Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '12

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
416
 

Müslüman turistler en çok nereyi ziyaret ediyor?

Müslüman turistler en çok nereyi ziyaret ediyor?
 

Türkiye 2011 yılında Müslüman turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkeler listesinde Malezya'nın ardından ikinci sırada yer aldı. İslami turizm pazarı geçen yıl yüzde 4,8 büyüdü. Müslüman turizm pazarı, Alman turistlerin yıllık yurt dışı harcamasından daha fazlaymış.

'Küresel Müslüman Hayat Tarzı Turizm Pazarı: Tüketici İhtiyaçları ve Görünüm'' başlıklı araştırmaya göre, Türkiye geçen yıl Malezya'nın ardından Müslüman turistlerin en çok ziyaret ettiği ikinci ülke olmuş. 

Araştırma, merkezi New York'ta bulunan, Müslüman ülke pazarlarına odaklı pazar araştırması ve danışmanlık firması DinarStandard ile merkezi Singapur'da bulunan helal-dostu turizm pazarı firmalarından Crescentrating tarafından 14 ülkede gerçekleştirilmiş. 

Müslüman turistlerin 2011'de 126,1 milyar dolar harcadığı belirtilen araştırmaya göre, bu rakam, Müslüman turizm pazarının global turizm pazarı içerisindeki payının yüzde 12,3'e denk geldiğini gösteriyor.

Araştırmaya göre, 126,1 milyar dolarlık Müslüman turizm pazarı, Alman turistlerin yıllık yurt dışı harcamasından daha büyük. Ayrıca, Çin'li turistlerin yıllık harcamasının iki katına denk düşüyor. 

DinarStandart'ın Genel Müdürü Rafi-uddin Shikoh da, Turizm sektörünün henüz keşfedilmemiş en geniş pazarını Müslüman turistlerin oluşturduğuna işaret ediyor.

Rafi-uddin Shikoh, "Helal gıda sertifikası, aile dostu bir çevre, ibadethane imkanı ve kadın-erkek nüanslarına dikkat edilerek geliştirilecek turizm hizmetlerinin ilgi çekeceğine inanıyorum. Araştırma raporunda hem Müslüman olan hem de Müslüman olmayan turizm sektörü oyuncularına pratik ve farklılaştırıcı tavsiyelerde bulunuyoruz" diyor.

Türkiye 2011 yılında Müslüman turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkeler listesinde ikinci oldu. Birinci sıraya ise Malezya yerleşti. Türkiye'nin ardından sırasıyla, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Rusya, Çin, Fransa, Tayland ve İtalya, Müslüman turistlerce en çok tercih edilen ülkeler oldu. 

2011'de, global çapta başka bir ülkeyi ziyaret eden Müslüman turistlerin yaptığı toplam harcamaların yüzde 60'ını sadece MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) Bölgesi turistleri gerçekleştirmiş. 

2011'de kendi ülkesi dışına en çok ziyaret gerçekleştiren Müslüman ülkeler, Suudi Arabistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt olarak sıralanıyor. 

Müslüman olmayan bir ülkede yaşayıp yurt dışına en çok ziyaretçi veren ülke sıralamasında Türklerin yaşadığı Almanya birinci sırada yer almış. Rusya ikinci, Kuzey Afrikalı Müslümanların yoğun olduğu Fransa üçüncü olurken, Fransa'nın ardından Asya kökenli Müslümanların yoğun yaşadığı İngiltere geliyor. 

Araştırma kapsamında yapılan ankette, ''Gezi ve eğlence amaçlı seyahat ederken sizin için önemli olan aşağıdakilerden hangisidir'' şeklindeki soruya katılımcıların yüzde 67'si ''helal gıda'' cevabını vermiş. Katılımcıların yüzde 53'ü ''toplam fiyat'' derken yüzde 49'u ise ''Müslüman-dostu deneyim'' yanıtını vermiş. 

Görüldüğü gibi, ‘Helal Gıra’nın yeri her zaman başka! Ancak ne kadar helal, ne kadar haram olduğuna bakmak lazım!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Mesut bey. Bu verilerin hiçbiri bana inandırıcı gelmiyor. Hele işin içinde müslümanlık varsa. Saygı ve selamlar..

izmirli doksanyedi 
 11.08.2012 15:25
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Haklısınız galiba... Selamlar, saygılar...  13.08.2012 11:01
 

"Helal Gıda" Sözcüğü bile onur kırıcı ve ayrımcılık çağrısı aslında, bununla reklamlarını yaparak boy gösteren firmalar akıl edemiyorlar mı? Diğer turisleri de kaçırabiliceklerini, bu demek oluyor ki; bu söylem çıkmadan önce haram üretim yapıyorlardı hepsi... Doğru olan insan sağlığına ve onuruna yakışır çağdaş dünyaya uyumlu üretim yapmak değilmidir? yapılması gereken saygılar

Cemile Torun 
 11.08.2012 13:50
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Bu dünyada, helalı, haramı kim belirliyor? İşte gittiğimiz yer! Selamlar, saygılar...  13.08.2012 11:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3039
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster