Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
336
 

Müslüman Alemindeki Uyanış; Ekmek İstiyorlarsa Uykudan, Demokrasi İstiyorlarsa Cehaletten Uyanma

Müslüman Alemindeki Uyanış; Ekmek İstiyorlarsa Uykudan, Demokrasi İstiyorlarsa Cehaletten Uyanma
 

Arap baharı ve sonrasında gelen İslam coğrafyasındaki halk hareketlerini analiz etmek zor; IŞİD vari bir nedenle bile ayaklananlar olabilir. Hala kimin ne istediğini anlamış değiliz.

Ne güzel demokrasi geliyor diye dünya olumlu bakıyor ama kimin ne için ayaklandığı belli değil, örneğin İran’da halk neden ayaklandı?

Ekmek isteyen de var, demokrasi isteyen de; hatta belki şeriat isteyen de vardır.

Böyle olunca ayaklanmalara olumlu bakmak kolay olmuyor. Belki dış tahriklerle karıştırılan ülkeler tablosu var karşımızda.

Genelde ekmek ön plana çıkıyor ama aslında istenen demokrasi. Bence İran’da da durum aynı. Petrole rağmen kişi başı geliri 5000 dolarlarda olan İran’ın doğrusu ekonomisinin de pekiyi olduğu söylenemez. Yine de demokrasi için ayaklanıldığını düşünüyorum.

Bazı ülkelerde yenilik söylemlerini duyuyorsunuz. Bunlar yeni dünya düzeni içinde yer almaya çalışıyorlar. Bir de farklı ülkeler var, duygusal; inanç, mücadele, onur gibi eski kalıplardan kurtulamayan.

Ekmek isteyip şehirleri yıkanların mücadelesini anlamlı bulmuyorum, yönetim nasıl olursa olsun demek ki ekmek verirse mücadeleyi bırakacaklar. Oysa belki ekmek olmayışının nedeni yönetim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arap ve orta doğu coğrafyasında uşaklık ideolojisi hakimdir, merkez olgusuna isyan edilmez, güce biat edilir, analiz etmek zor demişsin Kerim bey, ama tam bir analiz olmuş yazınız, bu hareketlerin dış dinamikler tarafından başlatılması ürkütücü ayrıca, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 06.01.2018 9:59
Cevap :
"Uşaklık ideolojisi" çok isabetli bir tanım olmuş...  07.01.2018 18:21
 

"Ekmek isteyende var, demokrasi isteyen de var" diyorsun ama yanılıyorsun. Çocuğunu doyuramayan, evinin kirasını ödeyemeyen, ayın sonunu nasıl getiremeyeceğini bilmeyen fakir fukara demokrasiyi ne yapacak ki? Yıllardır anlatıyorum ama kimse anlamıyor. Demokrasi halkın hiç bir işine yaramaz. Sen bugüne kadar demokrasiden ne fayda gördün?

Matilla 
 05.01.2018 19:47
Cevap :
Demokrasi konusundaki fikirlerinizi biliyorum, ben de yaklaşık düşünceler taşıyorum.Hani hep batıya gidiyorlar ya acaba batı tarzı bir yaşam (ya da biraz daha serbestlik) mi istiyorlar acaba? Ben demokrasi diyerek genel bir çerçeve gösterdim. Saygılar selamlar Mustafa bey.  07.01.2018 17:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5201
Toplam yorum
: 13530
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 666
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster