Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '06

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
3192
 

Mutlu muyuz ?

Mutlu muyuz ?
 

Mutluluk... Aşırılıklarda mı? Dengede mi? Aşk da mı? Sevgide mi? Kendi kendine yetebilmede mi? Sürekli olumlu kalabilmede mi ? Sürekli gülmede mi? Düşündüklerini yapabilmede mi ? Yoksa Milliyet bolg yazarlığında mı ? Hepimiz mutluluğu farklı zamanlarda farklı yerlerde arıyoruz. Hayatımızda kendimize sürekli belli amaçlar, hedefler ediniyor, onlara umut bağlıyoruz. Peki mutluluğa ulaşan , tamam ben artık mutluluğu buldum, diyen var mı? Mutluluk denilen şey sakin peşinde sürekli koştuğumuz ama asla şu kısa hayatımızın ulaşamaya elvermediği bir şey olmasın?

Kendimize bir amaç ediniyoruz. Bir şeye bel bağlıyoruz. Onu kendimize hedef ediniyoruz. Sonra ya ondan vazgeçip başka bir amaç ediniyor ya da amacımıza ulaşıyoruz. Peki amacımıza ulaşmamız bizi tatmin ediyor mu? Hayır, eğer etseydi sürekli yeni amaçlar edinmez ,bir yerde bırakırdık öyle değil mi?

Etrafımızda her biri kendi maddi dünyası içinde yaşayan hayatlarından gayet "mutlu" hayvanlar var. Bir elma kurdu yumurtasından çıktığı zaman kendini elmanın, yani yiyecek maddesinin içinde bulur, ekmek kazanma gibi bir derdi yoktur, iş bulma gibi bir derdi yoktur, üzerine düştüğü bir aile sorunu da yoktur, bilim yapma derdi hiç yoktur çünkü ona zaten işini görecek kadar bilim verilmiş, elma içerisinde yaşayabileceği araç gereçlerle donatılmıştır. Kısacası bir elma kurdunun mutlu olmaması için hiçbir neden yoktur. Hayattan hiçbirimizin alamayacağı derecede bir zevk alır. Peki, neden tırnağımız boyunda bir hayvan kadar bile mutlu yaşayamıyoruz ?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cunku mutlu olmak yerine, mutlu olmayi bekliyoruz. Beklentimiz mutlu olmak ama neden mutlu olacagimizi da bilmedigimizden kisir dongu icinde debelenip duruyoruz ve mutluluk belki yanibasimizdan gecip giderken neden mutlu olamadigimizi dusunuyoruz galiba.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 21.10.2006 20:19
Cevap :
Sevgili Beyhan, yaşamı, yaşayan her bir canlıyı seviyorum,ama çoğu zaman isyankarlığımda vardır yaşama,yaşanılanlara karşı...Gün ışığını görebilmek,gecede yıldızları … Yaşam bizlere armağan ve baki değil,olumlu bakmanın ne zararı var ki,mutlandıracaksa değil mi? sevgilerle, bayramınızı kutlarım.  23.10.2006 0:09
 

Sorunuza yanıt vermekten keyif duyarım. Evet benim mutlu bir yaşantım var. Bunu duyunca herkes, "Aaa tabi tuzun kuru." gibi bir anlam çıkartıyor ama mutlu yaşam bence "yaşamı an'da yaşamaktır." Aslında felsefem çok basit: "Ben müthiş bir insanım. Öncelikle olmuş olan gerçeği kabul ederim. Memnuniyetsizliğimi sözle ifade ettikten sonra "olan"ı değiştirebiliyorsam seçeneklerimi gözden geçirir eyleme geçerim ki bu aşama bana müthiş bir enerji ve şevk verir. Değiştiremiyorsam da o'nu o an'da bırakıp kazandığım yeni bir deneyimle yoluma devam ederim. Geçmiş pişmanlığı anlamsızdır çünkü olan olmuştur. Gelecek kaygısı da, elimden geleni amacım doğrultusunda yapıyorsam gereksizdir. Kötülük yapabilme seçeneğime rağmen iyiliği seçmeye karar vermem bile benim ne kadar güçlü (insan)olduğumu gösterir. Etiketlerimden sıyrılmış olmam da ayrı bir konu. Elma kurdu ve ineğin yaşamı aklını çalıştırmayanlar için ideal olabilir. "Guguk Kuşu"na da aynen katılıyorum.Yaşam çok keyifli aklını kullananlara..

Uçan Kartal 
 20.10.2006 18:50
Cevap :
Başarı,sağlık, mutlu, keyifli bir yaşam ,hayat boyu sizinle olsun... saygılar  20.10.2006 22:16
 

mutluluk peşinden koştuğumuz bişey değil... bence mutluluk sizinde dediğiniz gibi ki bana en uygun gelen şıktır; kendi kendine yetebilmede..Çünkü bencil insanoğlu istekleri karşılanmadığında hemen yüzü asılıyor. O yüzden çok şey beklemeyeceksin kimseden ve kendi kendine yetebileceksin.. Sevgiler..

guguk kuşu 
 18.10.2006 11:53
Cevap :
Eğer, kendi kendimize yetebilmeyi başlarabiliyorsak, mutluluğun anahtarıda sizdedir...sevgiler.  18.10.2006 17:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 1565
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4532
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster