Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '19

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
39
 

Mursi 20 Dakika Kıvrandı

17 Haziran 2019 pazartesi öğle sonu Mısır İçişleri Bakanlığının öldüğünü duyurduğu Mısır devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye dair doğru/yanlış haberler gelmeye devam ediyor. İngiliz Inde’pen’dent gazetesi, Mısır güvenlik güçlerinin mahkeme salonunda fenalaşan ülkenin ilk ve seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye, yere düştükten sonra 20 dakika boyunca müdahale etmedikleri bilgisini paylaştı.

Yaşadığımız süreçte medyanın rolü, bu rolünün gereği olarak paylaştığı bilgiler, son yılların deyimiyle ciddi medya okuryazarlığı gerektiriyor. İngiliz Independent gazetesinin paylaştığı bu bilgiyi doğrulamak mümkün olmadığı gibi, aynı zamanda doğrulanmasının içinden geçtiğimiz süreç açısından pek önemi de yoktur.

Nedenine gelince yaşadığımız süreç doludizgin ilerlerken, Muhammed Mursi’nin öldüğü bilgisi, sürecin bir başka evresine girildiğini anlatmanın dışında bir anlam taşımıyor. Ocak 2011’de başlayan ve Arap baharı diyen tanımlanan süreç tamamlamıştır.

Başlangıcında, Ekim 2011’de Muammer Kaddafi’nin ölümü vardı, sonunda da Muhammed Mursi’nin ölümü. Başlangıçta halkı tarafından öldürüldüğü iddia edilen Kaddafi, yaklaşık 43 yıldır iktidardaydı, sonunda mahkeme salonunda öldüğü bildirilen Mursi ise, bir yıl bile iktidarda kalamadı. Hele Mursi’nin mahkemede ölüşü, Arap baharı diye tanımlanan her neyse, ölü doğduğunu göstermiştir. Ya da küresel ölçekli, on basamaklı Süleyman merdiveni, sözde Arap baharı olarak tanımlanan sürecin de temel zemini olmuştur.

Ne var ki sözde Arap baharının başladığı günlerde, daha önce isminden çok söz edilen Usame Bin Laden’e dair haberler kesilmişti: 11 Eylül 2001’de New York’taki İkiz Kule’yi yerle bir ettiği iddia edine El Kaide lideri. Nitekim o günlerde Usame Bin Laden’in sesi çıkmıyor, anlaşılan onun süreci tamamlandı anlamına gelen bir yazı kaleme almıştım. Bir süre sonra, Mayıs 2011 başlarında, ABD yönetimi Usame Bin Laden’i öldürdüklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un, akıllı telefonundan, öldürdüklerini açıkladıkları Usame Bin Laden’in görüntülerine öyle bir bakışı vardı ki, rol mü kesiyordu, yoksa gelecek günlerin zafer/hezimet arasında sıkışan resmine mi bakıyordu, doğrusu kestirmek mümkün değildi.

Ama beklenen zaman gösterecekti, Muhammed Mursi’nin ölümüyle Ocak 2011 süreci, Arap baharı süreci tamamlanmış oldu. Buna küresel 28 Şubat sürecinin bitişi de diyebiliriz. Ancak Mursi’nin mahkemede fenalaştığı ve 20 dakika müdahale edilmediği bilgisi, olsa olsa 20 yıl sonrasına bir atıf olabilir.

Peki 20 yıl sonrasına (2039) atıf yapmanın ne anlamı ola ki, halihazırda II. Dünya Savaşı’nın (1939-1945) kurduğu dünyanın savrulmalarını yaşadığımıza göre, bu savaşın başlamasının 100. yıldönümüne. Bir de II. Dünya Savaşı’nı tetikleyen Karaperşembe’yi düşündüğümüzde, Ekim 1929; eder 110 yıl.

Sonuç olarak bugünlerde başlayan süreçte insanlık, yeni bir dünya, yeni bir çağ mefkûresiyle yola çıkmazsa, yirmi yıl sonrasına, II. Dünya Savaşı’nın yüzüncü yıldönümüne ulaşması mümkün olmayacaktır. Hiç şüphesiz bu yirmi yıla, ne mahkemeler dayanır, ne de dönemsel olarak içeri alınan ve de çıkarılanlar. Bu arada ABD’nin, Usame Bin Laden yönteminin de, bir çözüm/yöntem olmadığı, ya da olamayacağı da ortada.

Geriye bir tek çözüm kalıyor, yola çıkmak; ama beklenen zamanın değerleriyle de yeni bir çağ ve de dünya kurmak. Düşüş küresel ölçekli olduğu gibi, gerçekte düşüş zemini de Batı’nın Yakınçağ’da inşa ettiği medeniyet olmuştur, Âkif’in deyimiyle maddeyi esas alan tek dişi kalmış canavar.

Rıza Üsküdar

20 Haziran 2019/Eskişehir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3478
Toplam yorum
: 2192
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 567
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster