya. Bir kaç dakika öncesine kadar mutlu mutlu oturuyor, televizyonda bir magazin programı seyrediyordum. Bu aralar ağlamamak için magazin programı seyrediyorum sadece. Zira haber programları adeta cenaze evi gibi. Genç yaşta şehit düşen evlatlar, ardından ağlayan, bağıran analar, babalar, eşler ve çocuklar. Bunları seyretmemek için magazin seyretmek daha iyi .

 Ben magazin programında kim nerede ne yapmışı bırakmış, okuduğum öykü ile ağlıyordum.Önce pişman oldum okuduğuma. Ama sonra yaşadığım duygu yoğunluğu ve öykünün sonunu merakım galip geldi ve ağlaya ağlaya bitirdim öyküyü.

 Bir an düşündüm. Murathan Mungan'ın çocukluğu muydu anlatılan, babası mıydı tutuklanan diye. Sonra aklıma geldi. Benim de yazdığım öykülerle beni bağdaşlaştıran okurlarım  soruyorlardı. Neden bu kadar acı çektiniz? Sizi terk mi ettiler?Başınıza çok kötü bir olay mı geldi? diyorlardı.

 Ben de onlara ben öykü yazıyorum,kurgu yapıyorum,evet yazdığım olayın içine girip yaşıyorum ama anlattıklarım ben değilim diye cevap veriyordum. Ne yani katili anlatsam katil mi olacaktım.

 Sanırım Murathan Mungan'ın anlattıkları da böyle .

 Ama kitap beni çok sardı. Şimdi kahvemi yaptım ve bir sonraki öyküyü okumak üzere koltuğuma yerleştim., 

 Tavsiye ederim siz de okuyun bu kitabı.

 Bu arada önce  ilk bölümü okuyacağım.Belki orada anlatıyordur Murathan Mungan yazdıkları gerçek hatıraları mı diye.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili arkadaşım oldu mu şimdi? Ben de kahvemi alıp yazınızı uzun uzun okuyacağım diye beklerken "gerisini siz alında okuyun" der gibi oldu, merak içinde kaldım şimdi. En kısa zamanda sizin kitap okuma hastalığınıza yakalanmak istiyorum. Ben de epey ara vermişim. Sevgiler gönderdim gül kokulu...

Sündüs Akkaya 
 15.02.2016 1:18
Cevap :
Sevgili Sündüs Hanım,Uzun zamandır haberleşemiyorduk. Yorumunuzu görünce çok sevindim.Ben de bir operasyon geçirdim ve uzun zamandır evdeyim. Okuma çoşkum buradan kaynaklanıyor bu günlerde.Evet kitap çok güzel, okunmaya değer. Murathan Mungan'ın çocukluk anıları imiş.Yazımı yazdıktan sonra ilk bölümü okudum ve o zaman öğrendim.Biraz ters oldu ama. Size de sağlıklı, mutluluk dolu günler dilerim. Sevgi ve selamlarımla  15.02.2016 13:44
 

Can Arkadaşım Murathan Mungan hakkında bilgilendim kitabı bulursam alıp okuyacağım teşekkür ederim.Sevgililer gününüzü kutlar öperim.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.02.2016 9:37
Cevap :
Sevgili Arkadaşım, beni yüreklendiren yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Geçirdiğim bir operasyon sebebiyle uzun süredir evde hapisim. Bu zor günlerimde sizin dost sesiniz bana güç veriyor. Sevgi ve selamlarımla  14.02.2016 10:02
 

Canım bilgilendim teşekkürler selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 13.02.2016 18:05
Cevap :
Murathan Mungan'ın çocukluk anıları imiş öyküler. Yazımı yazdıktan sonra öğrendim. Akıcı ve duygu dolu bir eser Tavsiye ederim. Sevgi ve saygılarımla  14.02.2016 10:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1051
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster