Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
74
 

Mutluluk Üzerine

Mutluluk nedir ya da insanoğlu neyle mutlu olur?

Mutluluk, bakış açısında saklıdır. Olayları, durumları ya da nesneleri anlamlandırmada gizlidir. Mutluluk, varılan yerden ziyade gidilen yoldadır. Bazen de yolculuğun ta kendisidir. Bazen küçük bir sürprizle, bazen güzel bir sözle, bazense bir gülümsemeyle mutlu olur insanoğlu. Dikkatinizi çekmek isterim ki insanoğlunu bunlar mutlu eder demiyorum, insanoğlu bunlarla mutlu olur diyorum. Yani, mutlu olmak bizim elimizde olmalı. Bir şeylerin bizi mutlu etmesini beklemek yerine biz bir şeylerden mutlu olmayı bilmeliyiz.

Mutluluk ile mutsuzluk birbiriyle zıt orantılıdır. Biri arttıkça diğeri azalır. Biri gelince diğeri gider. Tıpkı kefelerine ağırlıklar konan iki kollu terazi gibidir. Ağır basan diğerini kendinden uzaklaştırır. Hangisine hayatımızda daha fazla yer verirsek diğeri o kadar uzak olur bize.

Her şeyin başı sağlıktır derler. Fakat sağlığı yerinde olup da mutlu olmayan, diğer yandan ciddi sağlıklı sorunları olup da hayata hâlâ gülümseyebilen insanlar vardır. Demem o ki mutluluk sağlıktan da önemlidir. Bir bakıma her şeyin başıdır mutluluk. Mutlu olan insan işinde başarılı olur. Mutlu olan insan, çevresindekilerle sağlıklı iletişim kurar. Mutlu olan insan bahane değil çözüm üretir. Mutlu olan insan pes etmez, mücadele eder. En önemlisi de mutlu olan insan, mutlu eder ve mutlu ettikçe mutlu olur.

Peki, nasıl mutlu oluruz? Beklentilerimizi küçük tutmalıyız diyeceğimi düşünmeyin lütfen. Beklentilerimiz gerçekçi, hedeflerimiz yüksek olmalı tabii ki. Her zaman daha iyisini isteyebiliriz. Fakat bakış açımızı ulaşamadıklarımıza değil ulaşabildiklerimize, sahip olmadıklarımıza değil sahip olduklarımıza odaklamalıyız. Ve bunların somut şeylerden ziyade soyut şeyler olmasına dikkat etmeliyiz. Bazen neye sahip olduğumuzdan ziyade sahip olduğumuz şeyin bize ne gibi fayda sağladığına odaklanmalıyız. Bazen sevimli bir hayvan yüzündeki gülümsemeyle mutlu olmalıyız. Bazen gökyüzünün maviliğiyle bazense yağan kar tanesinin beyazlığıyla mutlu olmalıyız. Mutlu olmalıyız çok fazla sebep aramadan. Nefes almamızla mutlu olmalıyız… Son nefesimizi vermeden.

Son olarak mutlulukla ilgili okuduğum bir hikâyeyi paylaşmak istiyorum sizlerle.

Dünya yaratılır, her şey yerli yerine konur. Mal mülk bir yere, başarı başka bir yere… Geriye bir mutluluk bir de insanoğlu kalmıştır. Mutluluğa dünyada bir yer bulduktan sonra insanoğlu gönderilecektir dünyaya. Melekler mutluluğu nereye koyacaklarına karar vermek için toplanırlar. Önce mutluluk hakkında kısa bir bilgi verilir. Denir ki mutluluk o kadar önemlidir ki sahip olan birçok engeli aşacaktır. Hayatı dolu dolu yaşayacaktır. Bu nedenle istenir ki mutluluğu bir bulan bir daha kaybetmesin ve mutluluk kolay elde edilmesin çünkü kolay elde edilenin kıymetini bilmez insanoğlu.

Meleklerden biri söz alır ve der ki:" Mutluluğu en yüksek dağın zirvesine koyalım. Herkes o kadar yükseğe tırmanamaz. Zaten o kadar zahmet çekip mutluluğu bulan da bir daha kaybetmez." Düşünürler. İçlerinden biri itiraz eder: "İnsanoğlu ne yapar eder o dağa tırmanıp mutluluğu bulur. Eğer cömert biri bulursa herkese dağıtır, cimri biri bulursa da kimseye vermez." Meleğin söylediklerini mantıklı bulurlar ve öneriyi kabul etmezler. Bir başka melek en büyük okyanusun en derinine koyalım der. Düşünürler bunu da benzer gerekçeyle kabul etmezler. "Mağaraya koyalım…" "Toprağa saklayalım…" Hiçbir öneri içlerine sinmez. İçlerinden bir melek söz ister: "Herkesin mutluluğunu kendi içine koyalım. İnsanoğlu mutluluğu her yerde arar da dönüp kendi içine bakmak aklına bile gelmez. Kendi içine bakmayı akıl edenlerse mutluluğu bir daha kaybetmezler. Nereye giderlerse beraberlerinde götürürler." Melekler bu öneriyi çok beğenirler ve kabul ederler. Herkesin mutluluğunu kendi içine koyup insanoğlunu dünyaya gönderirler. O gün bugündür insanoğlu mutluluğu hep dışarıda arar. Kimisi mutlu olmak için işe girmeyi bekler kimisi evlenince mutlu olacağına inanır kimi de hiçbir şeyde mutluluğu bulamadığını söyler. Dönüp kendi içine bakmayı akıl edenlerse ömür boyu mutlu olurlar.

Mutluluk, ne gördüğümüzde değil nasıl baktığımızdadır.
Mutluluk, hedeflenenden ziyade harcanan emektedir.
Mutluluk, sonuçta değil süreçtedir.
Mutluluk, bir başkasında değil kendimizdedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 66
Kayıt tarihi
: 12.05.20
 
 

Çok fazla sıfata gerek yok: Bir garip insanoğluyum. Kitap okumayı, deneme yazmayı, düşünmeyi, maviy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster