Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
364
 

Mustafa Kemal

Mustafa Kemal
 

Gerçekten biz Mustafa Kemal’i bildik mi? Gerçekten onu anlayabildik mi? İlk,orta ve lise de nasıl da klişe bir şekilde öğrendik onu. Anlamadan, öğrenir gibi yaptık hep. Ulusumuzu çemberlerin ve kıskaçların dışına nasıl çıkardığını okuduk. Halbuki savaşlar, mücadeleler dışında da bir Mustafa Kemal vardı.

Hem de her şeyiyle bizimle aynı olan bir insan. Sevgisi ile hüzünleriyle.

Fedakarlığı ile hep bizimle olmaya çalışan bir insandı. Çok genç denilecek bir yaşta ayrıldı bu hayattan. Geride onurlu bir hayat mücadelesi bırakarak.

Onu anlamaya başladığımda lise çoktan bitmişti. Hatta üniversite bile bitmiş...yavaştan hayata atılmaya başlıyordum. O zaman farketmeye başladım, ne zor bir işe kalkışmıştı. Kimbilir içinde ne hüzünler vardı, ne fırtınalar kopuyordu. Mustafa Kemal erken olgunlaşmış bir insandı, belki hayatta babasını erken kaybetmesi de onu böyle olmaya zorlamıştı. Pek çok insanın göremediği ufukları görmesi, yaptığı işlerde ki keskin kararlılığı hayatta erken olgunlaşmış olmasının payının büyük olduğunu düşündürtmüştür bana hep.

Avrupa’da askeri ataşelik yaparken ve hayatı pek bir güzelken...zevk sefa içinde yaşayabilecekken. Genel kurmaya mektup yazıp, Çanakkale’ye gitmek istediğini bildirmiş. Aylarca bavulu toplu halde sanki yarın gidecekmiş gibi hazır beklemişti. Halbuki koca Osmanlı’ da elbette bir sürü subay çıkar ve savunurdu ülkeyi. Ama o böyle düşünmedi. Çünkü kaçmanın saklanmanın onun ruhuna ters olduğunu biliyordu.

İnce bir insandı. Akıllıydı. Haklılığını kimseye ezdirmeyecek kadar da mücadeleci. Kısa hayatına ne de çok şey sığdırdı.

Onu sevmeyenler, kalpleri nefretle kaskatı kesilmiş olanlar oturup bir düşünsün. Anlamaya çalışmadıkları için sevemediklerini belki farkederler. Farkedemiyorlarsa da... bu eksiklikle yaşamlarını tamamlayıp göçüp giderler. Zaten kalbinde sevgisizlik tohumlarını büyütenler...gerçekte hiç bir konuda da samimi değillerdir ki.

Fotograf: Atatürk ve Ülkü Ege Vapuru'nda (1935), Milliyet Gazetesi fotoğraf arşivi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Andrew Mango'nun Atatürk biyografisini sunduğu kitabını okumuştum.Okuduğunuza pişman olmayacaksınız.Saygılarımla...

İbrahim Halil Yeter 
 13.05.2008 13:47
Cevap :
Kitap hakkinda okudugum/duydugum yorumlar da bu yondeydi...Tesekkurler. Sevgi ve saygilarimla.  13.05.2008 16:00
 

Biz Atatürk'ü yanlış öğrendik.Şimdikiler de öyle ve korkarım gelecektekiler de... Onu doğru bir şekilde öğrenmiş olsaydık temelden;daha gelişmiş olarak gelirdik bu günlere.Hayatını Türk insanının bağımsızlığına adamış o yüce kişiliği saygımla anıyor;size de blog için teşekkürlerimi sunuyorum.Saygılarımla...

İbrahim Halil Yeter 
 12.05.2008 17:37
Cevap :
Bu ara Ataturk biyografisini okuyorum simdiye kadar yazilmis en iyi biyografi deniliyor. Andrew Mango yazari...orada da okudukca bir kere daha anliyorum degerini. Sevgi ve saygilarimla.  12.05.2008 19:33
 

Hem yazinizi, hem de kullandiginiz fotografi cok sevdim. Elinize saglik. Saygilar. Mustafa Kemal Ozturk

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk 
 13.04.2008 3:22
Cevap :
Begeni ve desteginiz icin cok tesekkur ederim. Sevgi ve selamlarimla.  13.04.2008 9:20
 

Fotodaki, sıcak yüz ne kadar güzel değil mi? Araştırıp anlamak lazım... Bu bizim ezberci eğitim sistemimizin bir sorunu... Dogmalarla, ezberlerle öğrenilmeyecek kadar usta bir asker ve siyasetçi bence..

Serdar Özdemir 
 10.11.2007 23:15
Cevap :
Surekli asker kiyafetli, resmi bakisli resimleriyle buyuduk...halbuki boylesine sicacik resimleri de var ve daha yeni yeni cikiyor. Belki de yeni yeni anliyoruz degerini. Sevgilerimle.  11.11.2007 0:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1276
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster