Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
76
 

Müslümanların Kanayan Yarası Kudüs ve Filistin Sorunu

Müslümanların Kanayan Yarası Kudüs ve Filistin Sorunu
 

Yıllardır Müslümanların kanayan yarası haline gelen Filistin ve Kutsallığın başkenti olarak anılan Kudüs  şimdilerde bir işgal planıyla ve zulmüyle karşı karşıya. Kanayan yaraya tuz basan emperyal siyonist güç odakları he rşeyi yapmaktan geri durmayacak hale geldi. Bunu da hiç şüphesiz yıllardır emellerinden vazgeçmeyen Haçlı zihniyetli bir politik güç yapıyor.

İlber Ortaylı'nın dediği gibi, Osmanlıdan sonra genel olarak Orta Doğu ve ekseriyetle Filistin ve Kudüs hiç huzur bulmadı. Kudüsü kurtaracak bir Selahaddini eyyubi de yok artık. Oysa ki  o kudretli Sultan Kudüs işgal altındayken, haçlıların elindeyken bana uyku ve gülmek haramdır diyecek kadar davasına ve idealine bağlı biriydi. Meydanı boş bulan haçlı zihniyetli kişi ve devletler yıllardır fırsatını kovaladıkları bu süreçte harekete geçmiş vaziyetteler. Orta Doğu yangın yeri iken, bu fırsattan istifade edip, yıllardır bu emel üzerine yaptıkları, Kudüs işgalini tamamlayıp, İslam sancağı yerine kendi bayraklarını, yani 'Siyonist Yahudi' bayraklarını dalgalandırıp, İsrailin kurulduğu günden bu yana tek amaçları olan Kudüs'ü almak ve hakimiyetlerini pekiştirmek, devlet ideallerini burada tamamlama niyetindeler. Bunu da hiç şüphesiz en büyük destekçileri ve arka planında ki güç unsuru ve cesaret müdavimi olan ABD gibi küresel bir güçlü devlet mührüyle yapmak istedikleri artık sır değil.

Geçen gün ABD başkanı Donalt Trump'un Kudüsü İsrailin başkenti ilan etmesi bu projenin hem odak noktasını, hem de amaçlanan ilk somut adımın göstergesi olarak görmek mümkün. Şu gerçeği de unutmamak gerekir ki, eğer Kudüs düşerse ve İsrailin eline tamamen geçerse, hem müslümanlar hem de orada yaşayan Filistin halkı için iyi sonuçlar doğurmayacağı gibi işin rengini de değiştirecek bir adım olur. Tarihi bir perspektiften baktığımız zaman, İsrailin kurulduğu 1948 yılından bu yana tek emellerinin, ideolojilerinin, Filistin toprakları olduğunu bize gösterse de, aslında kutsallığın başkenti olan Kudüsü hedef gösterdikleri bir gerçek ve müslümanlara son darbeyi vurmak için bu emperyal siyonist yapılanmanın bir hamlesi olarak olaya bu pencereden bakmak lazım. Bu minval üzerinden, yıllardır kanayan bir yara olan Filistin ve Kudüs meselesi'nin baş sorumlusu hiç inkara mahal yok yine müslümanlar ve islam devletleridir. Batı yıllardır sömürdü ve birbirine düşürmeyi başardı bir nevi. Arap baharıyla başlayan bu dağılma ve yok etme planı ' Aslında Arap baharı diye bişey yok, müslümanlar için kışın,felaketin başlamngıcı olarak bakmak daha doğru olur.' bu günlere kadar bir seyir izledi. Müslümanların birlik ve beraberlikten yoksun olması birbiriyle mücadele, savaş ve rekabetin içerisine girmeleri ' En son daha iki gün önce Suudi Arabista'nın Yemene saldırı düzenlemesi ve onlarca ölü ve yaralının olması encanlı örneği.' bir araya gelip ortak hareketen yoksun olmaları, başta Abd ve batının emperyal güç ve idarenin güdümünde hareket etmeleri, kendi kaynaklarını israfa zenginliğe harcayıp milyonlarca müslümanın yoksulluğunu gözardı etmeleri İsrailin ve diğer devletlerin tüm bu işgal, yok etme zulüm ve felaketlerin yaşanmasında birinci öncelik olarak herkesin bilinmesinde fayda mülahaza görüyorum ve gerçek te budur.

Geçen gün toplanan İslam İşbirliği Teşkilatının 'İİT' kurulduğu tarihten beri herkesin malumudur islam ve müslümanlar adına hiçbir somut adımını hiçkimse şahit olmamıştır. Sadece bir kaç müslüman devletinin bir araya geldiği ve bazı temel kararların alındığı, ama uygulanmadığı bir gerçek. Oysa ki bu kuruluşun, bir adalet divanı, karar mekanizması ve güvenlik kurulu ile askeri politik ve sosyo ekonomik kuruluşunun ortak bildirimiyle bir güce ve sindirme kuvvetine sahip olup bir nevi bu tür işgal ve karaların alınmasında ' Abd'nin Küdüs kararı' sindirici ve caydırıcı bi adım olsaydı eminim bu süreçler ve hadiseler de cesaretli kararlar da alınmazdı.

Filistin ve Kudüs Müslümanlarındır ve öyle de kalacaktır bunu bütün dünyaya yaymak ve kanıtlamak herkesin boynunun borcudur. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Kayıt tarihi
: 15.04.17
 
 

Gazeteci - Yazar ve Tarihçi.. ..