Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
326
 

Mutluluk Veren Meslekler!

Birçok insanın günümüzde, çalışmaktan anladığı şey; emekliliğe hak kazanıp dinlenebilmek ve yaşlandığında çalışmadan rahatça yaşayabilme arzusu. Bu ise asla mümkün değildir.

Öncelikle yaşlanmak demek vücut fonksiyonlarının artık gençlikteki gibi işlev görmemesi demek ki, bu durumda dinlenmek, rahat uyumak bu yüzden mümkün olamayabiliyor.  Diğer nedense emeklilik sistemi içerisinde güçlü bir devlet yapısına, birikim kabiliyetine sahip olmayan insanlar için de gelecekte rahat yaşamak maddi açıdan mümkün değil. Aynı zamanda rahat yaşamak için aslında iflas eden vücut organları da hiç uygun değil.

İnsanlar, günümüz koşullarında gençlikten başlayarak ileride yapacakları işleri ve kazanacakları para ile mutlu mesut yaşamayı hayal ederler. Ancak genellikle hedeflerle gerçek yaşantı arasında yaşanan çelişki yaşanır. Birçok insana göre ise gerçek hayat; aç kalmamak için buldukları işi yapacak kadar şans verir. Çoğu insan genellikle emekli olup rahatlamak ister. Sevdiği işi bir insan neden bırakır ki? Âşık olarak yaptığı bir işi insan asla bırakamaz. Mesela birçok insan tembelliği bırakabiliyor mu? Bunun için her türlü fedakârlığı yapıyor. Kapasitesi olmadığının farkında olduğunu bile bile kendisini dev aynasında göstermek, el etek öpmek de dâhil gerçek emek sahiplerinin emeğinden geçinen bir parazit olarak belki de ne olduğunun en farkında olan insan odur.

Bir düşünür “sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün bile çalışmazsınız” der. Bu ne kadar büyük ve güzel söz. İnsanların gerçek hayatta yeteneklerini keşfetmeleri ve yeteneklerine göre işe sevdiklerini öğrenmelerine çoğu zaman ömürleri yetmezken, sevilmeden yapılan işlerin yetenekleri nasıl öldürüp insanı gerçek ilerlemeden, mutluluktan mahrum ettiği tartışılamaz.

Birçoğumuzun büyük umutlarla beklediği emeklilik hayali ya da başkalarının yaptığı işlere hayranlıkla bakmasının en önemli nedeni ya kendi yeteneğimizi asla keşfedememek, ya da sevmediğimiz bir işte çalışmak şeklinde özetlenebilir.

Belki de en güzel meslek; aşkla yapılan ve gerçekten de başarılı olunan, mutlu olunan tek meslek; bir üçüncü dünya ülkesinde siyasetçi olmaktır. Çünkü o tip ülkelerde söz konusu mesleklerin erbapları asla emekli olamıyorlar! Çok severek yaptıkları işlerden genellikle ölümleri halinde ayrılabiliyorlar. Hâlbuki birçoğu son derece zengin, hiç çalışmasalar da çocuklarının normal şartlarda yemeyle bitiremeyecekleri servetlere sahipler ancak yaşları doksan ve tekerlekli sandalyelerinde dahi işlerini başarıyla yürütüyorlar. Gerçek başarı hikâyesi buna denir!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok doğru bir söz. "Ömür boyu çalışmak istemiyorsan sevdiğin işi yap" Eline sağlık.

DurmuşGüler 
 11.12.2018 13:38
Cevap :
Teşekkürler  14.02.2019 21:24
 

Kesinlikle doğru ve çok güzel anlatmışsınız. Zaten önerilmiş. Elinize sağlık.

Kerim Korkut 
 10.11.2017 15:11
Cevap :
Normal şartlarda insanın aklına geldiğini aklına geldiği gibi ifade etmek zor olsa da elimden geldiğince kırmadan, dökmeden anlatmaya çalışıyorum.   10.11.2017 22:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1539
Toplam yorum
: 256
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster