Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
4898
 

Mutlu olabilmek için hayal kurmamız gerekiyor

Mutlu olabilmek için hayal kurmamız gerekiyor
 

Bernard Shaw demiş ki "Dilediğimizin hayalini kurarız, elde etmeyi amaçlarız, sonra elde ederiz." Hayal gücümüz, hiç ummadığımız değişimleri gerçekleştirmemize yardımcı olur.

Hayatımızı değiştiren bir çok olay, hayal kurma sayesinde olur. Rüyalarımızda bizim hayal kurmamıza yardımcı olur. Hayal ettiğimiz nesneleri çoğu zaman rüyamızda görürüz. Freud' a göre rüya; "İnsanın bilinçaltına giden kral yoludur." Yani alt kişiliğimiz bir şekilde rüyalarımıza da yansır.

Rüya, hayal kurma hayatımızda önemlidir. Çünkü onlar olmadan olmaz. Bir yerlerde okumuştum. Sezen Aksu, besteler daha çok aklına gece vakti gelirmiş, kalkıp hemen kaydını yaparmış. Bu şekilde geceler, hayal kurma; sanat için, yani yeni oluşumlar, yeni besteler, yeni eserler için önemlidir. Düş gücü olmadan roman, şiir, hikaye yazılamaz. Düş gücü, hayal gücü olmasaydı, müzik, resim, edebiyat da olmazdı herhalde. Şarkıların çoğu, sevilen ulaşılamayan kişilerin hayali kurularak yapılıyor. Dikkat edersek, dinlediğimiz şarkılar genellikle ayrılık üzerinedir. Kavuşma üzerine hemen hemen hiç şarkı yoktur. Çünkü birine kavuşunca, beynimizdeki hayal kurma biter. İş de hayal kurma bu derece önemlidir.

Büyük başarıların altında da düş gücü ve hayal kurma gücü vardır. Ama düşlerimiz, hayal kurmamız, her zaman bizi mutlu etmez. Bazen mutsuz bile yapar. Kabus görerek uyandığımız zamanlar olur. Tekrar uyuyamayız. Korkarız uyumakdan, yalnız kalmakdan. Kalp krizlerinin daha çok gece olmasını, doktorlar gece görülen ağır rüyalara bağlarlar. Ayrıca her şeyde olduğu gibi, hayal kurmanın, düş görmenin fazlası da zararlıdır. Rüyamızda iyi bir araba, iyi bir ev sahibi olmayı görürüz. Bunlara sahip olmayı amaç ediniriz. Sahip olduğumuz zaman da, daha iyilerine, sahip olmayı hayal ederiz. Bu şekilde bir döngü devam eder gider. Bunun biteceği yoktur. Çünkü her zaman bir yenisi başlar. En iyi arabayı alsak, helikopter almayı hayal ederiz. Çoğu zamanda, daha iyiye ulaşmak için elimizdekilerin kıymetini bilemeyiz. Hatta bazen onları kaybederiz. Daha iyiye ulaşmak için, yüklü kredi çekip, ödeme güçlüğüne girip, icralık olan, elinde ne var ne yok kaybedenleri görürüz ya da gazetelerde okuruz. Bunun için hayallerimizin de sınırını bilmekte fayda vardır.

Düş ve hayal kurma açısından insanlarla, hayvanlar arasında da farklar vardır. Hayvanlarında düş gördüğü söylenir. Fakat hayvanlar hayal kuramazlar. Hayal kuramayınca, beklentilerinin de olmaması gerekir. Yoktur da zaten. İnsanlar da düş görse, hayal kursa, fakat bunların etkisi ile beklenti içine girmeseler bence daha mutlu olurlar.

Stilwater

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şu hayvanların düş görüp hayal kuramaması. Siz beyin cerrahı olduğunuza göre bunu nasıl açıklarsınız? sahanıza giriyor mu? Çok aç kalmış bi aslan bir ceylan veya bi zebrayı neden hayal edemesin ki? İms iyaki olarak derler ya hayal edemezmi. Yani bi nevi Pavlov'un deneylerindeki gibi. Koşullu refleks mi oluyor. Bu son cümleniz de müthiş. Evet düş görüyoruz. Hiç birini hatırlamam. Hayal kurarım. bol miktarda. Ve hayallerle ilgili beklenti içine de girerim ister istemez. Evet şimdi ne yapacağım. Hayal kur. yaz çizzz ama onlar beynin hayal kurma gibi bi bölümü var ise orası ile bilgisayar dosyaları arasında akışabilir. Gerçek yaşama sıçratmak yok. Güzell. esen kalın. ezgi umut

Ezgi Umut 
 30.08.2007 22:25
Cevap :
hayat hayal kurarak geçiyor  30.08.2007 22:38
 

Düşlerin mucizevi bir şekilde gerçekleştiğine inanıyorum. Her zaman olumlu düşler görebilmeye diyorum. Esen kal...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 12.06.2007 22:52
Cevap :
bende aynı fikirdeyim sağlıcakla kalın  13.06.2007 0:37
 

merhabalar.bende bu ara bunu kafama takmış durumdayım.üstelik.istemek,inanmak ve hayal etmek bu işin yolu diye biliyorum.saygılarımla.

ay.şe 
 09.06.2007 21:30
Cevap :
hayal edip istemek, evet esas yol budur  09.06.2007 22:54
 

öğrenciyken , çok uğraşıp çözemediğim bazı problemleri,uyuduğumda rüyamda çözmüştüm...gözümü bile açmadan el yordamıyla kağıda aktarmış..ve sabah kalkınca doğru olduğunu görmüştüm... önce sevindim,özellik olduğunu düşündüm :)sonra panik yapıp beynimin uyurkende durmadığı iddiasıyla dr.umdan yardım istemiştim :) o gün bugündür rüyalarında ,hayallerinde yaşamımızda önemine inanırım,ama belirttiğiniz gibi kararında olmalı... ellerinize sağlık... sağlıcakla ...

sedencik 
 09.06.2007 17:11
Cevap :
Sen ilk değilsin, Einstein'de bir çok problemi uykusunda çözüyormuş  09.06.2007 22:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 678
Toplam yorum
: 1693
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2742
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster