Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
440
 

Mutluluğa açılan kapı

Mutluluğa açılan kapı
 

Bu gün yine o inanılmaz keyfi yaşadım uzun uzun… Mutluluk merdivenlerinde zirveyi zorladım.

Yine içim açıldı, gönlüm ferahladı resmen, kitapçının raflarını gezerken…

Kimilerinin anlayamayacağını bildiğim ama Kitap dostlarının hissedecceğini ümit ettiğim duygularımı anlatmak istedim bu gece çünkü bence mutluluğa açılan kapıdır KİTAP. İlkokulda söylenen klişe cümlelerin içinde en sevdiğim ve yürekten inandığımdr " Kitap insanın en yakın dostudur" tümcesi.

Kitaplara değinmek, aldığım zevki paylaşmak istedim sizlerle.

Elimde okumakta olduğum mükemmel bir kitap var şu anda ve dikkat her an bitebilir! Bir kitabı bitirmek beni en çok mutlandıran şeylerdendir. O kitabı yorumlamak ve de tüm o sayfaları süzgeçten geçirerek ACABA Yazarın yazarken ifade etmek istedikleri, benim bu kitap çıkardıklarım ve 3. kişilerin gözüyle algılanabilecekler nelerdir diye kendi kendime analiz etmek…

Gördüğünüz gibi garip bir okuyucuyum ben.

Kimi sayfaları onlarca kez okuyan, kimilerinin altını çizen, kimini özetleyen ama illa ki hepsini özümsemek için cebelleşen...

Dedim ya kitapçıda uzun uzun vakit geçirdim bu gün. Rafların arasında dolaştım, kitap kokusu doldurdum ciğerlerime, elledim bir bir pek çoğunu…Kimini inceledim, kimisine göz gezdirdim ta kii eşim “Yeteeer Artık” diye feryat edene kadar.

Elimde seçtiklerim, gönlümde alamadıklarımla geldik kasaya Allahtan da bütçede daha derin bir yara açmadan çıkabildik D&R’dan.

Günün sonunda eleye eleye, elemeye kıyamadığım 5 adet kitap vardı elimde. Gerek internet araştırmalarımdan, gerek blogdaşlarımın yorumlarından , gerekse arkadaşlarımdan almış olduğum tavsiyelerden dolayı söz konusu kitaplar hakkında az çok bilgi sahibiyim.

Dünya okurlarınca “Geleceğe kalacak 50 yazar” arasında sayılan Aslı Erdoğan’dan yayınlanmış olan ilk romanı Kabuk Adam.

Eşimin de ilgisini çekmiş olması itibari ile Alınacaklar Listemize zaten girmiş olan, 17. yy Osmanlı Sarayından izler taşıyan ve saray hayatını anlatan bir Zülfü Livaneli kitabı Engereğin Gözündeki Kamaşma.

YolunDİĞERyarısı blogunun sahibi değerli hocamızın sitesinde tanıtması ile adını daha önce duymama rağmen ilgilenmemiş olmaktan utandığım bir Yılmaz Karakoyunlu eseri Salkım Hanımın Taneleri. Bu kitabın filmi de yapılmıştı yanlış anımsamıyorsam ve ben onu da izlememiştim. Şimdi okuyacak olmaktan heyecan duyuyorum.

Nostalji severleri sevindiren, yayınlandığında ciddi satış potansiyeli yakalamış olan Ayfer Tunç’un kitabı Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek. Bu kitap da 1970 li yıllarda nasıl yaşandığı, o zaman var olan ancak şimdi kimisi yok olmuş, kimisi ise körelmiş değerler anlatılmakta.
Veee okumaya başlamayı sabırsızlıkla beklediğim, kişi gelişim kategorisinde yer alan; Melih Arat tarafından kaleme alınmış olan Sıra Dışı Yaşam Becerileri – Sınırlar Ötesine Yolculuk.
Şu anda hepsini okumak için inanılmaz bir istek duyuyorum.

Okudukça bloğumda yorumlayarak, beğenip beğenmediğim yönleri sizlerle paylaşacağım.

Bol kitaplı günler dileğiyle...

Pınar Yeşiltay SEVİM

23-09-2007

01:44

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazıda güzel bir kurgu ve akış var. Ben kitap okuyup bitirince bir görevi bitirmiş hissederim kendimi. Bazanda resim yapıp tamamlamış kadar haz alırım. Mutluluklar dilerim,sevgiler-selam.

Nariçi 
 24.09.2007 20:04
Cevap :
Bloğuma Hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum tümcelerime... Ben kitap okuyup bitirince bir görevi bitirmiş hissederim kendimi demişsiniz ne mutlu size ki kendinize böyle görev edinmişsiniz. Saygılarımla  24.09.2007 22:20
 

Ben de öyle rafların başında izler dururum kitapları,eşimin ilgisini çekmez...ama küçük kızım tam bir kitapkurdu.Kitap önerilerimin bir işe yaraması da beni çok sevindirdi.Selam ve sevgilerimi yolluyorum..güzel okumalar...(Not:Benim meşhur ajandam var,her kitap için bir sayfa...2000 yılından beri kaydediyorum,kalıcı olsun diye...dene bak sen de,çocuklarına,torunlarına senin okuyucu profilinle ilgili bilgi kalır...)

Fatma Köse  
 23.09.2007 10:16
Cevap :
Sizin gibi bir annenin kızı olmak ne büyük mutluluk olsa gerek. Benim canım anacığım Kitap konusunda kısırdı biraz. Hayat şartları onu farklı alanlara yönlendirmiş, o da peşini bırakmıştı kitapların taa ki ben yavaş yavaş alıştırana kadar... Şimdi elinden geldiği, gözünün gördüğünce okumaya çalışıyor. Kitapları bir ajandaya kaydetmek fikrini çok taktir ettim. Dikkate alacağım. Saygılarımla  23.09.2007 15:21
 

Yazınızın ikinci paragrafın da kendiniz için "garip okuyucu" demişsiniz. Emin olun "ideal okuyucu" siz ve sizin gibiler. Diğerleri durumunda olanlar bence garip.
Okuyucu çarşıya çıktı mı kitapçıları gezmeden edemez. Kitapçıya girdi mi heyecanlanır ve yenitanışmalardan lezzet alacağını bilir. Kitapçı dükkanlarının sahiplerinden çok kendisinin olduğunu bilir. Eğri duran kitapları düzeltir vs.. Tüm kitapseverlere saygılar...

murat ertaş 
 23.09.2007 10:04
Cevap :
Size katılıyorum Sayın ERTAŞ... Kitapseverler kitapçıların ticari sahiplerinden fazla benimserler o mekanları çünkü gerçek değerini ancak okuyan anlayabilir kitapların. Saygılarımla  23.09.2007 15:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 113
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 1779
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

Biricik Sudelina'sının annesi, kitaplar ülkesinin sarışın prensesi, kocasının bir tanesi, İzmir/K..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster