Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1002
 

Müslümanlar neden "terör" yapıyor?

Müslümanlar neden "terör" yapıyor?
 

internetten alınmıştır.


Önceki gün, "Gülbettin Hikmetyar'a 'terörist' demek" başlıklı bir yazı yaşmıştım. Yazıda ülkesi Afganistan'ı önce Komünist Rusya'nın  sonra da Kapitalist Amerika'nın işgalinden kurtarmak için amansız mücadele veren bu "kahraman"lara emperyalist ağzıyla "terörist" diyen ve bunu da gazetelerine manşet yapanları eleştirmiştim.

Eleştirinin dozu fazla olmuş gerekçesiyle yazı reddedildi.Konu her daim güncelliğini koruduğu ve Türk yazar çizerlerinin de gündeminde bulunduğu için yeniden yazmak istedim.

İslam'ın barış dini olma iddiası ile bugünün İslam ülkeleri görünümünü açık bir çelişki gibi gören anlayış aslında bir yönüyle ortadoğu gerçeğini dile getirirken, bir yönüyle de oryantalist bakış açısına esir düşüyor.

Evet, ne yazık ki, Batı tabiriyle "terör" bugünün İslam dünyasının bir gerçeğidir. Nerdeyse bir tür tedhiş'in ağına düşmemiş İslam ülkesi yok gibi bugün...

Çeşitli gruplar, çeşitli hizipler yine İslam adına Müslümanları katlediyor İslam coğrafyasında... Cihat sözcüğünün ulvi anlamını yerlere düşüren bir görüntü bu.

Ne var ki, bu görünüm, bu terörü İslam coğrafyasına ihraç eden Batı'nın ekranlarımıza yansıtmasıyla oluşan görüntüdür. Nerdeyse tüm Batı medyası, İslam'ın "cihat ruhu"nu bir çeşit "suç unsuru" haline getirmek için el birliği ile çalışıyor. Bunun için de her sakallıyı ve her sarıklıyı "terörist" ilan ediyor.

İslam coğrafyasında kan akıyor evet, insanlar can veriyor evet; bombalar patlıyor, silahlar susmuyor evet, ama bunun nedeni Müslümanların "terör" düşkünü olması değil...Bunun nedeni, İslam coğrafyasının Osmanlı'nın yıkılışından sonra Batı'nın "oyun alanı" haline gelmesidir.

Bugün İslam coğrafyasındaki çatışmalar asla "terör" değildir. Bu çatışmalar, ne yazık ki emperyalist işgaline karşı verilen mücadelelerin yine emperyalistler eliyle saptırılmasının eseridir.

Amerikasıyla, Avrupasıyla tüm Batı, zaten kendilerine karşı yapılan hareketlere "terör" demektedir. (Aslında sırf bu gerçek bile,Müslümanların birbirinin kanını dökmek zevkiyle!) değil, doğru veya yanlış emperyalizmle mücadele adına savaştığının resmidir.)

Bu mantığa göre, İsrail işgaline direnen Filistinli de teröristtir; Amerikan işgaline direnen Afganlı da terörist'tir, Rus hegemonyasına direnen Çeçen de teröristtir... Bu mantığın nihai hedefi, İslam'ın en yüksek ibadeti "cihat"ı terör yaftasıyla yaftalamaktır.

Yapılmak istenen Batı'nın tüm dünyayı acımasızca sömürmesine tek engel olarak duran "İslam" ve onun "cihat" anlayışının köreltilmesi ve mağlup edilmesidir. Emperyalist Batı, zaten kendisine düşman olarak İslam'ı seçmiştir...Hayır, seçmemiştir; bu gerçeği görmüştür!

Batı'nın bu gerçeği görmesi ile, İslam coğrafyasındaki "terör" aynı zamanlara denk gelir... Bu bir tesadüf müdür?.. Asla!..

Emperyalist Batı, dünya üzerindeki hegomanyasını sürdürmek için, henüz uyanmakta olan İslama savaş açmış ve karşısındaki gücü "terörist" ilan ederek, kendi sömürge savaşlarına meşruiyet kazandırmak istemiştir.

Eğer, İslam coğrafyasına bir "Batılı" gözüyle bakarsanız orada olup bitenlere rahatlıkla "terör" dersiniz... Ama, bizim Kurtuluş Harbimiz de dahil olmak üzere bu coğrafyanın Batılı emperyalizme karşı verdiği ve vermekte olduğu mücadele açısından bakarsanız orada başka bir şey görürsünüz.

Tabii, Afganistan da en büyük silahları "imanları" olan tunç yürekli Müslümanlara da rahatlıkla "terörist" dersiniz ve bunu da gazetelerinize manşet yaparsınız!!

Meselenin özü şudur; zaman hızla akıp giderken bütün bu olaylar insanları-özellikle de Türk aydınını- zorunlu bir yol ayrımına getirmektedir. Vardığınız kavşakta ya temeli İslam dini olan kendi kültürünüze yöneleceksiniz ya da Batı'nın size açtığı yolda yürüyüp küçük düşürücü bir sona akıp gideceksiniz.

Artık, Doğulu görünümlü Batılı olmak da, Batılı görünümlü Doğulu olmak da mümkün olmayacak...

Ya olduğunuz gibi görünecek ya da göründüğünüz gibi olacaksınız...Başka yolu yok!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali Bey daima kendini üstün gören ve sömürgeci olan batı kendi hegemonyasına karşı direnen her coğrafyada Islami harekete terörist damgası vurmak istediği gayet tabii bir davranış. Fakat bizim laikci-kemalistler gibi hem anti-emperyalistim deyip hemde kendi öz kimliğine düşman batıyı kör bir hayranlıkla taklit edenlere ne demek lazım? Bu büyük çelişkiyi anlamak mümkün değil.

Necmettin Kadi 
 12.12.2013 16:21
Cevap :
Onlara Allah akıl versin, başka ne diyelim...Teşekkür ederim..Selamlarımla  13.12.2013 17:59
 

bugünün hakim gücü özellikle kendi zihniyetini kabul ettiremediği islam coğrafyasında daima kan ve göz yaşının olması için her türlü etmeni kullanıp, sonra da her nasılsa islami terör kavramını dünyaya yutturmaya çalışıyor. ama Allah ın hesabı onlarınkine uymuyor.11 eylülden sonra Müslüman olanların sayısı daha fazlaymış.

erhan sariaslan 
 30.09.2013 12:39
 

Ali Bey, merhaba. Neden ne olursa olsun İslam'ın terörle bağdaştırılması, eş görülmesi her şeyden önce Allah'ın dinine ve müslümalara hakarettir. Bunu yapanlar ateşle oynamakta ve 2 milyar müslümanın haklı tepkisini çekmektedirler. Ayrıca bunu yapanlar öyle yada böyle bedelini ağır ödemektedirler... Batıda da terör eylemleri olmakta ama bu eylemi yapanların dini suçlanmamaktadır... Batının bu çifte standartını kınıyorum... Selam ve saygılarımla...

Dr Lokman Doğruöz 
 28.09.2013 15:47
 

Değerli Ali Bey, özetle, "Gücü olan kuralı (gönlüne göre) koymaktadır." ABD'nin önceki dışişleri bakanlarından Kissinger, yazdığı bir kitapta; "Güç yüzyılda bir el değiştirmektedir." ifadesini kullanır. Bunu tercüme edersek, İngiltere liderliği, 1917'de ABD'ye devrettiğine göre, ABD'nin liderliği, 2017'de sonlanacak (veya paylaşılacaktır.)Bu iddianın yanında bir iddia daha vardır, "Kapitalizm'den sonra kurulacak sistem, İslam'ın vazettikleridir." Ve önümüzdeki yüzyılda, Avrupanın çoğunlukla Müslüman olacağı da öngörülmektedir. Toparlarsak; Sömürdüğü, "Müslüman ülkelerde ne işiniz var?" sorusu için, "onları medenileştiriyoruz!"; bahanesi, İslam'ın önünü kesmek için de, emirlerindeki medya aracılığı ile, ne kadar olumsuz örnek varsa, bunları 7/24 işleyerek, kaçınılmaz sonu ertelemek düşüncesindedirler. Bir Çinli düşünür, En tehlikeli insanı, "bilmeyen, bilmediğini bilmeyenler!" olarak tanımlamaktadır. Okumuyoruz, okuyanlarda canımıza okumaktadırlar. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 28.09.2013 14:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4272
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 806
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster