Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '20

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
53
 

Mustafa Kemal

(…)

Çanakkale’de kan durmuyor, tıbbi malzeme yetişmiyordu. Kurşun yiyen bacaklar, kollar iple sıkılıyordu. Yaraya ot tıkanıyordu. Ot yoksa çamur kullanılıyordu. Delikler sıvanıyordu. Kurtlanan yaralarını deniz suyu ile temizlemeye çalışan gazilerimizin feryatları gecenin karanlığını yırtıyordu.

Sanki Çanakkale’yi anlatıyor Turgut Özakman ya da kuvay-ı milliye destanını fısıldıyordu koca Nâzım. Bu derece duygu yüklü, bu derece zevkli, zaman zaman kanınızı donduracak derecede hareketsiz bırakan satırlara maruz kalıyor, okuyor, okuyor, okuyorsunuz.

Daha önce Yılmaz Özdil okuyanlar onun özellikle köşe yazılarındaki akıcı üslubunu çok iyi bilirler. İşte Yılmaz Özdil, Mustafa Kemal isimli 500 sayfalık eserinde de bildiğinden şaşmadığı gibi yukarıdaki türde betimlemeler yaparak okuru satırlara bağımlı kılmış. An gelmiş İzmir’i emperyalist güçlerin desteği ile işgal edem Yunanlıların karşısında Hasan Tahsin olmuş, an gelmiş Çiğiltepe’yi zamanında alamayarak Mustafa Kemal’in emrini yerine getiremediğinden kendi kafasına sıkan Albay Reşat olmuş, an gelmiş binbaşı eşini Sarıkamış’ta kaybettikten sonra “bana iş ver” diyerek Mustafa Kemal’in karşısına dikilen Fatma Seher (nam-ı diğer Kara Fatma) olmuş.

Yılmaz Özdil’in Mustafa Kemal’i yazmış olduğu bu kitap çok detaylı bir araştırmanın ürünü. Çok değerli bilgilerin yanı sıra şimdiye kadar pek duyulmayan olaylara yer veriliyor.

Elinizden bırakamayacak, bir solukta okıyacaksınız

Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mustafa Kemalin emrindeyiz. Yaşımız kaç olursa olsun cumhuriyetin emanet edildiği gençliğiz. Korumanın bir bedeli olduğunu biliyoruz, ödedik ve ödemeye devam edeceğiz. Biz kahrı çekenlerdeniz, sefasını sürenler ilgi alanımızda değil. Dostlukla...

yeşilsoğan 
 18.05.2020 15:07
Cevap :
Anlamlı satırlarına teşekkürler Leventim Selamlar. Bir rica: Benim telefon çöktü rehberin silindi. MB mesaj yolu ile bana numaranı atarsan sevinirim.  19.05.2020 14:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1542
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster