Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
668
 

Müslüman mahallesindeki salyangoz

Müslüman mahallesindeki salyangoz
 

“Din dersinden sınıfta kaldı” şeklinde bir haber duysanız tepkiniz ne olur?

Hiçbir tepki olmaz. Çünkü öğrenci diğer derlerden nasıl kalıyorsa, din dersinden de kalabilir.

Şiddetli bir tepki olur. Çünkü kimilerine göre yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede din dersinden kalmakla kafirlik aynı düzeydedir. Hiçbir hoşgörü gösterilmez.

Gülümser geçilir. Nasıl olsa bütünleme sınavlarında durum kurtarılacaktır. Olayı büyütmeye gerek yoktur. Telafisi vardır.

Diğer dersleri iyi ise çocuk tebrik edilir.

Kısaca herkes kendi durumuna, düşüncesine, yapısına uygun bir tepkide bulunur.

Demokrasinin gereği de budur.

Ama demokrasi elle tutulur somutlukta bir yapı olmadığına göre; yapılanlar, edilenler kısaca eylemler onu sanallıktan kurtarır.

DHA’nın Antakya muhabiri Mehmet Ezer böyle bir haber yapmış.

Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Servet Kavukoğlu’na dayandırdığı haberinde, adı geçenin bir ilköğretim okulu öğrencisinin ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ dersinden sınıfta bırakıldığını ileri sürmesini konu ediyor.

Yukarıdaki olası tepkileri sıralamıştık.

Ama sınıfta bırakıldığı iddia edilen bu çocuğun bir Hıristiyan olduğunu söylersek, saydığımız tepkilerin hiçbir önemi kalmayacak.

Biri hariç.

İddiaya göre olay Hatay’ın Altınözü İlçesi'ndeki İnönü İlköğretim Okulunda geçiyor. Bahse konu ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören bir öğrenci Hıristiyan olduğuna bakılmaksızın ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ dersinden bırakılarak sınıf tekrarı yaptırılıyor.

Oysa, “Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın 9.7.1990 gün ve 1 sayılı kararıyla, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu Hıristiyan ve Musevi dinlerine mensup öğrenciler Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulmaktadır”.

Böyle söylüyor Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Servet Kavukoğlu.

Hıristiyan öğrenciye “sınıf tekrarı yaptırılma kararı hoşgörü kenti olan Hatay'a ve Türkiye’ye yakışmıyor” diyerek ekliyor, “bu iyi niyetle bağdaştırılacak bir durum değildir”.

Demokrasi ve özgürlük kavramları günümüzde ona ihtiyaç duyanlar tarafından; herhalde yarın bu kavramların, bugün gücü elinde tutanlara hiç yaramayacağını bildikleri için pek dillendirilmiyor.

Ne dersiniz?

Yoksa bazılarınca Müslüman mahallesinde salyangoz mu satılıyor?

Satan belli de alan kim?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Asagidaki yorumcuya katilmiyorum. Ben de ortaokul ve lisede din dersi aldim, üstelik de Ankara'nin sözde iyi okullarinda... Diger dinlere, dinler ve mitoloji tarihine vs. çok kisa deginiliyor. En çok Islam'dan ve peygamber zamanindaki kabile savaslarindan söz ediliyor, Islamci beyin yikama yapiliyor, Hz. Muhammed her durumda hakli gösteriliyor, hatta bazen modern bilimin buluslarina karsi çikiliyordu. Eger bu geçen 10 yilda dersin içerigi degistirilmediyse bizdeki din dersi tam anlamiyla bir beyin yikama dersi. Aslinda bu dersin içeriginde dinler ve felsefe tarihinden, çok tanrili dinlerin evrimleserek tek tanrili dinlere dönüsmesinden, din-bilim çatismasindan söz edilmeliydi.

Mustafa Tümener 
 02.07.2008 22:21
Cevap :
Mustafa bey, bu haber yayınlandığında benim kuşkularım vardı. Ancak Haberi gazetesine gönderen arkadaş son derece tutarlı, haberlerinden tanıdığım biri. O yüzden yorumlama ihtiyacı duydum. Öte yandan dersten kalmama gibi bir durum var... ama ateş nir yerden çıkmış, dumanı burada. Tartışmaya ihtiyacımız var gibi. Teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgi ve saygılarımla...  03.07.2008 14:21
 

Maalesef bir çok insanın düştüğü bir yanılgıdır. Okullarımızda okutulan "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersidir. "İslam Kültürü ve Ahlakı" değil. Okutulan bu ders tüm semavi dinleri kapsamaktadır. Nedense bu ülkede din deyince sadece İslam anlaşılıyor. Ve tek dersten kalmak yada sınıf tekrarı, hele bir ilköğretim okulunda imkansız bir durum. Ve çocuk hristiyan ise mutlaka ailesi haklarını biliyordur. Hatay'da bir araştırma için bulunmuştum orda yaşayan tüm insanlar hoşgörülü. Bu habere inanmak gelmiyor içimden. Kolay gelsin. Saygılarımla

DOSTHANE 
 02.07.2008 12:34
Cevap :
Öncelikle yorumunuza teşekkürler. Rumuzunuzun "Dosthane" olması ayrıca güzel. Haber bir alıntı. Ama söyledikleriniz son derece tutarlı. Katılmamak mümkün değil. Saygılarımla...  02.07.2008 19:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 340
Toplam yorum
: 669
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1556
Kayıt tarihi
: 10.03.08
 
 

Basınla ilgili bir kuruluşda çalışmaktayım. Uzun yıllar basınla ilgili konularda danışmanlık yapt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster