Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
351
 

Müslümanların masumiyeti filmine tepkiler ve İslam

Müslümanların masumiyeti filmine tepkiler ve İslam
 

Bilindiği gibi Eylül 2012’de  Amerika'da gösterime giren Müslümanların Masumiyeti adlı ve müslümanları kötüleyen filmi protesto etmek için Müslüman ülkelerinde halk sokaklara dökülmüş etrafı yakıp yıkmaya başlamış 12 Eylül 2012’de Libya'da Amerikan  Büyükelçiliği’ne roketatarlarla ateş ederek elçilği ateşe vermiş  ABD büyükelçisi Christopher Stevens ve 3 Amerikalı diplomatı linç ederek öldürmüştü. 2006’da  Danimarka'da Hazreti Muhammed'le alay eden bir karikatürün yayınlanması üzerine benzer olaylar olmuş bir müslüman ülkesinde Danimarka büyükelçiliği halk tarafından yakılmış ve Dünyadaki Danimarkalılara ölüm tehditleri yağmıştı.

Film ve karikatür müslümanları tuzağa düşürmek icin provokasyonlardı. Çeşitli ülkelerde müslümanlar bu tuzağa düştüler. Halbuki filme ve karikatüre verebilecekleri en akıllıca cevap sessizlik olurdu. Dünya o zaman derdiki " müslümanlar hiç te filmdeki gibi şiddet toplumu değiller. Film yalan" Halbuki dünya şimdi ne diyor? "filmde iddia edilenler gerçekmiş, Islam hakikaten bir şiddet diniymiş". Facebook'ta ABD'nin Libya büyükelçisi linç edilirken çekilen fotografının altında yapılan yüzlerce yorumda Büyükelçinin öldürülmeyi hakettiği küfüre yaklaşan ifadelerle yazılıyordu. Bunları okuyan birçok insan ne düşündü ? " İslam şiddet diniymiş gerçekten "

Halbuki akıl yolunu seçip ABD elçiliklerine roket atarla saldırmasalar cinayet işlemeselerdi Dünyada bircok kimsenin bu müslümanları kötüleyen filmden haberleri dahi olmayacaktı. Seyredenlerin çoğu da film iğrenç Müslümanlar barış sever insanlar diyecekti. Ama Cinayet haberi duyulunca bircok kimse filmi merak edip Youtube'dan seyretti ve ne dedi ? " film haklı elçilik yakan ve elçi öldürenler Müslüman olduğuna göre İslam şiddet dinidir" Bu eylemleri yapanlar da Dünya'ya şunu demiş oldular :" evet biz aynen filmdeki gibiyiz, eleştiriye tahammülümüz yok, elçilik yakar, elçi öldürürüz, bizim dinimiz şiddet dinidir ".

Aynı şeyler Danimarka'da yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürleri icin de geçerli. Müslümanlar gülüp geçselerdi kimse İslam hakkında kötü düşünmeyecekti. Ama Danimarka Büyükelçiliğini yakarak İslam dini şiddet dinidir iddiasında olanların ekmegine yağ sürdüler. Bu tür eylemler bırakın Müslüman olmayanları müslümanların büyük bir kısmını dahi İslam'dan soğutuyor

Hiçbir barış sever olduğunu söyleyen Müslüman’dan cinayetten günler sonra dahi  " Bu eylemleri yapanlar gerçek müslüman degil. Gerçek İslam'da şiddet yoktur" lafını duymadım. Bu eylemleri kınamak bir yana Türkiye’de birçok insan sosyal medyada bu vahşete açıkça destek vermiştir :” haketti köpekler”, “ peygamberimize ve dinimize hakaret edenler öldürülmeyi hakettiler” “ Amerika Libya’da ektiğini biçiyor” gibi akıl almaz şiddeti destekleyen yüzlerce yorumla cinayetin işlendiği 12 Eylül 2012’den itibaren günler boyunca sosyal medyayı doldurdular. Ben de soruyorum : Allah aşkına nerde bu barış sever gerçek İslam? Bir ortaya çıksa da görsek. Kendilerine Müslüman diyenler Hıristiyan ülkelerin elçiliklerini yakarken büyükelçilerini öldürürken siz gerçek barış sever müslümanlar nerdeydiniz? Neden meydanı şiddet uygulayan Müslümanlara bıraktınız? Dünya Islam hakkındaki fikrini onların şiddet eylemlerine göre oluşturuyor. Siz bir türlü ortalıkta görünmeyen barış sever Müslümanlara göre değil.

Rasih Bensan 17 Ekim 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 415
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2000
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster