Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1386
 

Müslüman teröristler - Muslim Terrorists

Müslüman teröristler - Muslim Terrorists
 

Moskova Metro - Yolcuları - Passengers


Moskova’daki metro saldırısını üzülerek öğrendik. Haklarını aradıkları iddiası ile bu eylemlerini yaptığını söyleyen kişiler yine radikal Müslüman çıktı. Şöyle bir eski saldırıları anımsamaya çalışalım. İstanbul’daki dört saldırıda 50’den fazla kişi öldü. ABD’de 11 Eylül saldırısında 5000’den fazla kişi öldü. Irak’ta canlı bombalar hâlâ can almaya devam ediyor. Bütün dünyada olayları çıkaranların Müslüman teröristler olduğu görülüyor. Bu bir suçlama değil, çünkü eylemleri kendileri üstleniyorlar. Artık Müslüman ve Terörist kelimeleri bir arada anılır oldu.

Bazı çevreler de komplo teorilerinden söz ediyor. ABD’dekileri ABD’nin kendisi yaptı, Rusya’dakileri Rusya’nın kendisi yaptı, bilmem neredekileri onlar yaptı diyorlar. Bakıyoruz, Müslümanlar sütten çıkmış ak kaşık, hiçbir suçları yok.

Sorulacak birkaç soru var. Bu durum kimin işine yarıyor? Müslümanlar teröristlere tavır alsalar acaba teröristler bu tür eylemlere devam edebilirler mi?

ABD’deki saldırı olduğunda Filistinliler, Araplar sokaklarda göbek atmadı mı? Bizde de o kadar açık olmasa da sevinenler olmadı mı? İstanbul’daki saldırılarda seçilen hedeflere bakın, sinagog, banka, elçilik. Hele herkesin bindiği, üstelik parası az olan, ucuz yolculuk yapmak için sıradan insanların daha çok bindiği metro. Bu eylemlerden amaç nedir, sonuç nedir?

‘Devleti biz yönetiriz, suçluları –kimse bu suçlular – biz cezalandırırız’ demek mi? Ama bir kere o ölen insanlar herhangi bir özelliği olmayan sıradan insanlar. O bombaların patladığı yerlerde siz de olabilirdiniz, ben de olabilirdim. Nitekim, Moskova’daki o metro duraklarından defalarca geçtim. Orada ben de ölebilirdim. Erbil’de 19 kişinin öldüğü intihar bombası saldırısında bir bina havaya uçtu. O binayı biz yapmıştık. Orada aylarca çalışmıştım. Emeklerimin boşa gitmiş olması bir tarafa, orada da ölebilirdim. Buralarda bu radikal düşüncelerin sahibi insanlara sempati duyan insanlar da ölmüş olabilir. Bu büyük bir olasılıktır.

Böyle eylemler yapınca kısa vadeli sonuçları teröristlerin yararına oluyor. İnsanlar bir süre metroya binmiyor, bankaya, sinagoga, elçiliğe gitmiyor. Ama hayat bu, zamanla her şey normale dönüyor. Kimse komplo teorilerine inanmıyor. Geride, Müslümanların üzerinde çıkmayacak bir leke kalıyor. Rusya oranını bilmediğim yüksek düzeyde Müslüman nüfus barındırıyor. Kazan’daki büyük camiyi bilen bilir. Moskova’da da cami var. Müslümanlar devletten destek de görüyorlar. Rusya Müslüman devletler topluluğuna temsilci gönderiyor. Yani Rusya Müslümanları vatandaş olarak dışlamıyor. Belki Çeçenler bizdeki Kürtlerden daha rahattır. Bir bayrakları, dilleri, özerklikleri var. Dinlerinin gereklerini engelle karşılaşmadan yerine getirebiliyorlar. Buna rağmen içlerinden bazıları metroda bomba patlatıyor. İnsan öldürüyorlar.

Bunlar yanlış davranışlar. Böyle giderse çok daha kötü sonuçlar olabilir. Ama acaba teröristlerin amacı da bu mudur? Belki günün birinde başaracaklar ama hiçbir zaman haklı olmayacaklar.

Muslim Terrorists

We learned with sadness of the Moscow metro attacks. The persons who are claiming that they do their actions to gain their rights, was Muslim radicals. Let's try to remember some old attacks. More than 50 people were killed in four attacks in Istanbul. In the United States more than 5, 000 people died in the September 9 attacks. Suicide bombers in Iraq still continues to take lives Muslim terrorists appear to be the responsible persons doing those events in all over the world, . This is not an accusation, because they are taking action themselves. Now that the words Muslim and terrorist became mentioned together.

Conspiracy theories are mentioned in some circles. United States has made itself, Russian made in Russia, etc. When we look at Muslims we see that they have not any crime at all.

There are several questions to be asked. Who gets benefit from this situation? I wonder if Muslims declare not only events but also to the terrorists could terrorists continue to their actions?

Did not the Palestinians, the Arabs played in the streets when the U.S. were attacked? Did not we have some people who rejoiced because of these attack, although it was not very obviously? See the ed targets in the attacks in Istanbul, synagogues, banks, embassies. Especially the subway, where everyone ride, thousands of ordinary people having few money, because it is cheap to travel. What is the purpose of this action, what is the result?

Is it for to say ’We manage the state, we punish the criminals.’ who are these criminals? But once, the killed people are ordinary people without any property. You could be in the areas where bombs have exploded, I could be. Indeed, I passed from the metro stations in Moscow many times. I could have died there. 19 people were killed in Irbil in suicide bomb attack blew up a building. It was the building we have done. I had worked there for several months. My effort is wasted on one side, there I could also die. People around here have sympathy for these radical ideas, may have died. This is a great possibility.

When doing of such actions, short-term results are to the benefit of terrorists. People do not ride the subway for a while, not go to the banks, synagogues, do not go to the embassies. But is this life, after a while everything back to normal. People does not believe in conspiracy theories. In return, a stain remains on Muslims which never be cleaned. I do not know the rate of Muslim population in Russia is hosting a high level. Some knows the great mosque in Kazan. There is also a mosque in Moscow. Muslims are supporedt by the government. Russia sends representatives to the Muslim community of states. Russia does not exclude Muslims as citizens. Perhaps Chechens, are more comfortable than our Kurds. They have a flag, language, autonomy there. Can fulfill the requirements of religion without hindrance. Nevertheless, some of them do subway bombings. They are killing people.

These are the wrong behaviors. If it continues like this, there will be much worse results. But I do wonder if this is the aim of terrorists? Maybe one day they will achieve this but they will never be right.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BELLİ Kİ BU TÜRKÇE METİN iNGLİZCEYE ÇEVRİLMİŞ, KİM ÇEVİRDİ VE NEDEN? EPEYCE HATA VAR, SON PARAGRAF HEMEN DİKKATİMİ ÇEKTİ... IF SUCH EXPENSES CUMLESİ... BENCE İNGİLİZCESİNİ SİLİN, MÜKEMMEL OLUNCA EKLERSINIZ, OLMAZ MI?

Mehmet Sağlam 
 12.07.2010 21:44
Cevap :
Çeviriyi internetteki google çeviriyi kullanarak ben yaptım. Ama dediğiniz gibi içinde hatalar var. "If such expenses..." çeviri proramının ve benim ortak marifetimiz. Çok fazla özenmediğimi, bu nedenle yanlış bir iş yaptığımı itiraf etmeliyim. İngilizcesini silmek istemem. Yanlışlar da olsa kabaca ne demek istediğim anlaşılıyor. Bir daha ele almam gerekiyor anlaşılan. Teşekkür ederim uyarınız için. Gözünüze ilişen başka noktalar varsa onları da bekliyorum. Saygılar.  13.07.2010 14:32
 

11 Eylul sayesinde, Bush yonetimi ABD de, savasci bir lider ihtiyaci ortaya cikardi, Irak'a ve Afganistan'a savas icin gerekli malzemeyi de buldu. Savas buyuk bir kazanc kapisidir, ulkeyi yonetenler icin. Bakiniz googledan "the zeistgeist". Iki ucak carpip, en ufak bir aletin parcasinin bile bulunamadigi kule toz enkazindan nasil oluysa, bir pasaport bulundu, hemde ikinci gunu. Bu pasaport tam gerekli oldugu sekilde yanmis, isim ve resim duruyo yani, bu sayede de 15 gun icinde AL Kaida orgutu tam tesekkullu olarak ortaya cikariliyor. Vede nasil oluyorsa elebasi yakalanamiyor. Bu arada yikilan binalar astronomik ucretle sigortalanmis olup, sahibi bir yahudidir. Merak ediyorsaniz daha detayli bilgi verebilirim. Cecenlere gelince, biz, bir ulke, bir devlet olmak istiyoruz. Tek sorun iki taraf icinde budur. Kullanilan guc esit olmayinca, adaletsiz bir savas cikar ortaya. Kimi zaman Ruslari, kimi zaman Cecenleri yakar. Adi degil, ozu itibari ile inanan bir insan terorist olmaz, dini ne olu

Armagan 
 01.05.2010 22:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 316
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 18948
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Antakya 1955 Doğumluyum. O.D.T.Ü. Mimarlık Fakültesi 1982 Mezunuyum. O zamandan beri firmalarda m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster