Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '18

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
87
 

Mutluluk Veren Bilgi

          Kutadgu bilig, kutadgu: mutluluk veren bilig: bilgi anlamına gelen Yusuf Has Hacip'in dönem hükümdarına tavsiyelerde bulunduğu değerli bir kitap.. Tavsiyelerde bulunurken sadece bir hükümdara değil herhangi bir insana da çok şey katan bir kitap.. Kitabı okduğunuzda, dönemin hatta insanlık tarihinin başından şimdiye kadar olan bütün dönemlerin insanlarının birbirine benzer olduğunu görüyoruz.. Devlet yönetiminde, insan ilişkilerinde dikkat edilecek şeyler dünden bugüne hiç değişmemiş.. Her yöneticinin okuması gereken bir kitap.. Gündoğdu, Aydoldu, Öğdülmüş, Ogdurmuş kitabın ana karakterleridir..

         İnsanın sahip olması gereken erdemleri, dikkat etmesi gereken davranışları kısa ama derin bir şekilde açıklayan bir kılavuz.. Kitapta farklı düşüneceğiniz yerler olabilir.. örneğin beyliğin soydan geldiği, babası bey olanın bey olacağı.. insan ruhunun doğuştan şekillendiği gibi yerlerde ben yazardan ayrılıyorum.. ama insanı yormayan, akıp giden uslubuyla kolayca okuyabileceğiniz (ki bence senede bir mutlaka okunmalı) bir kitap..

         Hükümdarı, bilgiyi, aklı, erdemi aynı zamanda o dönemde çokça yaşanan inzivaya çekilmeyi kitapta görüyorsunuz.. İnzivaya çekilmeyle, hayatın içinde olmanın hangisinin doğru olduğunu yazar size bırakıyor..ikisini de eleştirmiyor..ikisini de yüceltiyor..inzivaya çekilenin de, hayatın içinde olanın da söylemleri mükemmel..

        1000 yıl önce, ata topraklarımızda yaşamış değerli bir kişilik olan Yusuf Has Hacip'i tanımak, anlamak çok güzel. Geldiğimiz topraklarda da yaşadığımız topraklarda da düzen belli.. Erdem sahibi olmak insanlığın varoluşundan beri mücadelesi verilen bir eylem..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kutadgu Bilig, dil özellikleriyle olduğu kadar düşünce derinliği ve zevk inceliğiyle de yeni bir çığır açan eserlerdendir.

Nalan Korkmaz 
 05.05.2018 16:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 67
Kayıt tarihi
: 27.04.18
 
 

İnşaat mühendisi.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 67
Kayıt tarihi
: 27.04.18
 
 

İnşaat mühendisi.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster