Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
761
 

Mutlu Düşler Kulübesi

Mutlu Düşler Kulübesi
 

Son yıllarda görsel olarak çok itici bulduğum ve bu yüzden rahatsızlık duyduğum bir şey var; tabelalardaki ' Saray ' yazıları. Başımı nereye çevirsem bir saray görmeye başladım(!). Osmanlı'dan kalan bir heves sanırım.

Antalya'nın en eski otellerinden birinin adı ' Yayla Palas ' tı. Çocuk aklımla içinin gerçekten saray gibi bir yer olduğunu düşünürdüm. TDK'da ' Palas' kelimesinin en çok kullanılan anlamının ' Lüks otel, ya da gösterişli yapı ' olduğu yazıyor. Haksız da değilmişim bu anlamda. Çünkü o tarihlerde şehrimizdeki en yüksek binalardan biriydi o otel.

Saray'a gelince;
TDK'da ' Saray ' kelimesini anlamı da ' Hükümdarların veya devlet başkanlarının oturduğu büyük yapı ' olarak geçiyor. Diğer anlamları ise; ' Kamu işlerinin yürütüldüğü büyük yapı ' ve ' Görkemli ve gösterişli yapı '.

Durum böyleyken ben şimdi sormaz mıyım, tabelalardaki sarayların saraylıklarının nereden geldiğini? Olsun olsun da en fazla 100 metrekarelik bir alanı kaplayan simitçi neden tabelasına ' Simit Sarayı ' yazdırır ki? Ya da şehirdeki emsallerinin yarısı kadar bile olmayan iş yerini ' Ayakkabı Sarayı ' olarak isimlendirenlere ne demeli? Oyuncakçılar bile sarayda (!) satıyorlar oyuncaklarını. Daha ne saraylar var bilseniz; Gelinlik sarayları, Boncuk sarayları, Yün sarayları, Bisiklet sarayları(!).

Konutlara gelince; onlar ayrı bir âlem, hangisini sayayım? Rezidanslar, Konaklar ve bunları bünyesinde barındıran Village, Country, Tower ve City'ler(!).

Antalya'da her yaz; hepi topu 10-15 metrekareyi ancak bulan obalarda, çadırlarda, sonraları da karavanlarda hayatımın en güzel günlerini geçirmiş biri olarak bütün bu saray ve konak bozuntularına esefle baktığımı itiraf ederim. Rahmetli anneannemin Lirik Soprano sesiyle söylediği; neyleyim köşkü / neyleyim sarayı / içinde salınan / yâr olmayınca şarkısı geliyor aklıma. O konaklarda kimler salınıyor, mütevazı evlerde yaşayanlar kadar mutlular mı, hep merak etmişimdir.

Günün birinde bir iş yeri açma şansı yakalarsam, bu söz ettiğim saraylara, konaklara inat ' Kulübe ' koyacağım adını. Belki o kulübede düş tasarlarım düş kuramayanlar için. Ne dersiniz? ' Mutlu Düşler Kulübesi ' nasıl bir isim olurdu sizce?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blog menüsünü yeni yeni keşfettiğimden, yazdığım yorumların yanıtlarından ancak editörden gelen uyarı e-postaları (yorumunuza cevap var) sayesinde haberdar oluyordum. Şimdi hepsini görebildiğimi fark ettim :-) Yardım faaliyetleri konusunda haberleşmek istediğinizi yazmışsınız. Bu teklifinize memnuniyetle evet diyorum. Saygılarımla.

Güz Özlemi 
 07.09.2010 21:53
Cevap :
Kendi üye adınızda ' blog yorumlarım ' bölümüne bakarsanız, yazdığınız yorumlar yayına alınmış mı, cevap yazılmış mı görebilirsiniz:) Yardım konusunda tabii ki haberleşmek isterim. Hele ki okulların açılacağı bu dönemde, birilerine yardım edebilmek isterim. Saygılarımla...  08.09.2010 17:08
 

ŞİİRin tabii beyaa...ama siz bilirsiniz...Şirin'e de kabul,yanında Ferhat da olacak ama...eyvallah...

nedim üstün 
 04.09.2010 9:55
Cevap :
Söz verip de tutamazsam üzülürüm, hele ki size. En kısa zamanda yazmak isterim tabii:) Sevgilerimle...  05.09.2010 15:11
 

başlığı '' şirin kulübesi goncadan'' olan bir yazı/şiir bekliyorum o zaman...''şiirin kulübesi...'' kesin olsun da...sonrasını siz bilirsiniz...ne bileyim geldi işte aklıma yaa...saygılar...eyvallah...

nedim üstün 
 31.08.2010 19:54
Cevap :
Sevgili Nedim, kafamı karıştırdınız:) Şirin kulübesi mi, yoksa şiirin mi? İkisi de olabileceği için bir sorayım dedim. Esin perilerim mutluysa söz veriyorum, yazacağım. Sevgi, saygı ve selamlarımla...  02.09.2010 22:05
 

Sarayları da ayaklara düşürdüler, Ülkemizdeki tüm değerlerimiz maalesef yerlerde...Sevgilerimle

Yurdagül Alkan 
 30.08.2010 22:51
Cevap :
Ezik insanların davranışları gibi geliyor bana bu saraylı davranışları. Yani adı saray olunca sarayda mı sanıyorlar acaba kendilerini:) Sevgiler Yurdagülcüğüm...  02.09.2010 22:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2112
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster