Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '10

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
812
 

Mustafa Mumcu'nun ardından...

Mustafa Mumcu'nun ardından...
 

Mustafa Mumcu...


Neredeyse 1 yıl olmuş vefat edeli. Ve neredeyse 10 yıl olmuş (yanlış anımsamıyorsam) turknet forumunda tartıştığımız, paylaşımlarda bulunduğumuz zamanlar. Mustafa abi o dönem İkiçeşmelik'e davet etmişti beni; web sitesini göstermiş, gezdiği diyarları anlatmış, tutkularını paylaşmış, hayata bakışını dile getirmişti. Çok uzun değildi yazıştığımız. Belki bir iki hafta, o da forumlardan.

Sonra ne olduysa oldu, üniversitedeki yoğunluğumdan internet çok giremez oldum, aradan günler, aylar, yıllar geçti. Hesaplarımız silindi, başka yerlere daldık, Facebooklar, MSN'ler hayatımıza girdi derken Milliyet Blog ailesine kaydolup yazılarımı yazmaya başladığım anda ana sayfada "Aramazdan Ayrılanlar" bölümünde ismini gördüm, resminden hemen hatırladım.

Kısa bir şoktu. 10 yıl önce yazıştığınız, paylaştığınız bir kişiydi. Çok kişiyle yazışmışsınız, bir çok şey paylaşmışsınızdır ama nedense onun adı da resmi de aklımdan çıkmamıştı. O kendinden emin, doğrucu bir Kemalistti, ben Tansu Hanıma destek veren, 28 Şubat sürecine karşı çıkmış liberal bir gençtim. Tatlı atışmalarımız sıradan yazışmalardan farklıydı.

1 yıl olmuş neredeyse aramızdan ayrılalı. İki gündür bir farklıyım. Hatırdan çıkıp giden eski bir arkadaşı bu şekilde hatırlayacakmışız meğer. Allah'ın rahmeti üzerine olsun, nurlar üzerine yağsın Mustafa abi. İkiçeşmelik Mezarlıkbaşı'na gelemedim ya, üzüntüm bi de ondandır.Umarım o diyarlarda o duruşunla yeni dostluklar ediniyorsundur yepyeni forumlarda.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tansu Çiller'le alakalı yazınız dikkatimi çekmişti. Bende iyi bir intibâsı yoktu Mustafa Bey'in, ''bir bakayım'' dedim sâdece ve bu yazınıza yöneldim...Yorumlara fazla zaman ayıramıyorum ama bu yazınız için ancak şu kada söyliyebilirim: Siz de biliyorsunuz ki değerli Volkan Kardeşim; ''O Diyar(lar)'da, yeni dostluklar edinebilme'' şansı ve imkânı olmayacak hiç kimsenin mâlesef. Sevdiklerimiz, bütün güzellikler, ''yeni dostluklar'' ve her şey!..Her şey buradan götürülüyor ne yazık ki! Allah'ın Rahmeti de Volkan Kardeşim, Allah'ın Rahmeti de!...Mühim olan O, ''son ân''daki pozisyonumuzdur sevgili kadeşim. Rabb'im İnşâAllah ''O son ân''a kadar Kendi Rızası ile yaşayıp, işte yine O Son Ân'da da îman ile gidebilmeyi, Ora(lar)'da güzel yerlerde sevdiklerimizle, güzel yerlerde olabilmeyi; hepimize nasîp'eylesin İnşâAllah... Sağlık ve Muhabbetle...Bektaş Azizoğlu.

Bektaş Azizoğlu 
 02.01.2011 15:52
Cevap :
Bektaş Bey, teşekkürler. O diyarlarda ne olduğunu bir tek Yüce Allah biliyor. Diğer tüm söylemler fani insanoğlunun söylemleridir, içlerinden kimin haklı kimin haksız olduğunu bilen de sadece O'dur. Ben, umuda inanır ve tutunurum. Hatalarıyla sevaplarıyla günahlarıyla insanoğluna rahmetin en büyüğünün bahşedileceğine inanırım. Her insanın bu dünyada bulunma gayesi vardır, kötü insanlar da kötülükleriyle iyiliğe, doğruya hizmet ederler farklarında olmadan. Her birey, hatasıyla da doğrusuyla da yol göstericidir, yapıcıdır, yardımcıdır. Ve belki kötü görünen bir çok kişi aslında içlerinde iyiliği taşır, iyi görünen bir çok kişiye nazaran. İşte Yüce Allah'ın insanoğlunda olmayan baki sıfatlarından en önemlisi, bizim göremediğimizi görmesi, bizim duyamadığımızı duymasıdır. Temennilerinize katılıyorum, bu vesile ile vefatının 1. yıldönümünde Mustafa Beyi bir kez daha rahmetle anıyorum. Saygılar sunuyorum.  04.01.2011 23:25
 

Rahmetle anıyorum. Saygılarımla..

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 26.10.2010 10:57
 

Ne yazık ki Mustafa Mumcu gibi, aynı forum alanından üç kişinin daha vefat ettiğini biliyorum. O forum alanının en eskisi ve en süreklilerinden biri olarak sizi hatırladım. (Umarım volkano lakabını doğru hatırlamışımdır) Israrla ve büyük bir edep içerisinde, hiç bir tartışmada edebinizi bozmadan düşüncelerinizi savunurdunuz. Bakalım siz benim kim olduğumu bulabilecek misiniz? Tabi ki oradaki rumuzum farklıydı. İpucu olarak da "günlük" ve "köy kütüphaneleri" forumlarını vereyim. :-) Hoşgeldiniz diyor, sevgi ve saygılar iletiyorum..

Haluk Seki 
 25.10.2010 11:01
Cevap :
Haluk Bey Merhabalar, Öncelikle yanıtınıza çok teşekkür ederim. Başlıkları hatırladım özellikle "Günlük" forumunu, ancak affınıza sığınarak rumuzunuzu söylerseniz anımsayabileceğimi söyleyebilirim. Yine de ad soyadınız da yabancı gelmedi. 10 yılda köprünün altından çok sular aktı, geçti. Bu kadar zamandan sonra interneti ilk kullanmaya başladığımız zaman paylaşımda bulunduğumuz değerli arkadaşlarımızı, büyüklerimizi görmek çok hoş. Umarım bu paylaşımlara devam ederiz. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Hoşbulduk :=)  25.10.2010 22:12
 

Artık geride kalan hüzün sadece. Mekanı cennet olsun.

shalimar 
 24.10.2010 23:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1190
Kayıt tarihi
: 12.10.10
 
 

Alice'in harikalar diyarındaki cennet bahçesinden sesleniyorum sizlere. Burada önyargı, olur olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster