Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '20

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
82
 

Mustafa Açıkgöz

Mustafa Açıkgöz..

Sevilen yazar Mustafa Açıkgöz, Kitabıyla ilgili gelişmeleri ve yeni projelerini İLK KEZ blog okurlarıyla paylaştı..

Röportaj Sizlerle..

 

MUSTAFA BEY SİZİ TANIYALIM..?

28 yıllık yaşamıma pek çok başarıyı sığdırmaya çalışıp ,sürekli düşünen ve üretmeye çalışan genç¸ bir girişimciyim. Joven Academia’nın kurucusu, lisanslı futbol menajeri ve ‘Sevdiği İşi Yap’ kitabının yazarıyım.18 Yaşıma kadar Memleketimde sanayide ki Dorse Tamirhane dükkanımızda çalıştım.

Baba mesleği olan Dorse tamir ustalığı yerine girişimci olmayı tercih edip ve bu yolda önemli adımlar attığımı söyleyebilirim. Önümde iki seçenek vardı. Ya okuyacaktım ya da babadan oğula geçen mirası devralacaktım. Bunun için tek bir şansım vardı. Okumak... Ben de onu yaptım. Okurken hep çalıştım. Bu süreç¸ zarfında kendimi tanıdım, yeteneklerimi keşfettim, hedef belirledim ve yolumu çizdim.

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nden mezun oldum. İngilizcemi geliştirmek için yaz tatilleri boyunca 3 kez Amerika’ya gittim. Üniversite ikinci sınıftayken girişimcilik konusunda kendim gibi öğrenci arkadaşlarımın potansiyellerini harekete geçirmek adına Kocaeli Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübünü kurup Mezun olana dek Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttüm.Hedefim Uluslararası bir şirkette İnsan Kaynakları Yöneticisi olmaktı fakat I·K departmanında yaptığım stajın ardından masabaşı iş¸ yapmanın asla bana göre olmadığını, çok daha sosyal bir iş¸ yapmam gerektiğini düşündüm. Ve 2013’te yani üniversite üçüncü sınıftayken Joven Academia şirketini kurdum. Daha sonra tüm organizasyonlarımı bu şirket üzerinden yapmaya, Türkiye genelinde ki pek çok uzman ismi, binlerce üniversite öğrencisiyle buluşturmaya başladım.

Bu sayede 4 farklı ülkede 81 farklı şehirde 300 binin üzerinde öğrenciye ulaştım.
2015 Haziran ayında mezun olunca Kocaeli’de Yurt dışı Eğitim Danışmanlık şirketi açtım ve 1 yıl içerisinde 80 civarında öğrenciyi ana dili İngilizce olan ülkelere İngilizce eğitim almalarına yardımcı oldum .1 sene sonra burayı kapatır kapatmaz yine Kocaeli’de 2. Yatırımım olan Yabancı Dil Kursu hizmeti veren Dershane açtım.
1.5 yıllık başarılı çalışmanın ardından 2017 Ekim ayında tüm hisselerimi devredip Çocukluk hayalimde ki mesleği yapma kararı aldım.Peki o neydi ? Ortaokuldan itibaren özellikle lisede her dersten çıktıktan sonra mutlaka spor gazetesi alır okurdum , futbol hastasıydım diyebilirim. Belki futbolun sahada mücadele eden kısmında şartlar gereği ilerleyemedim ama futbolun içinde olabileceğim ‘Futbol Menajerliği’ yapabilir miyim fikri aklıma geldi ve bu konuda araştırmalarım sonrası Aralık 2017’de Türkiye Futbol Federasyonuna başvurumu yapıp, ''Futbol Menajerliği'' mülakatını başarıyla tamamladıktan Türkiye’de ki aktif 150 futbolcu menajerinden birisi olmuştum. Şuan Mayıs 2020 itibariyle 6’sı yabancı olmak üzere 22 futbolcuya menajerlik hizmeti vermekteyim.

 

KİTAP YAZARKEN NELERE DIKKAT EDIYORSUNUZ ?

Öncelikle Okuyucuya aktarmak istediklerim neler sorusuna cevap arıyorum ve bunları belli bir plan doğrultusunda içerik oluşturuyorum. Gereksiz paylaşımlar yapıp okuyucuyu sıkmaktan kaçınıyorum. Özellikle deneyim sahibi olduğum konularda paylaşımda bulunmayı ve okuyuculara kitabımda bir misyon aşılamayı ilke ediniyorum. İnsanlara faydalı olduğumu düşünmek, görmek beni mutlu ediyor.
İlk Kitabımı yazmaya karar verdiğimde sorular üzerinden giderek özellikle vurgulamayı çalıştığım konular ile ortaya doğru ürünü çıkarmaya çalıştım. Genç girişimcilerin yaptığı en büyük hata, yeterince ve doğru araştırma yapmamaları. Eylem planı ileriye yönelik olmalı. Bu girişim daha önce denendi mi? Denenmiş ise yaşanılan sorunlar nelerdi? Niçin başarılı olmadı? Veya başarılı olanlar nasıl başardı? Bu soruların yanıtları aramalı girişimciler, ekiplerini kurarken dikkatli olmalı. İşe inanan, işi benimseyen ve ortak hedefe yürümeyi bilen kişilerle çalışılması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Şuan ikinci kitabımı yazıyorum ve yine uzmanlığımın bulunduğu , önemli deneyimlerime sahip olduğumun alan Futbol Menajerliği üzerine bir çalışma.

Ve durmadan üretmeye devam etme düşüncemle üçüncü kitabın hazırlıklarına da başladım..Bir yıl içerisinde de üçüncü kitabımı okuyucularla buluşturmak istiyorum.

 

İLK ÇIKARTTIĞINIZ KİTABA GELEN TEPKİLER NASILDI? HİKAYESİNİ ANLATIR MISINIZ?

 

Mezun olduktan sonra başlayan İş hayatımda ki deneyimlerimi özellikle benim gibi genç¸ ve yeni girişimci arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Girişimciliğimin başlarında yaptığım hataları ve öğrendiklerimi bir kitapta toplamaya karar verdim. Bu kitap, aynı zamanda yeni girişimciye bir rehber niteliğinde olmalıydı. Bu nedenle kendi deneyimlerimin yanı sıra alanında isim yapmış¸ uzman kişilerin başarılarına, başarısızlıklarına ve farklı deneyimlerine yer verdim. Girişimcilikte önemli konulara, dikkat edilmesi gereken noktalara da değindim. Yeni bir girişimi olan veya mevcut bir girişimi pivot etmek isteyen kişiler için başvuru niteliğinde bir kitap hazırladım. Bir girişimcinin bilmesi ve uygulaması gerekenleri, başarı ve başarısızlık hikayelerini farklı tavsiyelerle derledim. Okuyucudan gelen geri bildirimlere bakınca amacıma ulaştığımı görüyorum. Girişimci öncelikle piyasayı doğru analiz etmeli, bir işin ekip ile yapılacağını bilerek doğru ekibi kurmalı, maddi desteği yok ise bunun için melek yatırımcılardan mutlaka destek almalı, başarı ve başarısızlık hikayelerini mutlaka araştırmalı, girişimcilik ile ilgili farklı kitaplar okuyup film izlemeli. En önemlisi kendine, girişimine inanmalı ve risk almalı.

 

YENI KITABINIZDAN BAHSEDER MISINIZ?

 

Yeni kitabımı ana mesleğim olan ‘’Futbol Menajerliği’’ üzerine yazma kararı aldım ve korona sürecinde kendimi tamamen bu kitaba adadığımdan bu zamana çalışmalarımın yüzde 60’ını tamamlamış bulunmaktayım, Haziran sonu gibi de okuyucularla buluşturma hedefindeyim. Futbol Menajerliği mesleğinde resmi olarak 2.5 yılı devirmiş birisi olarak özellikle bu süreçte resmi / gayri resmi Futbol Menajerliği mesleğinde hizmet veren Türkiye ve Dünya’nın birçok ülkesinden binlerce insanla tanıştım. Benim için sanki 25 yıldır bu mesleği yapıyor gibiydim , Çünkü çok büyük deneyimler elde etmiş menajerlerin tecrübelerini barındırıp ona göre hareket edip adımlarımı ona göre atıyordum. Kitabımda özellikle Futbol Dünyasının merak edilen yüzünü ( Futbol Menajerleri) anlatmaya çalıştım. Futbol Menajerliği mesleğini en ince ayrıntısına kadar işleyip , transfer döneminin görünmeyen kahramanlarına hikayelerle destekleyip geniş yer verdim.‘’Her yeni kitap, yazarı bir öncekinden daha fazla heyecanlandırır’’ derler ya işte ben de şuan tam öyleyim. Bir an önce okuyucularla buluşturmak için sabırsızlanıyorum.

Röportaj - İhsan Tekin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 69
Kayıt tarihi
: 11.02.20
 
 

Güzel yazıyorum.. Ne Ararsan Var.. Bence okumalısın.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster