Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2127
 

Mustafa Kutlu- Rüzgarlı Pazar kitap eleştirisi

Mustafa Kutlu- Rüzgarlı Pazar kitap eleştirisi
 

Mustafa Kutlu’nun daha önce de birkaç kitabını okumuş, çok beğenmiştim. Geçen hafta  gittiğim kitap fuarında Mustafa Kutlu’nun kitaplarını görünce dayanamadım ve birkaç tane aldım. “Rüzgarlı Pazar” okuduğum kitaplardan ilki. Gerek hacmi, gerekse üslubu dolayısıyla hemen bitiveriyor.

Kitap özellikle köyden kente iş bulma, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlama hayaliyle göçen, ancak şehirde sefaletin kollarında savrulan farklı farklı insanların hikayeleriyle kurulmuş. Üst geçitte kendilerine mekan tutmuş satıcıların içler acısı halini ortaya koyuyor. Hikayenin konusu basit gibi görünse de, toplumsal gerçekliğe dikkatleri çekmesi, bizlerin vicdanına dokunması açısından takdire şayan bir eser.

Bugün çarşıya çıktığımızda karşımıza onlarca dilenci çıkıyor. Bazen içimizden bazen de sesli olarak kızıyoruz.

 -Ya hu elin ayağın tutuyor çalışsana!.

Peki aynı zamanda sokakta gördüğümüz satıcıların ne kadarını umursuyoruz. Kendine küçük bir tezgah açmış, içini ıvır zıvır eşyalarla doldurmuş okul çağındaki çocuğun hayat hikayesini hiç merak ettik mi. Biraz önce kızdığımız dilenci, bir mucize olsa da bizi dinlese; -Hadi bende bir tezgah açayım bir şeyler satıp kazancımı öyle çıkarayım. dese, acaba bu adama karşı kaçımızın tavrı değişiklik gösterir. Burada amacım dilencileri savunmak değil, aksine gerçekten ihtiyacı olup da istemeye ar edenlerin sokakta üç beş parça eşya satarak ekmeğini çıkarmaya çalışanların, fark edilebilmesi.

Rüzgarlı Pazar, artık bizim duya duya yada göre göre duyarsızlaştığımız yoksulları hikayesine konu alarak yeniden hassasiyet kazanmamızı istiyor. Kitap olumsuzluk ekseninde dönmüyor tabii ki de. Özellikle Nimet ile Cesur’un hikayesi okuyucuyu mutlu etmeye yeter.

İyi okumalar!..   

 

 

Abdülkadir Güler, Erguvan Home bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazarım, ben Mustafa Kutlu' yu İstanbul'da yayımlanan Hareket dergisindeki öyküleriyle tanıyorum. 1970-1980 arası onun Ortadaki adamı ( hikayeler) ini de severek okuduğumu hatırlıyorum. Bir de onun arkadaşı Şevket Bulut vardı...Şevket Bulut'un Alkarısı, Dilek Çınarı. Sarı Arabalar ve Oynaş adlı eserlerini okumanızı sağlık veririm. Tabi Şevket Bulut şimdi yok aramızda.Onuda rahmetle anıyorum...Mustafa Kutlu iyi bir hikaye yazarıdır. Ona da selam ve saygılarımı gönderiyorum. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 17.03.2017 19:19
Cevap :
Çok teşekkür ederim. En kısa zamanda önerdiğiniz kitapları edinip okumaya çalışırım. İyi günler  19.03.2017 11:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1262
Kayıt tarihi
: 13.01.17
 
 

Tarih öğretmenliği mezunu.  Kitap eleştiri blogu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster