Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
614
 

Mustafa Kemal'in askerleri..!

Mustafa Kemal'in askerleri..!
 

Ergenekon davası çerçevesinde tutuklanan teğmen, kendisine neden tutuklandığını soran gazeteciye, "Biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz.." diyor..

Ergenekon tutuklamalarını protesto eden bir grup, toplu halde, "Biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz.." diye slogan atıyor..

Yani, Ergenekon ideolojisini benimseyenlerin, Atatürk'e, Atatürk yerine ön ismiyle yani Mustafa Kemal, demeyi tercih ettikleri anlaşılıyor..

Bunun bir anlamı olmalı..! Cumhuriyetin banisi'ne, TBMM'nin kendisine verdiği soyismi yerine Mustafa Kemal diye ön isimle hitap etmenin özel bir anlamı olmalı.. Çünkü bu isim, özellikle söyleniyor belli ki..

Bu örgütlenme Mustafa Kemal ismi çerçevesinde, Kuvva-yı Milliye üslubunu benimsediğini mi vurgulamak istiyor acaba..? Kuvva-yı Milliye üslubu yani "çetecilik.."..

Yurdun işgal altında olduğu, ordunun elinin kolunun bağlandığı, milletin fakr ü zaruret içine düştüğü o yıllarda "çetecilik" kurtuluş mücadelesinin çekirdeğini oluşturmuştur. Bu milli çeteler, özellikle Yunan işgaline karşı önemli faaliyetlerde bulunmuşlardır..

Ancak, daha sonraki yıllarda devlete "problem" olmaya başlamışlardır. Düzenli ordunun kurulmasıyla Mustafa Kemal Atatürk, bu "çeteleri" dağıtmış, devlet gücünü tek merkezde toplamıştır. Çünkü, dünyanın neresinde ve hangi zamanda olursa olsun "kontrolsüz güç" güç değildir.. Dahası, geri tepmeli silah gibi, fayda yerine zarar verir...

Türkiye bugün bu "çeteleşmeyi" temizlemeye, yeniden meşru ve nizami devlet gücünü ihsas etmeye çalışıyor.. Dosyalar açıldıkça, sorgulamalar sürdükçe daha iyi anlaşılıyor ki, bu çeteleşme, bu ülkeye çok şey kaybettirmiş.. Dünya toplumu içerisinde, ekonomik, siyasi ve hukuki anlamda geri kalışımızda, bu tür yapılanmaların rolü büyük olmuş.. Adeta devleti ve toplumu eteklerinden tutup, ilerlemesine mani olmuş bunlar..

Aslında bugün yapılmaya çalışılan Devlet'in, gücünü hukuktan alan meşruiyetini sağlamlaştırmak için, bu türden hukuksuz yapılanmaları tasfiye ediyor olmasıdır.. Tıpkı Atatürk'ün Kurtuluş Harbin kazandıktan ve Atatürk soyadını aldıktan sonra yaptığı gibi..

Bu yüzden mi acaba, Ergenokoncular Atatürk yerine Mustafa Kemal demeyi tercih ediyorlar..!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Ali Bey, Siyaset ilmine meraklı olanlar şunu bilirler; bir hareketin öncüleri hiç bir zaman gerçek niyetlerini açıklayarak yola çıkmazlar. Bu Atatürk için de geçerlidir. Atatürk'ün gerek kurtuluş savaşında, gerek ilk meclisin açılışındaki (meclis dualarla açılmıştır.) konuşmalarına bakarsanız, zannedersiniz ki, hilafet ve saltanat devam ettirilecek. Ne zaman ki, yönetim üzerinde ağırlık kazanılmıştır, ondan sonra; önce saltanat, arkasından da hilafet kaldırılmıştır. Gazeteci Fatih Altay'lı yazıyor; Ergenekonun (son dönemlerinde) arkasında İngilizler var. Nedeni; "AKP'nin Ortadoğu’da etkin olmalarından rahatsızlık duymaktadırlar. Ve bu nedenle hükümeti düşürmek istiyorlar." Buna komplo teorisi de diyebilirsiniz veya üzerinde düşünebilirsiniz. Gerçek olan şu ki; Ortadoğu’da güçlenen Türkiye herhalde geriye doğru bazı olayları sorgulayacaktır. Bunu İngilizler bilmezler mi? Bilirler. Ah... Bir de bunu bizim iyi niyetli vatandaşlarımız görebilseler. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 25.09.2008 13:36
Cevap :
Görecek,herkes görecek, başka çaresi yok Mehmet bey...Selamlar, teşekkürler..  25.09.2008 18:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1640
Toplam yorum
: 4242
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 792
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster