Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1360
 

Mustafa Kemal'in mektuplardaki sevgilsi; Corinna

Mustafa Kemal'in mektuplardaki sevgilsi; Corinna
 

Mustafa Kemal Bir Baloda


Kadınların Mustafa Kemal'e ilgilerinden bir önceki yazımda bahsetmiştim. Bu yazımda Atamızın hayatındaki bir başka kadından bahsedeceğim. Madam Corinna'dan.

Mustafa Kemal'in sınıf arkadaşlarından Ömer Lütfi Bey'in eşi. Babası, Osmanlıda tercümanlık yaptığı sanılan İtalyan bir doktor. Madam, Paris'de konservatuvar okumuş, Türkiye'ye geldikten sonra çok etkilendiği Ömer Lütfi Bey ile evlenmiştir.

Mustafa Kemal ile tanışması, kendi evlerinde verdikleri şiir ve edebiyat toplantılarına, eşinin Mustafa Kemal'i davet etmesi ile gerçekleşmiştir.

Madam Corinna, Balkan savaşlarında acı bir olay yaşamış, eşi Ömer Lütfi Bey'i şehit vermiştir. Kız kardeşi ile birlikte İstanbul'da yaşamaya devam etmişler, sonraki günlerde hayatları normale dönünce, evlerinde tekrar şiir ve edebiyat geceleri düzenlemeye devam etmişlerdir. Bu gecelerin müdavimlerinden olan Mustafa Kemal, aynı zamanda Corinna sayesinde Fransızcasını da geliştirmektedir.

Mustafa Kemal bir süre sonra askeri ateşe olarak Sofya'ya gönderilir. Bu gelişmeden sonra ikili arasındaki ilişki 4 yıl kadar sürecek mektup arkadaşlığına dönecektir.

İkili arasındaki ilişkinin bir aşk mı yoksa sadece bir arkadaşlık mı olduğu ile ilgili tartışmalar mektupların satır aralarında gizlidir.

Her ne kadar ikili satırlarda açık açık aşklarını dile getirmese de aralarınadaki duygusal bağı ele veren cümleler kurdukları söylenebilir.

Örneğin, Mustafa Kemal arkadaşları ile Sofya gecelerinde eğlenirken, mektuplarında Corinna'ya bu gecelerden bahsederken, bu gecelerde sıkıldığını fazla durmadığını, güzel kadınlar olmasına rağmen hiç birinin kendisinin dikkatini çekmediğini yazmıştır. Yine mektuplarında, evlenmeyi düşündüğü Bulgar sevgilisi Dimitrina'dan kesinlikle bahsetmemiştir.

Yine bir mektubunda Corinna'ya " anlıyorum ki Cevdet Bey'e benim buradaki yaşantımı takip etmesini tavsiye etmeye devam ediyorsun. Buradaki yaşantım tekdüze devam etmektedir" diye yazmıştır.

Mustafa Kemal'in 1913 Sofya'dan, 1915 Çanakale'den, 1916 ve 1917 Suriye'den yazdığı 16 mektup bulunmaktadır. Bu ikili arasındaki duygusal bağ sözcüklerin arasından seçilebilmektedir.

Mustafa Kemal'in Corinna ile birlikte aynı zamanda kardeşi ile de ilgilendiğine dair bilgiler ileri süren Süleyman Yeşilyurt, "Ata'nın Hayatındaki 19 Kadın" adlı eserinde verdiği bu bilgilerinden dolayı Dortmund ADD tarfından mahkemeye verilmiş, yazar berat etmiştir.

Mustafa Kemal'in Corinna'ya yazdığı mektuplar bir çok internet adresinde yayınlanmaktadır. Madam Corinna'nın Ata'ya yazdığı mektupların nerede olduğu bilinmiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıllarca Atatürk'ü tabulaştırıp onu bir insan olarak tanımamıza izin vermediler. Kimbilir yaşamıyla ilgili daha bilmediğimiz neler vardır. Yazılarınız ilginç, ilgiyle okunuyor. Sevgiyle kalın...

moonlight1 
 07.08.2008 1:15
Cevap :
Bu konuda çok haklısınız.ilginize teşekkürler.  07.08.2008 11:13
 

güzel olmuş

Mehmet Emin ÖZTÜRK 
 06.08.2008 12:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 161
Toplam mesaj
: 124
Ort. okunma sayısı
: 10724
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

TARİH ÖĞRETMENİ MEB TÜRKİYE DENİZLİ   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster