Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
165
 

Mutluluğunuzu ertelememeye çalışın

İnsan kendini nasıl hissederse, o ruh haline göre yaşamdan zevk alır veya yaşama sevincini yitirir. Aslında nasıl olduğumuz değil, nasıl olmak istediğimiz çok daha önemlidir. Çünkü nasıl olmak istediğimize karar verdiğimiz ölçüde umutluyuzdur ve umutlu olduğumuz kadarıyla da mutluyuzdur. Siz nasıl olmak isterdiniz peki? O halde o çoktan hakkettiğiniz mutluluğunuzu ertelemenize ne gerek var?

İnsanı en çok mutlu eden şeylerden biri de, yılmadan verdiği mücadelelerinin karşılığını almaktır. Karşılığını alamadığı durumlarda bile; “en azından mücadele ettim” diyebilmenin rahatlığıdır. Yıl boyunca kan ter içinde hazırlandığı ÖSS sınavını kazanan bir öğrencinin mutluluğunu düşünün bir. Bir de mücadele ettiği halde, sınavı kazanamayan öğrenciyi düşünün: Yorgun, bitkin, üzgün ve bir müddet sessiz kalsa da, kendine özgüvenini yitirmeden çözemediği soruların üstüne üstüne giderek tekrar tekrar çalışıp nihayetinde kazanacak olan bu öğrencideki nihai mutluluğu düşünün. Mutluluk bazen gecikebilir de, son tahlilde burada olduğu gibi. Ama özgüven yitirilmediği sürece, mutlu olmak elimizdedir. Öğrencinin, çözemediği soruların üstüne üstüne gitmesindeki azmi düşünün. Siz de üstüne üstüne gitmelisiniz sorunların, hiç yılmadan. Ama çözümü yanlış yerlerde aramadan.

İkişerli iki tür sorunumuz olduğunu düşünelim. Toplamda kaç sorunumuz vardır? İki kere ikinin kaç olduğunu öğrenmek istersek, kere cetveline bakabilir ve dört olduğuna kanaat getirebiliriz. Ve böylece toplamda dört sorunumuz olduğunu söyleyebiliriz. Ama kere cetvelinden değil de, yemekte olduğumuz dört adet elmayı sayarak hesaplarsak; sonucun dört olduğunu bulsak bile, bir de bakarız ki hiç elma kalmamıştır ve aslında iki kere iki hiçbir şeydir. Yani asıl sorun; sorunlarla nasıl mücadele etmemiz gerektiğine karar verirken, seçeceğimiz en doğru yöntemin ne olacağına karar veremeyişimizdir çoğu zaman. Siz de; kere cetveline bağlı kalmadan, “sorunların üstüne üstüne giderek ve bir bir yiyip bitirerek sorunsuz kalacağınız” en doğru yöntemin ne olacağına karar verin öncelikle! .. Ve mutluluğunuzu ertelememeye çalışın! .. Saygılarımla..

BENOKYANUS YÜCEL TERKANLIOĞLU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 27.12.08
 
 

1972 Yılı Aralık Ayının 17 nci gecesi Konya'da doğmuşum. İlk, orta ve lise dereceli öğrenimimi Konya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster