Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '15

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
55
 

Müslümanların Haçlı Seferleri

Müslümanların Haçlı Seferleri
 

Haçlı Seferleri, bizlere okullarda yıllarca sadece Müslümanların yaşadıkları kadarıyla anlatıldı durdu. Hiçbir zaman karşı tarafın tam olarak ne yaşadığı anlatılmadığı gibi onların tamamiyle haksız olduğu söylendi. Peki acaba karşı tarafta durum tam olarak neydi ? Bunu anlamanın en iyi yolu , şahsi kanaatim,  tarafları yer değiştirmek.

Yıl 1095. Hristiyanların yıllarca Doğu’ya yaptıkları sefer sonucu Avrupada yaşayan Müslümanların ticareti nerdeyse bitmiş durumda. Bu yüzden Müslüman devletler ve beylikler sıkıntı içerisinde. Üstüne üstlük Müslümanların kutsal saydığı Kudüs, Mekke ve Medine Hristiyanların elinde. Hristiyanlar Doğuda bulunan Müslümanlardan fazla vergi alıp onları Hristiyan olmaya zorlamaktadırlar.

Derken Hristiyan devletlerin devamlı akınlarına maruz kalan Fatımi Devleti, Avrupadaki Müslüman devletlere yardım çağrısında bulunur. Ticaretlerine engel olan, kutsal şehirlerini ellerinde tutan ve bölgede yaşayan Müslümanlara karşı asimilasyon politikası uygulayan Hristiyanlara karşı nefret duyguları besleyen Avrupalı Müslüman devletler için bu, büyük bir fırsattır.

En sonunda İslam Dünyası Doğuya sefer düzenlemeye karar verir. Ve İslamın Halifesi heyecanla haykırır: “Allahın isteği! ” .

En önde gidenler dinlerine aşırı derece düşkün ve kutsal toprakları görmek için yanıp tutuşan sivil halk olur. Ancak aylar sonra gelen haberler iç karartıcıdır. Hristiyanlar, öncülerin tamamını katletmiştir. Aralarında bulunan kadın ve çocukları ise köleleri yapmışlardır. İşler artık geri dönülmez haldedir. Bunun üzerine Müslüman devlet liderleri bizzat kendi kurdukları ordularla sefere çıkarlar. Ve birkaç ay sonra gelen haberler mutluluk vericidir. Kudüs, Mekke ve Medine artık Müslümanların elindedir.

Yıllar yılları takip eder. Müslümanlar kutsal topraklar üzerinde her ne kadar beylikler kurmuşsalarda bu beyliklerin hiçbiri başarılı olamamıştır. Seferler sırasında ise hiç beklenmedik olaylar gerçekleşmiştir. Örneğin Fatimi Devletinin başkenti, başka bir mezhebe mensup Müslümanlarca yağma edilmiştir.

Sonuç her ne kadar koca bir sıfır gibi gözükse de, Müslümanlar aslında çok karlı çıktıklarını daha sonra anlayacaklardır. Çünkü bu seferler sayesinde Hristiyanlardan bilimi öğrenmişlerdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 103
Kayıt tarihi
: 12.02.15
 
 

Son Romalı. Manisa  / Öğrenci   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster