Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
3338
 

MÜSLÜMAN ŞİRİNLER!..

MÜSLÜMAN ŞİRİNLER!..
 

Gözümüz aydın!

Yeni bir çizgi filmimiz daha oldu.

Kırk yıllık kani olur mu yani demeyin!

Bakın nasıl oluyormuş!

Alman Deutche Welle, Türkiye’deki bazı İslami TV kanallarının Şirinler çizgi filmini Müslüman Şirinlere uyarladığına dikkat çekmiş.

Şirin Baba’nın Cuma namazına gittiği bazı nağmelerinde La ilahe illallah, Allahü ekber’e dönüştürüldüğünü bildirmiş.

Şirinlerin komünist bir yaşam biçimini temsil ettiği iddialarına da yer verilen haberde;

Şirinlerin orijinal ismi ’Schtroumpfs’ olduğunu. Konuştukları dil ve isimleri bir dil sürçmesi sonucu oluştuğunu. İngilizce ismi ’Smurfs’ olarak bilinen Şirinler bir dönem komünist propagandası yaptığına dair eleştiriler ile de karşılaştığını. Şirinlerin komünist olduğu iddiaları ise ’Smurf’ kelimesinin ’kızıl bayrak altında yaşayan küçük adam’ anlamına geldiğine dair söylentilerle birlikte Şirinlerin yaşam biçimi ile komünist değerlerin arasında paralellik kurmak mümkünmüş.

Komün şeklinde ve maddiyattan uzak yaşamaları, para biriminin olmaması, ’Şirin köy’de herhangi bir tapınağın olmaması, herkesin eşit olması ve kolektif çalışmaları, bu tür iddiaların gerçeklik payı taşıdığı şeklinde elbette yorumlanabilir.

Gargamel isimli kötü karakterin ise sadece maddiyat üzerine kurulu yapısının ve sürekli Şirinlerin yaşadığı köyü bulmak istemesinin, kapitalist ve emperyalist dünyayı temsil ettiğini sanıyorum anlamışsınızdır.

Kendi şatosunda birlikte yaşadığı ve sağ kolu olan kedisi Azman’ın ise kapitalist dünyanın peşinden gelen ülkeleri sembolize ettiği de bir gerçek gibi görünüyor.

Acaba Gargamel'le kedisi Azman’a nasıl bir işlev yüklediler. Sanıyorum onlar da gayri Müslimleri canlandırıyordur. Bu Arapların, Amerikan filmlerini seslendirirken, selamı aleyküm dedikleri gibi. Onlar diyor Hello, bizimkinler diyor aleykümselâm…

Yeni çizgi filmimiz tüm İslam âlemine(!) hayırlı olsun. Yakında tüm İslam devletlerinde faaliyet gösteren televizyonlar, bizden şirinleri ithal edip, çocuklarına bizim seslendirmemizle gösterirler!

Oldu olacak bu seslendirmeyi Arapça yapsalardı da ihraç ederken zorluk çekmezlerdi!..function adjustTextSize(nSize) { nSize = dSize + nSize; if (nSize>24) nSize=24; if (nSize<10) n="" document.getelementbyıd("innertext").style.fontsize="nSize" +="" "px";="" d}var="">

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben bahsi geçen filmi izlemedim ancak filmlerde dini temaların işlenmesi neden bukadar rahatsız ediyor anlamış değilim diyecemde ama malesef anlıyorum amaç üzüm yemekten ziyade bağcığı dövmek olunca insan bazen müzpet şeyleri bile menfi görebilirdiğer çizgi filmlerde işlenen temelar çokmu iyi temalar çocukları şiddete sevk eden bencillik duygusu aşılayan o temalar neden tepkisizce karşılaıyor. acaba sanırım yazarın ana muhalefet lideri deniz baykalla bir yakınlığı var oda olumlu olumsuz her şeye muhalefet ediyor:)) ama bildiğim bir gerçek varki ön yargı hakikat önündeki aşılması zor bir engeldir. engeli aşmanız ve olayları doğru tahlil edebilmeniz için önyargılarınızdan vaz geçmeniz gerekecektir. birde sizin hazmedemiyeceğiniz bir dille söyliyeyim . ( önyargı iman etmeyi engeller)

salih saraç 
 22.01.2009 1:05
Cevap :
Evet, Deniz Baykana siyasi görüş olarak daha yakınım. Ancak başkalarının ürettiğini alıp, kendisine uyarlayana ne deniliyor biliyormusunuz? Bana sunulan böyle imkanlardan yararlanıp, birşeyler yazıyorum. Sizde kendi görüşünüz doğrultusunda buraya yazabilirsiniz. Sonra dini imanı sizden öğrenecek değilim. Herkesin inancı kendisine. Ben sizin inancınız için her hangi bir kelime yazıyormuyum. Yazmak istersem çok yazarım. Ayrıca hiç te ön yargılı değilim!  22.01.2009 10:24
 

Neden derseniz diger bir cizgi filmi icinde domuzcuk var diye yayindan aldilar. Oysa o cizgi film, cocuklara arkadasligin ne odugunu anlatan bir cizgi filmdi. Bu sefer sadece sirineleri musluman yaptilar, ( kesin sevaba girdik saniyorlardir) Yani beyin yikama yasini kuculttuler sonucta.. Allah akil fikir versin bask ane diyeyim.. Ellerinize saglik.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 16.08.2008 20:14
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. çizgi filmleri müslümanyapmakla olmuyor.Üretim de yapmak gerekiyor.Selamlar,saygılar...  17.08.2008 6:19
 

Haberi ben de gördüm ama bence bir yanlışlık var. Çizgi film İslami kanalda değil, bildiğim kadarıyla TRT de yayınlandı. Ya da bir şeyler değişti de benim mi haberim yok?!

Nehirnas 
 16.08.2008 16:04
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. TRT islami kanalların en başında geliyor.Son altı yılına birbakın. Laik değerler birkenara atılarak, hurafelere yöneldi. Selamlar, saygılar...  16.08.2008 18:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3071
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster