Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
122
 

Mutlu geçen iki akşam

Geçen hafta iki akşamımız çok güzel geçti. Kızım günler öncesinden bize (eşim ve ben) İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin internet sitesinden bilet almış. Sürpriz yaptı. Biletler çabuk tükendiği için yaklaşık bir ay önceden almak gerekiyormuş. Biz de bu sürprize çok sevindik tabiki...Evlatların yaptıkları her şey insanı çok duygulandırıyor.

ATEŞ KUŞU Balesi çok güzeldi. Güzel genç kızlar ile yakışıklı gençler hareket , mimik ve bakışlarıyla bir aşk masalındaki duyguları çok güzel anlattılar. Müzik de harikaydı. Eski bir Rus masalından alınan entrikalarla dolu bir  aşk hikayesi.  Gitmeden önce bir kararsızlık yaşadık. Acaba anlayacak mıydık.? Çünkü ilk defa gidecektik. Yıllarca Opera ve balenin olmadığı bir ilde yaşamamız etkendi tabi...Tiyatroya sürekli gidiyoruz ama Opera ve Bale ilk oldu. Çok zevk aldık. Yaklaşık bir buçuk saat ayrı dünyalara gittik.  Genç balerinlerin kostümleri de çok güzeldi. Mutlu bir şekilde ayrıldık salondan.

Ertesi akşam A. Adnan Saygun Sanat merkezine gittik. Bina yaklaşık bir yıl önce hizmete girmiş. Harika bir salon. Ulaşımı çok rahat. İzmir'in her yerinden rahatlıkla gidilebiliyor. Tam önünde otobüs durağı var. Araçları ile gidenler için de büyük bir otoparkı var. Her şey düşünülmüş.

Böyle güzel bir salonda ve ortamda YUNUS EMRE Oratoryosu 'nu dinledik. Ünlü bestecimiz Ahmet Adnan Saygun'un yaşamının en büyük deneyimlerinden biri olarak adlandırdığı 'Yunus Emre Oratoryosu' nu konuk şef Naci Özgüç yönetti. Osnabrück Gençlik Korosu'nun yanı sıra konsere dört solist  katıldı.   Büyük bir haz aldık.  Konser İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin Osnabrück Morgenland Festivali İşbirliğiyle hazırlanmış. 'Yunus Emre'  ve Almanya 'nın Birliği Günü nedeniyle gerçekleştirilen özel 'Konser' İzmir'den sonra Almanya'nın Osnaburg ve Bremen kentlerinde de seslendirilecekmiş.

Yunus Emre'nin şiirlerini koro, orkestra ve solistler şahane yorumladılar. Çok güzel geçirdiğimiz iki akşamdan sonra sözlerimi Yunus Emre'nin bir şiiriyle noktalayayım...

Yalancı dünyaya konup geçenler

Ne söylerler ne bir haber verirler

Üzerinde türlü otlar bitenler

Ne söylerler ne bir haber verirler.

 

Kimisinin üzerinde biter otlar

Kimisinin başında sıra selviler

Kimi masum kimi güzel yiğitler

Ne söylerler ne bir haber verirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 786
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

Emekli matematik öğretmeniyim. İzmir'de yaşıyorum. Okumayı çok seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster