Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '17

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
89
 

Mutluluk Çiçeklerim

Mutluluk Çiçeklerim
 

 Bodrum'da havalar soğumaya başladı. Özellikle akşam hava kararmaya başlayınca birden bir serinlik çöküyor. Bu serinliğe rağmen begonviller hala açmaya devam ediyor. Mayıs başında başlıyorlar çiçek vermeye, aralık ortasına kadar açıyorlar durmadan. Bir de bazı vicdansızlar daha üzerlerinde çiçekleri duruken buduyorlar garibim bitkileri. Evet çok çabuk büyüyorlar ama çöplükte üstünde çiçekleri ile duran kesilmiş begonvil dallarını görünce içim acıyor.

 Havalar soğuyunca yavaş yavaş içerlere de girmeye başladık. Penceremden bahçedeki çiçekler gözüküyor ama benim gözüm doyar mı? Geçenlerde markete alışverişe gittiğimizde yeni gelen çiçekleri gördüm. Hepsi çok güzeldi ama özellikle bodur Japon Gülleri harika görünüyordu. Bahçemde Japon Gülünün her rengi var ama bodur saksıda yetişenini görünce dayanamadım sarısını, morunu, pembesini derken bir sürü aldım.

 Japon Gülllerini, onlarla birlikte aldığım begonyaları orta kat balkonuma koyunca içimi büyük bir mutluluk kapladı.

 O anda aklıma geldi. Paris'te küçük kızım Burcu ile yaşarken mutluluk çiçeği derdik biz bu evimizi paylaştığımız çiçeklere. O minicik stüdyo dairemizin balkonunu da sardunyalar, hanımellerle donatmış ve 11. katta bir cennet yaratmıştım. Dışardaki bu kadar çiçeğe rağmen masamizin üstünde daima bir iki saksı çiçeğimiz olurdu odamızda. Bazen bir pazar günü Chatalet durağındaki pazarı gezerken  alırdık bu çiçekleri, bazen de akşam dönerken Cazino Market'in önünde duran satıcıdan alırdık.

 Kısıtlı bütçemizden belki bir meyve parasına veya bir kahve fiatına aldığımız bu çiçekler mutluluğumuz olurdu evimizde. Burcu ile ben onlara mutluluk çiçeklerimiz derdik. Ülkemizden, ailemizden uzakta, özlemin tavan yaptığı günlerde o çiçekler ne büyük bir mutluluk kaynağı idi bizim için bilemezsiniz.

 Şimdi ülkemdeyim, ama sevdiklerimin bir kısmından gene uzağım. Penceremdeki o çiçekler bana uzaklardaki sevdiklerimi hatırlatıyor. Onlarla paylaştığımız onlarca anı zihnime üşüşüp duruyor.

 Şimdi kalkıp mutluluk çiçeklerime su vereyim. Onlar bana bu kadar güzel duygular verirken ben onların suyunu eksik etmeyeyim.

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Arkadaşım! Aynı şey benim de başıma geldi Fethiye'de ki bahçemde bahçıvan günü gelmeden o güzelim begonvilleri ve güllerimi budamış mahvetmiş. Sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 28.11.2017 17:40
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım, Ben yıllardır o kadar çok çektim ki bu nebatattan anlamayan bahçıvanlardan. Bir sene erik ağacımın zamansız ve yanlış kesimi sonucu bir kaç yıl meyve vermedi Canım ağacım. Ağaçlardan, bitkilerden,çiçeklerden bilgisi olmayan, onların ruhunu düşünmeyen acemi bahçıvanlardan koruyalım kendimizi. Selam ve sevgilerimle  29.11.2017 15:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1032
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster