Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '13

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
24864
 

Mustafa Kutlu'dan 10 güzel hikaye

Mustafa Kutlu günümüz Türk Hikayeciliğinin  en  usta yazarlarından biri olarak tanınır ve  Türk İnsanının Hikayelerini çok güzel dil ile anlatır. Bir Hikayesini okuyan Hikaye bağımlısı insan Tüm Hikayelşerini de okumak ister. “Uzun Hikaye” lisede okuyan oğlumun “Baba filmine gideceğim, ama önce kitabını okuyayım” diyerek benden istediği kitabı okuyarak başladım. Sonra  ötekileri de okumak istedim. Çoğunu da okudum ve sizlerle de paylaşalım dedim.Hikaye yazan ve güzel hikayeler okumak isteyenler için Mustafa Kutlu  hikayeleri bir  okul bence.

  1. UZUN HİKAYE 

Sevdiği kızı kaçıran, sonradan  sevdiği kızın kudretli babasının  hışmına uğramamak için  yurdu köşe bucak kaçarak gezen adı sosyaliste çıkmış garip bir adamın , oğlu ile  olan ilişkilerini, ergenliğe geçen oğlunun aşklarını anlatıyor. Kenan İmirzalioğlu’nun başrolü ile yakın zamanda filme alınan bir hikaye  ve en çok okunan  hikayelerinden.Filmi izlemiş gibi hissederek okudum.

2.SIRADIŞI BİR ÖDÜL TÖRENİ

Yazarın en son hikaye kitabı. Bir kasabanın kasabayı tanıtmak için  kurulan derneğinin gene kasabalarını tanıtmak için verdikleri çaba ve düzenledikleri ödül töreninin  ne kadar  saçma ve anlamsız olduğunu ti ye alan bir hikaye . Ödül verilen insanları ödül verenlerin iyi tanımadan  belirlemesinin   ne kadar absürd olduğuna vurgu yapan akıcı güzel hikaye .Büyük beğeni ile  yaşananların doğruluğuna  inanarak okudum.

3.MAVİ KUŞ

Mustafa Kutlu’nun gene filme çekilen ve fazşa bilinmeyen bir hikayesi. Bir küçük  kasabada   şehre yolcu taşıyan  eski bir otobüsün  şöförü, muavini ve müşterileri ve kasabayı anlatan güzel ve heyecanlı bir hikaye . Küçük kasabanın insnalarını sanki o kasabada yaşamış gibi hissettiren  ayrıntılı anlatan güzel bir hikaye.. Tam film olacak güzellikte. Zevkle okudum.

4. MENEKŞELİ MEKTUP

Kocası tarafından terk edilerek kocası Almanya’ya gitmiş kadına kocası Almnanya’dan  her hafta  mektup yazar menekşeli kağıtlara . Bunları getiren  postacıyı  da  eşi terk etmiştir ve  postacı ile incila hanımın duygusal ve  acıklı ama sevgiye dayanan ve birbirlerine dostça yardım etmelerini anlatan   bir güzel hikaye zevkle okudum. Dizi olacak kadar güzel anlatılmış. Kitabın ikinci bölümünde ise  Hac mevsiminde otobüsü ile Arabistan’a çalışmaya giden bir   şoförün samimi duygularını anlatan  bir hikaye var .

5. YOKUŞA AKAN SULAR

Köyünden çalışmaya gelen  Cevher adlı çocuğun  fabrikada ve İstanbul’da yaşadıklarını ve sendikalarda hak aramasını falan anlatan  güzel bir  hikaye . Daha 17 sinde daha güzel yaşam için köyünden kopup İstanbul’a gelen  gençlerin hikayesi.

6. SIR

Bu kitapta  mürşit ve mürit hikayelerinden  oluşan birkaç hikaye var. Samimi mürşit, mürit ve onların çevresinde  onlardan faydalanmak isteyen insanların hikayeleri anlatılıyor.

7. BEYHUDE ÖMRÜM

Edebiyat Fakültelerinde hocaların  öğrencilere incelemesi için sık  sık ödev verdiklari kitabı. Kayanın dibindeki suyu ortaya çıkararak orada bahçe kurma, bu bahçeti kurarken verdiği muhtar ile mücadelede, dayak yeme , mahkemeye düşme, çocuklarının ve köylülerin köylerini bırakarak  İstanbul’a taşınma , yaşlanınca köyüne dönen bir adamın hikayesi  kahramanın ağzından anlatılıyor. Zevkle severek okuduğum  bir hikaye. Filmi çekilecek kadar güzel hikaye .

8. YOKSULLUK İÇİMİZDE

Yoksul insanların hayat ile mücadelesini ve dedikodularını, nişanlanmalarını ve evlenmelerini hayatta kalma savaşlarını anlatıyor. Yoksulluğun  insnaın kendi yarattığı  bir kavram olduğunu  vurgulayan bir hikaye

9.YA TAHAMMÜL, YA SEFER

“Ya bu deveyi güdeceksin, ya bu diyardan gideceksin “ ata sözünün bir başka versiyonu olan bu  hikayede anlatılan “ Ya tahammül, ya sefer” yazarın öteki hikayelerinde de sık sık kullandığı  bir deyim ve  insnaların ya bulundukları yerdeki saçmalıklara  tahammül etmelerini, beğenmedikleri yer ve insnaların yanında kalmaktansa onlardan uzaklaşmalarını ve kendilerini daha mutlu hissedecekleri  yerlere sefer  etmeleri, yani gitmelerini  ana fikir olarak anlatan  içimizden bir hikaye

10. TAHİR SAMİ BEYİN ÖZEL HAYATI

Bu kitapta Bekir Sami Bey adlı insanın özel hayatında yaşadıklarını  insnalar ile olan münasebetleri ve aile fertleri ile yaptığı mücadeleyi anlatıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1097
Toplam yorum
: 345
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1523
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster