Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '08

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
4714
 

Mustang efsanesi

Mustang efsanesi
 

Ford Mustang


Bir efsanenin doğuşunu merak edenler için...!

Ford firması Amerika başta olmak üzere halka yönelik bir araba tasarlamak istemiş yani her bütçenin alabileceği, biliyoruz ki Amerika'da benzin fiyatları ucuz en düşük motor cc 2000 arabayı tasarlamışlar ilk prototip üretilmiş ve testleri başlamış ancak bir sorun var reklam için isim ve logo...uzun süren araştırmalar sonunda bulunmuş. Bunun için MUSTANG diye adlandırılan atların olmasına karar vermişler.

Mustang diye adlandırılan bu atlar uzun yıllar önce Kızılderililer tarafından salınan yani yaşlarından dolayı ölüme terkedilmiş fakat sonra dan biraraya gelerek bir aile oluşturan ve zamanla vahşileşerek hayatta kalan efsaneler... Amerika'nın sonradan farkına vardığı bu resmen mutasyona uğramış yaratıklar şimdi motor dünyasında bir güç simgesi haline gelmiştir. Günümüz de motor gücü olarak sürekli bahsettiğimiz hp (horse power) kavramı buradan gelmektedir.

Yapımcı firma bile bu kadar tutulabileceğini tahmin edememiştir. Şöyle yüzeysel düşündüğünüz zaman bu mustang ler yurdumuzda yok mu? Hala Göller Bölgesi'nde bu uygulama devam etmekte, kışın gelmesiyle birlikte köylüler beslenme masraflarını azaltmak için atlarını dağlara salıyorlar ilkbahar geldikten sonra hayat mücadelesini kazananları geri topluyorlar bu atlara YILKI denilmekte. Düşünsenize bizim de YILKI marka bir efsane otomobilimiz olsa !


Sevgilerimle....!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1955
Kayıt tarihi
: 27.02.08
 
 

1979 Ankara doğumluyum. S.D.Ü. inşaat bölümünü bitirdim. Şuan Ankara'da ikamet ediyorum ve bir inşaa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster