Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '09

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
496
 

Mutlu bir anın manzarası

Mutlu bir anın manzarası
 

Arles'te Bir Bahçe, 1888V.V. GOGH


Babamın içinde doğduğu ev 1947 yılında yapılmış tek katlı bir köy evi. Dışı beton grisi, içeriye de soğuk gri egemen. Bir zamanlar kahverengi olan pencere tahtaları, şimdi belirsiz bir renk almışlar. Babamın doğduğu oda bahçeye bakıyor. Babaannem ilk çocuğunu şimdi içi nem kokan bu odada dünyaya getirmiş. Babamın babası, annesi ve kardeşleri ile aynı evi paylaşmak zorunda kalan babaanneme ufacık bir oda verilmiş, yatak odası diye. Bu oda üç adım bile değil. Babaannemin gelin sandığı hala burada. Yıllarca çatıdan sızan sular yüzünden ahşap sandığın üst kısmı şişmiş. Açmak için bir hamle yapıyorum fakat başarısız oluyorum. Rutubet, sandığın kapaklarını birbirine adeta zamklamış. O, bu yere ait. Bu odanın köşesinde çürüyerek ölmek istiyor belki de.

Duvarda bir tablo varmış, geriye bıraktığı izden boyutları bile anlaşılıyor. Bu bir fotoğraf olabilir mi? Mutlu bir anın manzarası… Mutluluk zaten anlık değil mi? Uzun süren mutluluk kaç saat, kaç gün süreyle sınırlandırılır? Benim mutluluklarım hep anlık oldu. Uzun süreli mutluluk yaşamadım. Mevlana’nın dediği gibi “Dünyanın hiçbir yerinde sürekli mutluluk yoktur.”

Ben karanlıkta tek başıma, çevremi saran gecenin ayazında olduğumu düşündüm hep. Mutluluk, sabah güneşi gibiydi, doğuyor ve sonrasında değişen hiçbir şey olmuyordu. Bu sıradanlıktan tükenen güneş, akşama teslim oluyordu. Ardından yine bilindik gece karmaşası.

Aklımda türlü düşüncelerle kapısını ve camlarını çoktan yitirmiş olan bu yaşlı evden çıkıyorum. Babam, köy kahvehanesinde tahta bir iskemlenin üzerinde oturmuş, kaçak çayını yudumluyor. Uzun zamandır görmediği dostlarının seslerini işiterek. Buraya ait olmanın verdiği güven ve rahatlıkla. Şimdi mutluluk babamın gözlerinde, ağzından dökülen sözcüklerde. Babam, mutlu bir anın manzarasının tam içerisinde. Anlık olmadığı aşikâr...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1518
Kayıt tarihi
: 10.01.08
 
 

Atatürk'ün; kurduğu Cumhuriyete, komutanlığını yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, halkına bellettiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster