Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
559
 

Mutluluğu duyguların ötesinde farketme Sanatı: Meditasyon

Mutluluğu duyguların ötesinde farketme Sanatı: Meditasyon
 

İnsanoğlu her yaşadığı saniye, zihninde birçok düşünceyle birlikte yoluna devam ediyor. Geçmişte yaşadığı olumsuz deneyimler, tüm olumsuzluklarıyla bugünü etkiliyor. Bununla da kalmıyor, geleceğe uzanıyor. Geçmiş ve  gelecek arasında zavallı ŞİMDİ hissedilemiyor..

Oysaki şu an o kadar değerli ki...Şu an 2 gözümüzün görüyor olması, bu sözcükleri rahatlıkla okuyor olmak, okurken bir yandan da sağlıkla nefes alıp verebilmek...Yazıda anlatılanları anlayabilen bir beyin kapasitesine sahip olmak, bir yandan da içtiğimiz kahvenin kokusunu buram buram içimize çekmek... Tadını damaklarımızda hissetmek...Her şey şu anda mevcut. Dün ve gelecek şu anda değil. Yaşanan her şey anın içinde. İşte meditasyon geçmiş ve geleceğe ait bir şey düşünmeden sadece anı deneyimlendiği bir yaşam sanatıdır.

Meditasyon, Latince ''mederi'' sözcüğünden gelmektedir ve ''iyileştirmek '' anlamına gelir. Kendi içimize dönerek, içimizdeki kaynakların zenginliklerin farkına varmak, kendimizi iyileştirmenin başlangıcıdır. Ayrıca bu türden ruhsal bir farkındalık yaşamak, içimizdeki zenginliklerin dışarı doğru akmasını da sağlayacaktır.

Yaşamın içinde süregelen koşuşturmalar, gereksiz ağırlıklar bizi merkezimizden uzaklaştırır. Başkalarının sorumluluklarını üstümüze almak, gereksiz alışverişler yapmak, her akşam televizyon izlemek, ağır gıdalarla beslenmek ve daha bir sürü şey bizim aslında özümüzde bir ruh taşıdığımızı unutturan aktivitelerdir. Bunlar zihnimizi, zamanımızı doldurmak ve iyileşmemizi engellemek için önümüze konmuş gibidir. Oysa ki biz bu maddeselliğin çok daha ötesinde, içimizin derinlerinde bir ruh taşırız. Her gün bu ruha dönmek, onu anlamaya zaman ayırmak bizi her şeyin özüne götürür.  Yüce Enerjiyle bağlantı kurmamızı sağlar.

Öncelikle sakin ve sessiz bir yerde oturmak gerekiyor. Ayaklarınızı yerde topraklayın. Dünya Ana'ya inen köklerinizi hayal edin. Tanrı’yla birlik bilincinin huzuru içinde zihninizi geçmiş  ve gelecekten arındırmak için nefesinizi izleyin. Burnunuzdan nefes alıp birkaç saniye içinizde tutup dışarı verin. Meditasyon çalışmaları beynin, bilincinin ve kavrayışının daha üretken olarak gelişmesini sağlar. Düzenli yüksek bilinç meditasyonu zihinsel yoğunlaşmayı artırır. Gerginliği azaltır. Biyolojik yaşlanma sürecini geciktirir. Ruh sağlığımız için uzmanların da önerdiği aktivitelerden biridir.

ANda kalmayı başarmak için sadece nefes alış-verişinize odaklanabileceğiniz gibi sürekli tekrar etmek üzere bir mantra* seçebilirsiniz. (*Bilincimizde bir farkındalık yaratmak için tekrar tekrar yinelediğimiz söz )Eğer daha önce meditasyon yapmadıysanız sizi rahatlatacak bir meditasyon müziği de seçebilir, konsantre olmayı kolaylaştırabilirsiniz. Tamamen mantra sözcüğe konsantre olup, zihninizden geçmesi muhtemel her türlü duygu, düşünce ve algıdan mümkün olduğunca uzaklaşmalısınız.Sadece nefesiniz ve mantranızla başbaşa devam edebilirseniz ruhunuzu ışık ve huzurla doldurup, İlahi boyutla bağlantı kurabilirsiniz.Bu muhteşem bir andır. Bedeniniz ve zihninizin geride kaldığı ruhunuzla kaynağa yaklaştığınız bir an.

Evrende bu düzeyde haz hissettirebilecek herhangi bir başka şey yoktur. Anlamak için deneyimlemek ve o düzeye erişmek gerek. Meditasyon sırasında bir takım zihinsel resimler, işitiler alabilirsiniz. Sonrasında sezgilerinizin kuvvetlenmesi, vücudunuzun rahatlaması mümkün olacaktır. Uzmanlar, meditasyon sonrası yaşam üzerinde meydana gelen zorluklarla başa çıkma becerisinin artığını da söylüyorlar. Öyleyse tüm bu olumlu geribildirimler için denemeye değer. Ne dersiniz?

                                                                            

                                                                                                                Ayperi Ferda ORAL                                                                         

                                                                                                          Eğitimci & Spiritüel Yaşam Koçu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

nirvanaya ericez insllh :))

savas barka 
 16.05.2013 16:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5939
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster