Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '20

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
23
 

Mutfakta erkek mi kadın mı ?

https://www.youtube.com/watch?v=9AVJMmk96hs&t=54s

            Herkese merhaba arkadaşlar! Bugün sizlerle birlikte mutfakta erkek mi yoksa kadın mı daha başarılı bu konuya değinmek istiyorum.

            Giriş çok havalı oldu yahu! Bir an için kendimi youtube kanalına video çekiyormuş gibi hissettim. Neyse bu konuya başka bir zaman değinirim. Şimdi ana konumuz olan mutfakta hangi cinsin daha başarılı olduğu konusuna geri dönelim.

            Hiç düşündünüz mü? Kuvvetle muhtemel düşünmüşsünüzdür. En güzel yemekleri annelerimiz, eşlerimiz ( bir erkek olarak yazıyorum tabii bunu ) yaptığı halde otellerde, restoranlarda, lokantalarda ve yemek yapılan hemen hemen tüm işletmelerde ya şefler ya da aşçı olarak çalışanların yüzde sekseni erkek. Hatta şu sıralar ekranlarda yayınlanan yemek yarışması Masterchef'in üç jürisi dahi erkek. Peki sizce neden bu durum böyle? 

             Ben de düşündüm taşındım biraz da kaşındım ve şöyle bir sonuca vardım.  Vardığım bu sonucu da siz değerli Milliyet Blog okuyucuları ile de paylaşmaya karar verdim. Bakalım sizler bu düşünceme ne kadar katılacaksınız ya da katılmayacaksınız.

              Özellikle youtube kanallarına da bakacak olursanız sonucun yine değişmediğini, ağırlıklı olarak erkeklerden oluşan yemek kanalları olduğunu gözlemlersiniz.

               Vardığım sonuç şu şekilde: Bir ev mutfağını yönetmek bir işletmenin mutfağını yönetmekten daha kolaydır. Bir evin mutfağındaki disiplini sağlamak, bir işletmenin mutfağındaki disiplini sağlamaktan daha kolaydır. Bir işletmenin mutfak giderlerini karşılamak, bir evin mutfağının giderlerini karşılamaktan daha karmaşıktır. Bir işletmenin mutfağını çekip çevirmek, bir evin mutfağını çekip çevirmekten daha zor ve anı zamanda yıpratıcıdır.

                Evlerimizde öyle zamanlar oluyor ki yeri geliyor günde büç çeşit yemek çıkarken yeri geliyor bir çeşit dahi zor oluyor. Hatta çoğu zaman kahvaltılıklarla, hazır yiyeceklerle geçiştiriyoruz o günü. Ama işletmeler öyle mi? Hergüne onlarca, yüzlerce porsiyon çeşit çeşit yemek yapılır.

                İşte bu noktada işletme mutfaklarında erkek cinsi ağır basmaya başlıyor. Yöetim, idare, şeflik, disiplin, gider muhasebesi vs. Ha diyeceksiniz ki evlerde kadınlarımız olmasa mutfak giderlerinin hali içler acısı olur. Haklı olabilirsiniz belki ama evlerdeki mutfağın dışına çıkıp da işletme mutfağına yönelindiğinde işler tamamen değişiyor.

                Örnek olarak yukarıda verdiğim linke tıklarsanız videodaki atıştırmalık mini kruvasan yapımında bir kadın olmuş olsaydı ev ortamında çok daha harika sonuç alablirdi zannımca ama evdeki mutfağa bir erkek girerse sonuç ortada.

                 İşte böyle bir değerlendirme yapmak istedim konu ile ilgili.

                 Sevgilerimle...

               

Birgül EKİM bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 1349
Kayıt tarihi
: 13.02.08
 
 

1976 Adana doğumluyum. Cumhuriyet Üniversitesi İşletmecilik bölümü mezunuyum. Evliyim. Adem Hamza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster